iWant

Proč se Apple rozhodl uzavřít dohodu s IBM

iWant

Společnosti Apple a IBM tento týden oznámily unikátní dohodu o vzájemné spolupráci. Dvojice firem, které bychom na počátku rozmachu moderních technologií mohli označit za úhlavní nepřátele, chce tímto krokem zlepšit své postavení v podnikové sféře.

ibm hq headquarters

Vzhledem ke zvláštní historii mezi Applem a IBM se nynější spolupráce může zdát poněkud překvapivá. Druhá zmiňovaná firma se totiž v osmdesátých letech stala terčem ostré kritiky ze strany jablečné společnosti, a to zejména skrze notoricky známou reklamu „1984“. Po třiceti letech je však, zdá se, vše zapomenuto a nynější stav trhu si žádá nevídanou formu spolupráce.

Dohoda je nezvyklá zejména pro Apple – výrobce iPhonu se většinou snaží fungovat co nejvíce samostatně a jen nerad se spoléhá na třetí strany. O to více, pokud se jedná o společnost takové velikosti a navíc někdejšího rivala. Proč se Apple k tomuto kroku odhodlal? Do nezvyklé dohody se kalifornská firma pokusila vnést světlo ihned po jejím oznámení skrze tiskovou zprávu.

„Pomocí silných stránek našich dvou firem přeměníme mobilní stránku podnikové sféry, a to skrze novou generaci byznys aplikací,“ vysvětluje oficiální sdělení. „Přineseme datové a analytické schopnosti IBM na iPhone a iPad,“ dodává Apple. Kalifornská společnost také uvádí jednotlivé výhody, jež by měla unikátní dohoda dvojici firem přinést:

  • Nová generace více než stovky podnikových řešení pro specifické trhy, včetně nativních aplikací vyvinutých kompletně pro iPhone a iPad.
  • Unikátní cloudové služby IBM optimalizované pro iOS, včetně správy zařízení, zabezpečení a mobilní integrace.
  • Nová služba AppleCare a podpora přizpůsobená potřebám podnikové sféry.
  • Nové balíky služeb od IBM pro aktivaci, dodávání a správu zařízení.

Apple chystá nasazení softwarových řešení vyvinutých speciálně pro jednotlivá podniková odvětví, jako je retail, zdravotnictví, bankovnictví, telekomunikace nebo doprava. První z těchto služeb by se měly poprvé objevit na podzim tohoto roku a zbytek pak v průběhu roku příštího. Spolu s tím se podniky dočkají také přizpůsobení služby AppleCare, která poskytne nonstop technickou podporu od týmů z Applu i IBM.

Sečteno a podtrženo, obě zmiňované firmy získají skrze vzájemnou spolupráci lepší pozici v rámci podnikového trhu, který byl pro IBM vždy důležitý a pro Apple představuje potenciálně velice výdělečnou příležitost. Jablečná firma tímto krokem vyřeší ne zcela ideální situaci v byznys sféře, které podle mnohých IT odborníků nevěnuje dostatečnou pozornost.

Přestože více než 97 % společností Fortune 500 již v současnosti iOS zařízení používá, dokonce ani podle samotného Tima Cooka nemá ve firemním odvětví nejlepší pozici. „Mobilní zařízení pronikla do těchto společností – a komerčního odvětví obecně – velmi málo,“ prohlásil v rozhovoru pro CNBC. Realita tak vypadá spíše tak, že na vysokých příčkách velkých firem můžeme iPhony a iPady najít, nasazení těchto zařízení v rámci tisíců jednotek je však spíše výjimkou.

Apple se totiž do dnešního dne příliš nezabýval požadavky IT oddělení velkých podniků, které se v mnohém liší od potřeb běžných uživatelů. Do korporací si tak iOS zařízení mohla najít svou cestu, po technické stránce však bylo nutné se spolehnout na provizorní či neúplné aplikace a služby. „Apple sice nikdy přímo neřekl ‚Na podniky zvysoka kašleme‘, ale nějak takhle se ti lidé cítili,“ uvedl analytik Roger Kay ve zprávě serveru Macworld. Tento stav by měla v budoucnu změnit právě dohoda s IBM, jež korporátnímu gigantovi umožní daleko větší přístup do systému, než jaký doposud měl skrze standardní vývojářská API. Výsledkem tak budou lepší nativní aplikace pro iPhone i iPad.

[youtube id=“2zfqw8nhUwA“ width=“620″ height=“350″]

Také IBM bude z dohody těžit v několika směrech. Za prvé to bude možnost přeprodávat Apple produkty podnikům a nabízet jim svoje nové, nativní aplikace. Za druhé potom také určité „oživení“ možná trochu zatuchlé značky, a to skrze spojení s mimořádně úspěšným brandem spotřební elektroniky. V neposlední řadě také nesmíme zapomenout na povahu dohody, která IBM zaručuje exkluzivitu. Nemůže se tak stát, že by Apple za několik týdnů ohlásil podobnou spolupráci například s firmou Hewlett-Packard.

Pro Apple i IBM tak nevídaná dohoda o spolupráci přinese několik velice zajímavých výhod. Apple má potenciál v následujících měsících radikálně zlepšit svou konkurenceschopnost ve firemní sféře a oblibu IT oddělení velkých podniků, a to bez nutnosti velkých změn své firemní filosofie. Veškerou těžkou práci totiž přenechá IBM, které pro změnu získá nový zdroj příjmů a potřebné oživení brandu.

Jediný, kdo tímto krokem může prodělat, jsou konkurenční výrobci zařízení a vývojáři služeb pro byznys, jako jsou Microsoft nebo BlackBerry. Právě tyto dvě společnosti se totiž snaží obsadit (nebo si udržet) co největší kus firemního odvětví a dohoda Apple–IBM je momentálně to poslední, co mohli ve své cestě za úspěchem potřebovat.

Zdroj: Apple, All Things Apple, Macworld, CNBC