iWant

Přijde si zubatá pro 30pinový konektor?

iWant

O tom, že Apple by mohl ukončit společné soužití dock konektoru a iOS zařízení se spekuluje již nějakou dobu. Patří neodmyslitelně k naším iPodů, iPhonům a iPadům, avšak není již čas poohlédnout se po adekvátním nástupci? Vždyť už je s námi od uvedení třetí generace iPodu Classic.

Psal se rok 2003 když se objevil dock konektor. Devět let ve světě IT se rovná desetiletím běžného života. Každým rokem se výkon komponent (ano, vynechme pevné disky a baterie) neúprosně zvyšuje, tranzistory by pookřály být namačkány na sobě jen jako sardinky, taktéž konektory se za onu necelou dekádu docela zmenšily. Jen si srovnejte například „šroubovací“ VGA s jeho následníkem DVI oproti HDMI či rozhraní pro Thunderbolt. Dalším příkladem budiž všem dobře známá posloupnost USB, mini USB a micro USB.

Všechno má své plus i mínus

„Vždyť dock konektor je přeci tak tenký“, může znít ve vaší hlavě. Díky úzkému profilu a kontrastnímu symbolu oproti bílému plastu na jedné straně se úspěšnost zapojení na první pokus blíží 100 %. No schválně – kolikrát v životě jste již zkoušeli zastrčit klasické USB z obou stran a vždy neúspěšně? Už vůbec nemluvím o dnes historickém PS/2. Tenký netenký, dock konektor začíná být dnes jednoduše příliš velký. Uvnitř iZařízení zabírá zbytečně mnoho kubických milimetrů, které by se daly určitě využit jinak a lépe.

Předpokládá se, že iPhone šesté generace bude podporovat LTE sítě s reálnou propustností několika desítek megabitů za sekundu. Antény a čipy umožňující tuto konektivitu ještě loni zřejmě nedosahovaly potřebných rozměrů, aby se pohodlně vměstnaly do útrob iPhonů. Nejde jen o velikost těchto součástek, nýbrž také o jejich spotřebu energie. Ta bude postupem času stále snižována tak, jak budou samotné čipy a antény zdokonalovány, ale i přesto bude alespoň o trošku větší baterie nutností.

Jistě, již dnes lze na trhu vidět telefony s LTE, ale jedná se o monstra jako Samsung Galaxy Nexus nebo připravovaný HTC Titan II. Ale tudy cesta u Apple nevede. Design v Cupertinu hraje prim, proto pokud neexistují součástky, které by zapadly uspokojující představy sira Jonathana Ivea ohledně připravovaného iPhonu, nebude prostě vpuštěn do výroby. Uvědomme si, že se jedná „pouze“ o mobilní telefon, a tak by rozměry měly být vyměřeny přiměřeně a s rozumem.

Vzduchem, vzduchem!

S iOS 5 přibyla možnost synchronizace přes domácí WiFi síť. Významnost samotného kabelu s 30pinovým konektorem jen kvůli synchronizaci a přenosu souborů razantně poklesla. Bezdrátové spojení iZařízení s iTunes sice není úplně bezproblémové, ale v budoucnu se dá (snad) očekávat vyšší stabilita. Otázkou je také propustnost WiFi sítí. Ta se samozřejmě liší od použitých síťových prvků a standardů. S dnes běžnými AP/routery podporujících 802.11n lze dosáhnout snadno rychlosti přenosu dat okolo 4 MB/s (32 Mb/s) do vzdálenosti 3 m. Nejedná se o nikterak závratnou propust, ale kdo z vás kopíruje denně gigabajty dat?

Co však funguje perfektně, je záloha jablečných mobilních zařízení do iCloudu. Ten byl pro veřejnost spuštěn s uvolněním iOS 5 a již dnes má přes 100 milionů uživatelů. Člověk se nemusí absolutně o nic starat, zařízení se sama zálohují bez jakýchkoli upozornění. Snad je točící se šipky ve status baru vám o probíhajícím zálohování dávají nerušeně vědět.

Třetím břemenem používání kabelu byla aktualizace iOS. Tu lze od páté verze řešit pomocí delta updatů o velikostech řádově desítek megabytů přímo na vašem iPhonu, iPodu touch či iPadu. Odpadá proto stahování celého instalačního balíčku iOS v iTunes. Sečteno, podtrženo – v ideálním případě své iZařízení musíte k iTunes připojit kabelem pouze jednou – kvůli povolení bezdrátové synchronizace.

Co Thunderbolt?

Zastáncům připojení kabelem však visí ve vzduchu jeden velký otazník. Kdo, nebo spíš co, by mělo být následníkem? Hodně jablíčkářů by si mohlo myslet Thunderbolt. Ten se pomalu zabydluje napříč celým portfoliem Maců. Bohužel, „blesk“ zřejmě vypadává ze hry ven, jelikož je založen na architektuře PCI Express, kterou iZařízení nepoužívají. Micro USB? Také ne. Kromě menší velikosti nenabízí nic nového. Navíc není ani dostatečně stylové pro Apple produkty.

Jako rozumná volba se jeví prosté zmenšení současného dock konektoru, říkejme mu pracovně třeba „mini dock konektor“. Ovšem jedná se jen o čistou spekulaci. Nikdo totiž přesné neví, co v Infinite Loop Apple kuje. Dojde pouze k prostému zmenšení? Přijdou inženýři s novým proprietárním konektorem? Nebo bude současný „třicetipin“, tak jak jej známe, sloužit v neměnné podobě ještě několik let?

Nebyl by první

Ať tak či onak, jednoho dne jeho konec jistě přijde, stejně jako Apple nahradil určité komponenty menšími sourozenci. S příchodem iPadu a iPhonu 4 v roce 2010 učinili cupertinští dosti kontroverzní rozhodnutí – Mini SIM byla nahrazena Micro SIM. Tehdy s tímto krokem nesouhlasilo velké procento lidí, avšak trend je zřejmý – ušetřit cenné místo uvnitř přístroje. Dnes používá Micro SIM více telefonů a možná se za pomoci Applu stane Mini SIM historií.

První iMac uvedený v roce 1998 nečekaně neobsahoval slot pro disketu. Tehdy se jednalo opět o kontroverzní krok ale z perspektivy dnešní doby o krok logický. Diskety měly malou kapacitu, byly pomalé a velice nespolehlivé. S blížícím se 21. století pro ně již nebylo místo. Na místo nich zažívaly silný vzestup optická média – nejprve CD, poté DVD.

Roku 2008, tedy přesně deset let po uvedení iMacu, Steve Jobs hrdě vytáhl z obálky první MacBook Air. Nový, svěží, tenký, lehký MacBook, který neobsahoval optickou mechaniku. Opět – „Jak si může Apple účtovat tolik peněz za takový bazmek, když si na něm nepřehraju film z DVD?“ Nyní se píše rok 2012, MacBooky Air jdou na dračku. Ostatní jablečné počítače ještě optickou mechaniku mají, ale jak dlouho jim vydrží?

Apple se nebojí dělat kroky, které se zpočátku široké veřejnosti nelíbí. Jenže ono nejde neustále podporovat staré technologie, aniž by někdo udělal ten první krok k uchycení technologií nových. Potká dock konektor stejný nemilosrdný osud jako FireWire? Zatím hrají v jeho prospěch tuny a tuny příslušenství, v neprospěch až tvrdohlavost Applu. Živě si dokáži představit nový iPhone s novým konektorem. Je více než jisté, že uživatelům se tento krok líbit nebude. Výrobci se jednoduše přizpůsobí.

Inspirováno serverem iMore.com.