iWant

„Prostě to funguje“ je minulostí

iWant

appleitjustworks

Software Applu se po dlouhou dobu těšil skvělé reputaci. Byl stabilní, intuitivní a „prostě fungoval“. To neplatilo vždy jen pro operační systémy, ale i pro aplikace prvních stran. Ať už se jednalo o multimediální balíček iLife nebo profesionální aplikace Logic či Final Cut Pro, věděli jsme, že můžeme očekávat propracovaný software, který dokázali ocenit jak běžní uživatelé, tak kreativní profesionálové.

Bohužel v posledních letech kvalita softwaru Applu těžce degradovala, a to na všech frontách. Nejen zabugované operační systémy, ale i poslední aktualizace softwaru, zvlášť pro Mac, nepřinesly pro uživatele příliš dobrého.

Tento trend se datuje už od roku 2011, kdy Apple vydal OS X Lion. Ten nahradil populární Snow Leopard, který je i dodnes považován za vůbec nejstabilnější verzi systému OS X. Lion měl spoustu problému, ale tím hlavním byla degradace rychlosti. Počítače, na kterých běžel svižně Snow Leopard, začaly být znatelně pomalé. Ne nadarmo se Lionu začalo říkat Windows Vista pro Mac.

Mountain Lion, který přišel o rok později, sice napravil reputaci OS X a značně systém vylepšil, nicméně žádný další systém už nebyl tak vyladěný jako Snow Leopard, a stále se nabalují nové a nové chyby, některé menší, některé až trapně obrovské. A nejnovější OS X Yosemite je jich plný.

iOS na tom není o moc lépe. Když vyšla ostrá verze iOS 7, hovořilo se o ní jako o nejchybovější verzi, kterou kdy Apple vydal. Samovolné restartování telefonu bylo na denním pořádku, občas přestal telefon reagovat úplně. Teprve verze 7.1 dostala naše zařízení do formy, v jaké měly být už od začátku.

A iOS 8? Škoda mluvit. Nelze nezmínit fatální aktualizaci 8.0.1, která částečně znefunkčnila nejnovější iPhony a znemožnila volání. Rozšíření, jedna z nejdůležitějších novinek v novém systému, se zdají být přinejlepším uspěchané. Klávesnice třetích stran způsobují zamrzání aplikace zpráv, někdy se nenačtou vůbec. Až do nedávné opravy si systém ani nepamatoval pořadí akčních rozšíření při sdílení a rozšíření pro editaci fotografií také není žádná sláva, když prostředí aplikace při použití fotografických efektů zamrzá a často ani změny neuloží.

[do action=“citace“]Software, na rozdíl od hardwaru, je stále jistá forma dovednosti, kterou nelze uspěchat ani zautomatizovat.[/do]

Continuity měla být funkcionalitou, kterou dokáže udělat pouze Apple a měla ukázat úžasnou provázanost mezi oběma platformami. Výsledek je přinejmenším pochybný. Zvonění při hovoru na Macu se nevypne ani po jeho přijmutí na telefonu, ani po jeho zrušení. AirDrop má problém nalézt zařízení z druhé platformy, mnohdy je třeba čekat dlouhé minuty, jindy jej nenalezne vůbec. Handoff funguje také spíše sporadicky, světlou výjimkou je jen přijímání SMS do Macu.

K tomu všemu připočtěte další dětské nemoci z obou platforem, jako přetrvávající problémy s Wi-Fi, snížení výdrže na baterii, podivné fungování iCloudu, třeba při práci s fotografiemi, a máte o pošramocení pověsti postaráno. Každý z problémů se sice sám o sobě zdá být malý, ale nakonec je to až to jedno stéblo z tisíců, které zlomí velbloudovi vaz.

Nejde ovšem jen o operační systémy, ale i o další software. Final Cut Pro X byl a stále je políčkem do tváře všem profesionálním střihačům, kteří raději přecházejí na produkty Adobe. Místo dlouho očekávané aktualizace Aperture jsme se dočkali jeho zrušení ve prospěch výrazně jednodušší aplikace Photos, která nahradí nejen Aperture, ale i iPhoto. V případě druhé aplikace to je jedině dobře, protože z tohoto dříve oslavovaného správce fotografií se stal nespolehlivý a pomalý bloatware, nicméně Aperture bude v řadě profesionálních aplikací chybět a jeho absence opět hází uživatele do náručí Adobe.

Ani nová verze iWork se nesetkala s příliš dobrým ohlasem, když Apple odstranil velkou část zavedených funkcí včetně podpory AppleScriptu a prakticky vykuchal všechny aplikace na velice jednoduchý kancelářský software. To nemluvím ani o změně formátu iWork, kvůli které musí uživatelé uchovávat starou verzi iWork, protože nový balík je jednoduše neotevře. Naproti tomu Microsoft Office nemá problém s otevřením dokumentů vytvořenými třeba před 15 lety.

Kdo za všechno může

Je těžké hledat viníky degradace kvality softwaru Applu. Je lehké ukázat prstem na vyhození Scotta Forstalla, za jehož vlády na softwarem bylo minimálně iOS v mnohem lepší kondici. Problém spíše tkví v obrovských ambicích Applu.

Softwaroví inženýři jsou každým rokem v obrovském presu, musí totiž rok co rok vydat novou verzi operačního systému. Pro iOS to bylo zvykem už od druhé verze, nikoliv však pro OS X, který měl své vlastní tempo a desetinové aktualizace vycházely zhruba každé dva roky. Díky ročnímu cyklu jednoduše není čas vychytat všechny mouchy, protože testovací cyklus se zkrátil pouze na několik měsíců, během kterých je jednoduše nemožné všechny díry zalátat.

Dalším faktorem mohou být také chytré hodinky Watch, které Apple vyvíjí poslední tři roky, a pravděpodobně velkou část softwarových inženýrů přeobsadil právě do projektu operačního systému pro Apple Watch. Společnost má samozřejmě dostatek zdrojů, aby najala větší počet programátorů, jenže kvalita softwaru není přímo úměrná počtu programátorů, kteří na něm pracují. Pokud ten největší softwarový talent v Applu pracuje na jiném projektu, jen těžko jej lze v danou chvíli nahradit a software pak trpí zbytečnými chybami.

Software, na rozdíl od hardwaru, je stále jistá forma dovednosti, kterou nelze uspěchat ani zautomatizovat. Apple jednoduše nemůže vytvářet software tak efektivně jako svá zařízení. Proto je jediná správná strategie nechat software „uzrát“ a vyšperkovat jej do co nejdokonalejší podoby. Jenže se šibeničními termíny, které na sebe Apple upletl, je to větší sousto, než lze spolknout.

Každoroční vydávání nových verzi je skvělá potrava pro marketing Applu, který má ve společnosti velké slovo, a právě na něm z velké části společnost stojí. Rozhodně se lépe prodává fakt, že na uživatele čeká další nový systém, než že si budou muset ještě rok počkat, ale zato bude odladěný. Bohužel si možná Apple neuvědomuje, jakou škodu může software skrz naskrz protkaný chybami způsobit.

Byly doby, kdy loajalita Applu stála na známé mantře „prostě to funguje“, což je věc, na kterou si uživatel rychle zvykne a nerad se jí pouští. Za ty roky sice Apple upletl více sítí ve formě provázaného ekosystému, ale pokud se jinak krásně vypadající a do detailu vypracované produkty budou nadále projevovat jako nespolehlivé po softwarové stránce, začne společnost své loajální zákazníky pomalu, ale jistě ztrácet.

Místo dalších velkých updatů operačních systému se stovkami novinek a vylepšení bych si proto pro letošní rok přál, aby Apple vydal pouze setinové aktualizace, například iOS 8.5 a OS X 10.10.5, a raději se zaměřil na vychytání všech chyb, které software degradují na úroveň starých verzí Windows, kterým jsme se jako uživatelé Macu posmívali pro jejich nekonečné chyby.

Inspirováno: Marco Arment, Craig Hockenberry, Russel Ivanovic