iWant

Proč se Apple rozhodl uzavřít dohodu s IBM

iWant

Společnosti Apple a IBM tento týden oznámily unikátní dohodu o vzájemné spolupráci. Dvojice firem, které bychom na počátku rozmachu moderních technologií mohli označit za úhlavní nepřátele, chce tímto krokem zlepšit své postavení v podnikové sféře.

ibm hq headquarters

Vzhledem ke zvláštní historii mezi Applem a IBM se nynější spolupráce může zdát poněkud překvapivá. Druhá zmiňovaná firma se totiž v osmdesátých letech stala terčem ostré kritiky ze strany jablečné společnosti, a to zejména skrze notoricky známou reklamu „1984“. Po třiceti letech je však, zdá se, vše zapomenuto a nynější stav trhu si žádá nevídanou formu spolupráce.

Dohoda je nezvyklá zejména pro Apple – výrobce iPhonu se většinou snaží fungovat co nejvíce samostatně a jen nerad se spoléhá na třetí strany. O to více, pokud se jedná o společnost takové velikosti a navíc někdejšího rivala. Proč se Apple k tomuto kroku odhodlal? Do nezvyklé dohody se kalifornská firma pokusila vnést světlo ihned po jejím oznámení skrze tiskovou zprávu.

„Pomocí silných stránek našich dvou firem přeměníme mobilní stránku podnikové sféry, a to skrze novou generaci byznys aplikací,“ vysvětluje oficiální sdělení. „Přineseme datové a analytické schopnosti IBM na iPhone a iPad,“ dodává Apple. Kalifornská společnost také uvádí jednotlivé výhody, jež by měla unikátní dohoda dvojici firem přinést:

  • Nová generace více než stovky podnikových řešení pro specifické trhy, včetně nativních aplikací vyvinutých kompletně pro iPhone a iPad.
  • Unikátní cloudové služby IBM optimalizované pro iOS, včetně správy zařízení, zabezpečení a mobilní integrace.
  • Nová služba AppleCare a podpora přizpůsobená potřebám podnikové sféry.
  • Nové balíky služeb od IBM pro aktivaci, dodávání a správu zařízení.

Apple chystá nasazení softwarových řešení vyvinutých speciálně pro jednotlivá podniková odvětví, jako je retail, zdravotnictví, bankovnictví, telekomunikace nebo doprava. První z těchto služeb by se měly poprvé objevit na podzim tohoto roku a zbytek pak v průběhu roku příštího. Spolu s tím se podniky dočkají také přizpůsobení služby AppleCare, která poskytne nonstop technickou podporu od týmů z Applu i IBM.

Sečteno a podtrženo, obě zmiňované firmy získají skrze vzájemnou spolupráci lepší pozici v rámci podnikového trhu, který byl pro IBM vždy důležitý a pro Apple představuje potenciálně velice výdělečnou příležitost. Jablečná firma tímto krokem vyřeší ne zcela ideální situaci v byznys sféře, které podle mnohých IT odborníků nevěnuje dostatečnou pozornost.

Přestože více než 97 % společností Fortune 500 již v současnosti iOS zařízení používá, dokonce ani podle samotného Tima Cooka nemá ve firemním odvětví nejlepší pozici. „Mobilní zařízení pronikla do těchto společností – a komerčního odvětví obecně – velmi málo,“ prohlásil v rozhovoru pro CNBC. Realita tak vypadá spíše tak, že na vysokých příčkách velkých firem můžeme iPhony a iPady najít, nasazení těchto zařízení v rámci tisíců jednotek je však spíše výjimkou.

Apple se totiž do dnešního dne příliš nezabýval požadavky IT oddělení velkých podniků, které se v mnohém liší od potřeb běžných uživatelů. Do korporací si tak iOS zařízení mohla najít svou cestu, po technické stránce však bylo nutné se spolehnout na provizorní či neúplné aplikace a služby. „Apple sice nikdy přímo neřekl ‚Na podniky zvysoka kašleme‘, ale nějak takhle se ti lidé cítili,“ uvedl analytik Roger Kay ve zprávě serveru Macworld. Tento stav by měla v budoucnu změnit právě dohoda s IBM, jež korporátnímu gigantovi umožní daleko větší přístup do systému, než jaký doposud měl skrze standardní vývojářská API. Výsledkem tak budou lepší nativní aplikace pro iPhone i iPad.

[youtube id=“2zfqw8nhUwA“ width=“620″ height=“350″]

Také IBM bude z dohody těžit v několika směrech. Za prvé to bude možnost přeprodávat Apple produkty podnikům a nabízet jim svoje nové, nativní aplikace. Za druhé potom také určité „oživení“ možná trochu zatuchlé značky, a to skrze spojení s mimořádně úspěšným brandem spotřební elektroniky. V neposlední řadě také nesmíme zapomenout na povahu dohody, která IBM zaručuje exkluzivitu. Nemůže se tak stát, že by Apple za několik týdnů ohlásil podobnou spolupráci například s firmou Hewlett-Packard.

Pro Apple i IBM tak nevídaná dohoda o spolupráci přinese několik velice zajímavých výhod. Apple má potenciál v následujících měsících radikálně zlepšit svou konkurenceschopnost ve firemní sféře a oblibu IT oddělení velkých podniků, a to bez nutnosti velkých změn své firemní filosofie. Veškerou těžkou práci totiž přenechá IBM, které pro změnu získá nový zdroj příjmů a potřebné oživení brandu.

Jediný, kdo tímto krokem může prodělat, jsou konkurenční výrobci zařízení a vývojáři služeb pro byznys, jako jsou Microsoft nebo BlackBerry. Právě tyto dvě společnosti se totiž snaží obsadit (nebo si udržet) co největší kus firemního odvětví a dohoda Apple–IBM je momentálně to poslední, co mohli ve své cestě za úspěchem potřebovat.

Zdroj: Apple, All Things Apple, Macworld, CNBC
  • fe

    Dovoluji si upozornit, že firmy Apple a IBM již před lety, a to docela dlouhou dobu, (1991–2002) velmi těsně spolupracovaly v oblasti procesorů PowerPC – minimálně procesory G3 a G5 vyráběl pro Apple právě IBM (G4 vyráběla Motorola). Takže tvrzení o konci 30 let nevraživosti mezi IBM–Apple (2. odstavec) není vůbec pravdivé.

  • Jirka Kaiser

    Myslím si že to je jen dobře… Pár velice dobrých aplikací pro podnikatelskou sféru, které budou optimalizovány právě na aktuální iOS (na podzim iOS 8), nebudou vůbec na škodu. Říkal jsem si, proč jeden z nejlepších a nejspolehlivějších (a také bohužel nejdražších) telefonů / tabletů, už dávno není spíše podnikovým zařízením ulehčujícím práci těžce pracujících businesmanů (s trochou nadsázky a ironie). Však na to ty tablety a částečně i telefony měly být…