iWant

PowerUp 3.0 – novodobé létání s papírovou vlaštovkou je tady

iWant

Když jsem byl malý kluk, rád jsem z papíru skládal různé vlaštovky a letadélka. Vrcholem byly funkční papírové modely z časopisu ABC. Kdyby v té době existovala chytrá papírová vlaštovka, kterou bych mohl ve vzduchu ovládat pomocí telefonu, asi bych byl ten nejšťastnější kluk na světě. Během mého dospívání existovaly maximálně drahé RC modely, které byly tak složité na ovládání, že to zvládal jen dospělý.

Vlaštovka PowerUp 3.0 představuje splněný klukovský sen. Stačí jen složit jakoukoliv papírovou vlaštovku, nasadit modul z bytelných uhlíkových vláken společně s vrtulkou a začít létat. Vlaštovku přitom ovládáte pomocí iPhonu a aplikace PowerUP 3.0.

Mé první letecké zkušenosti však rozhodně nebyly jednoduché. Po rozbalení krabice jsem uvnitř kromě modulu s vrtulí a náhradních dílů našel také nabíjecí USB kabel a čtyři archy voděodolného papíru s předtištěnými schématy vlaštovek. Samozřejmě si můžete postavit jakoukoliv další pomocí klasického kancelářského nebo jakéhokoliv jiného papíru. Na YouTube či na webu výrobce naleznete desítky dalších vlaštovek, které si můžete snadno poskládat.

powerup_3

Každé letadélko má totiž jiné letecké vlastnosti. Zpočátku mi dělalo obrovský problém vlaštovku udržet alespoň chvíli ve vzduchu. Jako u každého modelu to však chce jen cvik a také správnou vlaštovku. Pozitivní zkušenosti jsem měl například s modelem Invader. Naopak Kamikaze se mi vždy okamžitě poroučela k zemi.

PowerUp 3.0 je každopádně vhodný pouze na létání venku, pokud nemáte možnost létání v nějaké velké hale nebo tělocvičně. Rovněž se vyplatí vyhlédnout si nějakou louku, kde nejsou stromy a další překážky. Stejně tak si dejte pozor na déšť a silný vítr. Následně stačí jen nasadit modul, který přichytíte pomocí gumových drážek na špičku vlaštovky a zapnete malé nenápadné tlačítko. Poté spustíte aplikaci na iPhonu a pomocí Bluetooth se s modulem spárujete.

Aplikace PowerUp 3.0 graficky simuluje reálý kokpit letadla, včetně páky pro přidávání rychlosti, indikátoru baterie a signálu. V aplikaci také vydíte údaje o počasí a ovládání letadla zvládnete jednou rukou. Výšku letadlo nabírá nebo ztrácí s úrovní plynu, kterou nastavíte pouhým posunem palce po displeji, na což okamžitě zareaguje hnací vrtulka. Směr se zase změní s nakloněním telefonu doleva či doprava, kopírující kormidlo.

Aby nedocházelo k prudkým výkyvům v letu, mohou být uživatelské příkazy průběžně korigovány volitelnou technologií FlightAssist. Ovládání lze z dotykového přepnout na pohybové, kdy pohybujete celým telefonem a paží.

 

Při startu vlaštovky stačí nastavit rychlost na 70 procent výkonu a jemně letadlo vypustit. Telefon pak doporučuji držet ve vodorovné poloze a naklánět do stran. Pokud vám vlaštovka spadne na zem, nic se naštěstí neděje. Stačí ji jen zvednout a znovu vypustit. Na špici modulu naleznete gumový kryt, kterých chrání proti případnému poškození. Tělo je z karbonových vláken, takže vydrží i pád na beton. Jediné, co časem bude potřeba vyměnit, je papírová vlaštovka, která po jednom létání dostane pořádně zabrat.

Dobíjení modulu zabere zhruba třicet minut a umožní deset minut létání. Z toho důvodu se vyplatí nosit sebou nějakou powerbanku a pomocí micro USB kabelu dobíjet i venku, hned jak vám dojde šťáva. Chytrý modul je také opatřen LED diodou, která indikuje různé situace. Pomalé blikání znamená vyhledávání Bluetooth spojení, rychlé blikání značí nabíjení nebo update firmwaru (při prvním použití) a dvojité problikávání znamená stabilní Bluetooth spojení.

Chytrou papírovou vlaštovku můžete na EasyStore.cz koupit za 1 499 korun. Pokud máte doma děti, PowerUp je skvělý tip na zajímavý dárek, který potěší i tatínky. Děti mají také možnost rozvíjet svoji kreativitu a tvůrčí činnost při stavbě nových modelů. Novodobé létání s papírovou vlaštovkou je tady.