iWant

„Prostě to funguje“ je minulostí

iWant

appleitjustworks

Software Applu se po dlouhou dobu těšil skvělé reputaci. Byl stabilní, intuitivní a „prostě fungoval“. To neplatilo vždy jen pro operační systémy, ale i pro aplikace prvních stran. Ať už se jednalo o multimediální balíček iLife nebo profesionální aplikace Logic či Final Cut Pro, věděli jsme, že můžeme očekávat propracovaný software, který dokázali ocenit jak běžní uživatelé, tak kreativní profesionálové.

Bohužel v posledních letech kvalita softwaru Applu těžce degradovala, a to na všech frontách. Nejen zabugované operační systémy, ale i poslední aktualizace softwaru, zvlášť pro Mac, nepřinesly pro uživatele příliš dobrého.

Tento trend se datuje už od roku 2011, kdy Apple vydal OS X Lion. Ten nahradil populární Snow Leopard, který je i dodnes považován za vůbec nejstabilnější verzi systému OS X. Lion měl spoustu problému, ale tím hlavním byla degradace rychlosti. Počítače, na kterých běžel svižně Snow Leopard, začaly být znatelně pomalé. Ne nadarmo se Lionu začalo říkat Windows Vista pro Mac.

Mountain Lion, který přišel o rok později, sice napravil reputaci OS X a značně systém vylepšil, nicméně žádný další systém už nebyl tak vyladěný jako Snow Leopard, a stále se nabalují nové a nové chyby, některé menší, některé až trapně obrovské. A nejnovější OS X Yosemite je jich plný.

iOS na tom není o moc lépe. Když vyšla ostrá verze iOS 7, hovořilo se o ní jako o nejchybovější verzi, kterou kdy Apple vydal. Samovolné restartování telefonu bylo na denním pořádku, občas přestal telefon reagovat úplně. Teprve verze 7.1 dostala naše zařízení do formy, v jaké měly být už od začátku.

A iOS 8? Škoda mluvit. Nelze nezmínit fatální aktualizaci 8.0.1, která částečně znefunkčnila nejnovější iPhony a znemožnila volání. Rozšíření, jedna z nejdůležitějších novinek v novém systému, se zdají být přinejlepším uspěchané. Klávesnice třetích stran způsobují zamrzání aplikace zpráv, někdy se nenačtou vůbec. Až do nedávné opravy si systém ani nepamatoval pořadí akčních rozšíření při sdílení a rozšíření pro editaci fotografií také není žádná sláva, když prostředí aplikace při použití fotografických efektů zamrzá a často ani změny neuloží.

[do action=“citace“]Software, na rozdíl od hardwaru, je stále jistá forma dovednosti, kterou nelze uspěchat ani zautomatizovat.[/do]

Continuity měla být funkcionalitou, kterou dokáže udělat pouze Apple a měla ukázat úžasnou provázanost mezi oběma platformami. Výsledek je přinejmenším pochybný. Zvonění při hovoru na Macu se nevypne ani po jeho přijmutí na telefonu, ani po jeho zrušení. AirDrop má problém nalézt zařízení z druhé platformy, mnohdy je třeba čekat dlouhé minuty, jindy jej nenalezne vůbec. Handoff funguje také spíše sporadicky, světlou výjimkou je jen přijímání SMS do Macu.

K tomu všemu připočtěte další dětské nemoci z obou platforem, jako přetrvávající problémy s Wi-Fi, snížení výdrže na baterii, podivné fungování iCloudu, třeba při práci s fotografiemi, a máte o pošramocení pověsti postaráno. Každý z problémů se sice sám o sobě zdá být malý, ale nakonec je to až to jedno stéblo z tisíců, které zlomí velbloudovi vaz.

Nejde ovšem jen o operační systémy, ale i o další software. Final Cut Pro X byl a stále je políčkem do tváře všem profesionálním střihačům, kteří raději přecházejí na produkty Adobe. Místo dlouho očekávané aktualizace Aperture jsme se dočkali jeho zrušení ve prospěch výrazně jednodušší aplikace Photos, která nahradí nejen Aperture, ale i iPhoto. V případě druhé aplikace to je jedině dobře, protože z tohoto dříve oslavovaného správce fotografií se stal nespolehlivý a pomalý bloatware, nicméně Aperture bude v řadě profesionálních aplikací chybět a jeho absence opět hází uživatele do náručí Adobe.

Ani nová verze iWork se nesetkala s příliš dobrým ohlasem, když Apple odstranil velkou část zavedených funkcí včetně podpory AppleScriptu a prakticky vykuchal všechny aplikace na velice jednoduchý kancelářský software. To nemluvím ani o změně formátu iWork, kvůli které musí uživatelé uchovávat starou verzi iWork, protože nový balík je jednoduše neotevře. Naproti tomu Microsoft Office nemá problém s otevřením dokumentů vytvořenými třeba před 15 lety.

Kdo za všechno může

Je těžké hledat viníky degradace kvality softwaru Applu. Je lehké ukázat prstem na vyhození Scotta Forstalla, za jehož vlády na softwarem bylo minimálně iOS v mnohem lepší kondici. Problém spíše tkví v obrovských ambicích Applu.

Softwaroví inženýři jsou každým rokem v obrovském presu, musí totiž rok co rok vydat novou verzi operačního systému. Pro iOS to bylo zvykem už od druhé verze, nikoliv však pro OS X, který měl své vlastní tempo a desetinové aktualizace vycházely zhruba každé dva roky. Díky ročnímu cyklu jednoduše není čas vychytat všechny mouchy, protože testovací cyklus se zkrátil pouze na několik měsíců, během kterých je jednoduše nemožné všechny díry zalátat.

Dalším faktorem mohou být také chytré hodinky Watch, které Apple vyvíjí poslední tři roky, a pravděpodobně velkou část softwarových inženýrů přeobsadil právě do projektu operačního systému pro Apple Watch. Společnost má samozřejmě dostatek zdrojů, aby najala větší počet programátorů, jenže kvalita softwaru není přímo úměrná počtu programátorů, kteří na něm pracují. Pokud ten největší softwarový talent v Applu pracuje na jiném projektu, jen těžko jej lze v danou chvíli nahradit a software pak trpí zbytečnými chybami.

Software, na rozdíl od hardwaru, je stále jistá forma dovednosti, kterou nelze uspěchat ani zautomatizovat. Apple jednoduše nemůže vytvářet software tak efektivně jako svá zařízení. Proto je jediná správná strategie nechat software „uzrát“ a vyšperkovat jej do co nejdokonalejší podoby. Jenže se šibeničními termíny, které na sebe Apple upletl, je to větší sousto, než lze spolknout.

Každoroční vydávání nových verzi je skvělá potrava pro marketing Applu, který má ve společnosti velké slovo, a právě na něm z velké části společnost stojí. Rozhodně se lépe prodává fakt, že na uživatele čeká další nový systém, než že si budou muset ještě rok počkat, ale zato bude odladěný. Bohužel si možná Apple neuvědomuje, jakou škodu může software skrz naskrz protkaný chybami způsobit.

Byly doby, kdy loajalita Applu stála na známé mantře „prostě to funguje“, což je věc, na kterou si uživatel rychle zvykne a nerad se jí pouští. Za ty roky sice Apple upletl více sítí ve formě provázaného ekosystému, ale pokud se jinak krásně vypadající a do detailu vypracované produkty budou nadále projevovat jako nespolehlivé po softwarové stránce, začne společnost své loajální zákazníky pomalu, ale jistě ztrácet.

Místo dalších velkých updatů operačních systému se stovkami novinek a vylepšení bych si proto pro letošní rok přál, aby Apple vydal pouze setinové aktualizace, například iOS 8.5 a OS X 10.10.5, a raději se zaměřil na vychytání všech chyb, které software degradují na úroveň starých verzí Windows, kterým jsme se jako uživatelé Macu posmívali pro jejich nekonečné chyby.

Inspirováno: Marco Arment, Craig Hockenberry, Russel Ivanovic
 • Chybí mi u softwaru jedna zmínka. Málokdo si uvědomuje, že každý software, program, OS nebo aplikace postupem času bobtná.
  Spousta lidí měla Applu za zlé, že je tak uzavřený, jak je, a spoustu toho neumí. Otevřít se, naučit ho nové kousky, a stále přidávat novinky, znamená rozšířit kód a stávající funkce o desítky tisíc řádků kódu. V tomhle případě problémy nerostou přímou úměrou, ale většinou geometricky – a nastane chvíle, kdy si budeme muset vybrat, pokud nechceme čekat dlouhou dobu na odladění – „Potřebuju tuhle funkci za cenu možného zhoršení jiné, nebo jí oželím a budu mít nadále skvělé to co mám?“.

  Čím více toho je, tím snáze něco selže. Čím více bude funkcí a možností, tím horší to bude. A je to otázka času všude, ne jen u společnosti Apple.

  • Cyril Cloud

   asi jako škoda 120 a nějaké dnes moderní, elektronikou prošité auto…škodovka se opravila kladivem, s elektronikou musíš do servisu, aby to napíchli, jak řekl Izer :)

   • sf

    to je teda super prirovnani:)

  • dfx

   No tak o tom sa da dost vazne pochybovat. Apple skor odobera funkcie ako by pridaval nove. Final Cut X mal odstranene funkcie, nieco ubudlo aj z iWorks aj z iLife programov. Teraz sa pripravuje Photo miesto iPhotos a znova ma mat menej funkcii.

   Do OS X aj iOS toho pridavaju viac, ale aj z nich odoberaju.

 • Marek L

  Bohužel nezbývá než souhlasit. Článek mi mluví z duše. Taky se přimlouvám za vyladěný systém jednou za dva roky a né zběsilou honičkou za každoročním nevyladěným systémem. Ale jsem optimista a věřím , že bude lépe. Jinak skvěle napsaný článek.

 • Jakub Hemala

  Je fakt, že chyb bylo více a takovéto tempo uvádění nových verzí systémů tomu neprospěje, nadruhou stranu jsem při každé nové verzi iOS či Mac OS byl nadšený z nových funkcí a spokojený s rychlou nápravou zásadních chyb. Skvělým příkladem je právě Handoff a Continuity, které u mě fungují skvěle a bez nadsázky usnadňují život. Problém je v tomto případě žel často v nekompatibilitě starších zařízení se starší verzí bluetooth..

  Takže i přes zneklidňující trend zatím jednoznačně převažuje spokojenost se „zvyšování kvality (pracovního) života“ díky využívání většiny ekosystému Applu nad skutečností, že „It just works“ platí „jen“ v 98 %.

 • Honza

  Amen. Včera si na mě vzpomněl iCloud a smazal mi všechny kontakty. Good Job jentak dál!

  • Cyril Cloud

   tak ono to nebude tak úplně pravda, že? Vsadím se, že v cloudu zůstaly, maximálně se smazaly z iOS

   • Jakub Bouček

    A není to jedno? Podstatné je, že to komplikuje život.

    • Cyril Cloud

     Kolikrát se to stalo? Jednou? Chce to klid a nohy v teple

     • Honza

      Pane Cyrile nestalo se mi to jednou a nohy v teple mám, to je základ zimní výbavy :) až to potká vás tak si na mě prosím vzpomeňte.
      Btw ano nenapsal jsem kde se mi to smazalo, ale nic nemění na tom že za to může geniální cloud, kterej si rád utahuje…howgh

 • Host

  Je to tak, co bych dal za odladěný iOS, každý den musím řešit nesmyslné chyby, které tady dříve nebyli, v poslední době mám pocit že mě to kouzlo Applu čím dál víc opouští…

  • anton

   Apple ma uz u prdele, naozaj si vychovali ovce…uz sa beka len ekosystem tu a ekosystem tam…ludia to zatial stale kupuju tak co ako? A ze sa stazuje 1 promile na kadejakych forach…maju na haku.

 • iCrazy

  Mluvíte mi z duše … „It just works“ je pryč. Teď abych něco rozjel (i Family Sharing přidám) musím hledat proč to nejede na netu a občas najdu dost podivuhodná řešení, jako například při problémech Family Sharing je třeba se „podívat“ na svůj iTunes profil a pak to jede. Zabugovaný iOS. Starý dobrý iOS je pryč! Je to obrovská škoda. Raději méně funkcí a více funkčnosti.

 • Honza61

  Já se to skoro stydím napsat, ale mně fakt všechno funguje ku spokojenosti. Pravda na druhou stranu je, že Pages a Numbers jsem nikdy nepoužíval (mám nějak pod kůží MSOffice), tak to asi nemůžu úplně posoudit, ale pět let co využívám produkty Applu fakt popisované problémy nemám.

  • robie.cz

   Mno, asi zalezi jak moc vyuzivate vlastnosti, ktery OSX ci iOS nabizi. Je proste pravdou, ze problemy s WiFi a dalsi mraky malych, ale otravnych chybicek naplnuji oba systemy az po okraj :-(.

   • Honza61

    Určitě, máte pravdu. Já jsem ale typická iovce, využívám jen to, co potřebuji a jsem maximálně spokojený, že „to funguje“. Přesně to byl ale můj důvod odchodu od MS. Tedy to, že mi připadalo, že pořád řeším nějakou kravinku. Nechci ale MS posuzovat, moje poslení zkušenost je s W7 a to ještě ve virtuálu pod OS-X, třeba je to teď jinak. Na druhou stranu měl jsem MBPRO z roku 2010, od podzimu mám nový (změna pro mne k lepšímu), iPady jsem měl jedničku, dvojku a Air (taky nikdy k horšímu), iPhone 4ku a 5S (óbr pokrok). Z hlediska mých potřeb na různých macovských zařízeních tedy myslím možnost srovnávat mám.

  • F12

   Muzu se jen podepsat. Taky mi vse slape jak ma. I na dedkovi MBP13 2009. Stve me zehandoff a continuity neda, ale uz jecas na vymenu. iP5 s iOS 8 taky slapejak ma. Me se asi bohudik nikdy problemy apple netykaly. Signal s ip4, nejaky vetsi odirani cerneho ip5 sw bugy atd. Vse vzdy slapalo jak ma. Naopak nechapu jak muze byt muj MacBook porad pomerne rychly a strihat video. Jedinej problem je pomalejsi uprava 24MPX RAWu.

   • Čekatel

    Však to přesně v článku píší. Dáváte za příklad stroj pět let starý z éry It just works. Budeme mě zajímat váš názor po výměně stroje.

    Sám jsem uvažoval o prestupu z Windows, ale v tuto chvíli se bojím vyhodit 2x tolik peněz za stejně zabugovany stroj.

 • Xenon

  Nějaké ty menší zádrhely se vždycky najdou. Ale taky jsem jeden ze šťastlivců a funguje mi to vše jak má. Ale i tak. Objeví se pár bugů a už to de doháje – podívejte se na windows tam je to teprve masakr a balast.

 • Jura

  Souhlasím s Honzou. Mám iPhone 6 plus, iPad Air 1 a iMac „27“ z druhé poloviny roku 2013. Na všem nejnovější OS a VŠE FUNGUJE TAK JAK MÁ. Podotýkám, že vše využívám naplno. Tzn. Výroba grafiky pro TV, střih videa (Finall Cut), psaní (Pages) scénářů atp. Je to asi kus od kusu. Když si koupíte auto nějaké značky a má nějaké neduhy, taky to přeci automaticky neznamená, že ta společnost vyrábí braky.

  Ale souhlasím s tím, že se teď Apple snaží být až možná až příliš moc produktivní.

  Paradoxně největší problém jsem měl s iPhonem 4S, kdy mi nešel signál. Ovšem od té doby je zaplať pánbuh vše pohodě.

  Viz.: iPhone se mi neohýbá, 128gb při velkém množství aplikací také nevypovídá službu. Ale strach jsem měl ne, že ne:-).

  • Jakub Hemala

   Taky tak, iP 5S + iMac Retina vše ok, ale třeba se starým MBPro 2009 mi nefungovalo Continuity a Handoff, muselo se to nějak obcházet, takže žádne „it just works“. Numbers, Pages, Mail, Kalendář, iCloud Drive/Photos, iPhoto, iCloud synchronyzace…. vše až drobné bugy OK. Software třetích stran pro denní použití jsem zredukoval na Adobe LR, neb mi přišel vždy lepší než Aperture, na který jsem si (dnes naštěstí) nezvykl a místo Photoshopu frčí Pixelmator..

  • Honza Adamík

   Mohu se zeptat – nepozorujete zřetelné lagování systému v iPhonu 6+? Já jsem měl jak 6ku asi měsíc, tak nyní 6+ a plusko je zřetelně pomalejší snad ve všem. Nevím, jestli je to tím větším displejem, nebo co za to může, ale někdy mě to fakt štve. Když vezmu do ruky 6, vše šlape pěkně a plynule. To ani nemluvím o vibracích, které jsou na plusku strašně hlasité a nepřirozené nebo o tvrdém Home buttonu.

 • Pali

  Jednoznacne suhlasim s clankom.

 • Jenda

  Zatím mám od Apple jen iPhone 4S, ale zdá se mi, že funguje dobře. Mám objednaný Mac mini, čekám na něj, protože jsem si tam nechal dát 16GB Ram, tak jsem zvědavý, jak to bude fungovat. Určitě nebudu patřit ke stěžovatelům, Jsem zvyklý z Linuxu problémy řešit na google a že jich Ubuntu má taky mraky. Windows nesnášim, vadí mi tento systém, takže stejně nemám jinou možnost, než jít k Apple. Jestli dříve Apple fungoval lépe nemohu posoudit, ale obecně má člověk tendenci si minulost idealizovat a na současnost nadávat.

  • petrV

   Budete asi převážně spokojený, ale schválně jak dlouho to bude trvat, než dáte dualboot s preferencí Linuxu. Alespoň mě vadí čím dál větší uzavřenost Macu, která už nemá žádné výhody- viz článek. Navíc ta svoboda s upravováním systému ke svému obrazu je návyková. Ale železo dělají krásné..

 • User

  Taky souhlasím s článkem. Každý den mi něco nefunguje, přestože to logicky fungovat má – na iPadu často přestávají fungovat víceprstá gesta, občas přestane reagovat část klávesnice (používám jen tu standardní), problémy s připojením na wifi taky nejsou nic mimořádného. A pokud si můžu postěžovat na něco v Mac OS, tak je to File Vault. Ani nevím kdy a jakým nedopatřením došlo k tomu, že ho mám zapnutý, ale to je prostě konec. Vypnout to nejde a zakryptované to nikdy nebude, protože zbývající čas do konce bohužel překračuje životnost samotného stroje. Takže můj drahý a mistrně zpracovaný kousek hliníkového hardwaru se až do konce svých dnů bude marně a zcela zbytečně vysilovat kryptováním, já se musím smířit se ztrátou výkonu a výdrže a brzy se asi budu muset kouknout po něčem novějším.

 • Petr

  Bohužel musím souhlasit. S příchodem OSX Yosemite mne ze systému zmizeli veškeré kontakty. Na IOS zařízeních jsou stále k dispozici, ale v OSX se prostě již nesynchronizují. Čistá reinstalace nic nevyřešila a to bohužel nejsem jediný. Od uživatelů se hromadí stížnosti i se synchronizací kalendáře, což je vše zřejmě způsobeno přechodem na iCloud Drive, který se Applu vůbec nevyvedl, jelikož při reinstalaci IOS 8 dokázal uživatelům smazat všechna data. To že systém nefunguje spolehlivě ještě skousnu a budu doufat v update, ale to, že již uživatelům mizí data je doslova katastrofální.

 • Leopold Kydal

  Naprosto souhlasím

 • Petr Pivonka

  Nesouhlasim. Kvuli zpravam z CES jsem po case vlezl na jablickar, ale uz to nikdy neudelam (uz jsem to slibil jednou a po dvou letech svuj slib porusil). Panove, aktualne provozuji 7 macu od jeste plechoveho MacBook Pro 17 po iMac Retina, 3 iPady, 3 iPhony. Vse funguje jak ma, nic z uvedenych problemu nemohu potvrdit. Nadavejte sami sobe. Nashle

  • Joker

   Tezko muze nekdo nadavat sam sobe, kdyz mu bez zjevnych duvodu a jakehokoliv uzivatelskeho pricineni zatuhava system, prestavaji spolehlive fungovat nektere soucasti, neprobiha spolehlive synchronizace dat uz i u aplikaci primo z dilny Applu apod. Ale rozumim tomu, ze pokud nekdo provozuje takovou spoustu zarizeni, nemuze se kazdemu z nich natolik normalne uzivatelsky venovat, aby v tom vubec rozlisil radu problemu „normalnich“ lidi.

   • Keepsmile

    Měsíc vlastním Mac Pro 15″ Retina v plný palbě. Kamarád mě v podstatě naverboval k Apple army. iPhone 5S, iPod nano a teď i ten Mac. Celý život jsem byl zvyklý na okna a jejich chyby. Přechod na Mac byl super. Asi tak den. 16gb ram? Kde se to schovává? MS Office shánět stejně rychle jako Parallels a jsem tam kde sem byl před pár týdny. Win7… Mac je super, ale ne tak jak, jak sem čekal.

    • double

     „16gb ram? Kde se to schovává?“ – nechápu, co tím chcete sdělit. Pokud máte na mysli, že se rychle zaplní, tak to je v pořádku. OS X nevyužívá RAM jako Windows, tj. že je půlka prázdná a vesele to swapuje po disku. Co se týka Office a Parallels, tak pokud nemáte možnost odpoutat se od SW pro Windows, potom neozumím nákupu Macu. Ten se nekupuje jako iPhone abyste byl IN, ale když víte, na co jej potřebujete a dokážete to docenit.

   • jon

    problemy s lagovanim systemom moze byt velmi pravdepodobne sposobene bateriou.. tak to aspon bolo v mojom pripade.. ako by nejak zblbli cipy, …
    skuste vymenit bateriu…
    mne ukazoval do 100 cyklov sice ale nevedela udrzat kapacitu… (samozrejme po nepredstavitelnych 4 rokoch uzivania, prevazne na sieti)
    Po vymene baterie navrat v plnej funkcnosti a plynulosti systeu bez updateov!!!

  • Bohuslav Skorepa

   Buď ta zařízení používáte jako moje babička = telefonujete 1 x tydne v neděli a na PC čtete seznam.cz nebo lžete! Nashle!

 • Fila

  Ja mam problem jen s airdropem mezi 5S a rMBP 2013.
  A jeste jeden problem s klavesnici ve whatsappu kde mi nefunguji klavesove zkratky pokud neco nenapisu a pak to az do posledniho pismenka nesmazu. Pak klavesove zkratky jedou.

  • ChizzArt

   To je hodně pesimistické ale ano, mám stejné dojmy. iOS 8 vůbec nejhorší update iPhonu a hlavně iPadu. Skoro nefungují gesta, iPad 4 laguje jako kráva. iPhone 6 se mi nezdá tak plynulý jako předchozí nové iPhony s aktuálním systémem „namíru“. OS X … Poprvé po těch letech updatování citím že můj 2011 13″ Macbook Pro je rozes.raný. Mičuda smrti se točí neobvykle často. Blouetooth klavesnice (Apple) se neustále odpojuje, vybíjí či co sakra. Programy co léta šlapaly, mě padají a lagujou. Na update soft ke zvukové čekám jak na smilování. Snad poprvé po 4 letech co mám Mac mě několikrát total zamrznul … Yo yo … Yosemitte :-(

 • Kokola

  Kdyz jsem si na air dal pred 3 lety win tak se kazdy divil. Dnes vsichni vi ze je to uzasna kombinace funkcniho systemu a super notasu.

  Skoda ze do ajfonu nejde dat winphone. Zkousel jsem ho na lumii a tak uzasny a intuitivni system jsem nezazil. Ios ma co dohanet-bohuzel jde furt dpatnou cestou..

 • Tomáš Budějovičák

  Dobrý den,
  musím se také připojit. Několik let jsem byl věrným příznivcem Applu a přístroje této značky jsem vnímal, jako naprosto dokonalé skloubení HW a SW. Bohužel za poslední rok se moje představa téměř rozplynula. Začalo to problémy s iPhonem 5, který jsem 3krát !!! úspěšně reklamoval. Velmi často se mi stávalo, že jsem po přechodu mezi 3G a 2G sítěmi ztratil signál a nikdo se mi nedovolal až do restartu přístroje. Toto se bohužel opakovalo s každým novým telefonem. Po přechodu na jiný mobilní systém jsem již tento problém nezaznamenal. Další komplikace bohužel začaly i na mém MB Pro early 2011 po nainstalování OS Maverick. Počítač se mnohem déle spouští a pravidelně každý den ho musím „natvrdo“ restartovat, protože prostě zatuhne. Toto jsem do nedávna neznal. Mrzí mě to a při příštím nákupu počítače již budu více přemýšlet, zda vyšší pořizovací náklady MB Pro jsou opodstatněné.

  • Vasek

   I s nejnovějším iOS mám stejný problém s vypadávajícím signálem na 5S. Řekl bych, že je to spíše softwarová chyba. Vám v servisu řekli, že je to chyba HW a jednoduše telefon vyměnili? Telefon byl kupovaný/reklamovaný na firmu nebo na fyzickou osobu?

   • User

    Tady už nám z toho všeho kdysi tak krásného zbývá jen to, že za HW i SW stojí jedna firma – víme na koho nadávat. U konkurence si nepomůžeme nijak a můžeme se jen rozbrečet.

   • Tomáš Budějovičák

    Dobrý den, přiznám se, že už nevím, co bylo ve zprávě že servisu, ale myslím, že nic. Jen potvrzení o uznání reklamace. Vždy mi přišel úplně nový telefon, který ale dělal to samé. Tedy, abych byl ještě konkrétnější: mobil ukazoval sílu signálu, ale když jsem chtěl volat, objevila se hláška „hovor selhal“. Poté bylo nutné telefon restartovat a většinou potom přišly SMS o zmeškaných hovorech. Zpráva o selhání hovorů se mi objevovala několikrát denně. Ze začátku jsem to dával za vinu operátorovi. Od té doby co mám ale jinou značku telefonu, tak se toto nestalo ani jednou!!! IPhone byl kupovaný na IČO. Čtvrtý vyměněny kus jsem již prodal, ale před týdnem mi ho kupující donesla zpět s tím, že má problémy se signálem. Tak nevím, buď jsem měl takovou smůlu a nebo tu skutečně nějaký problém je. Proto už nevěřím, že iPhone je ten nejlepší telefon, co si lze pořídit. Už to pro mě není věc výjimečná, ale jen jeden z mnoha typu mobilních telefonů. Wow efekt již u mě nevyvolává.

  • jon

   podobna skusenost ale vymena baterie (eBay) a noveho SSD disku (Samsung EVO), povoleniu TRIM, mam moj stary MBP s Superdrive sviznost aku nikdy nemal…

 • Cvilda

  Dobrý den
  U mě to začalo takto. Jsem starej Oknař. 95,8,ME,XP,Vis,7…prošel jsem všechny protože na OS zařízení nebyli prachy, ale pořád jsem pokukoval po nekonečne stabilním a odladěném systému, který měl jak říkajíc „jiskru v oku“ prostě byl jinej. V obchodech tipu iStyle jsem pořád pokukoval, na www stránkách se díval jak to všechno šlape atd…
  Pak jsem jednoho dne řekl už dost nervů a pořád reinstalace systémů po půl roce, aby se ten systém držel aspon na nějaké slušné rychlostní úrovně, protože se windowsy časem dost zpomalovali. Koupil jsem si MacBook Air myslím, že druhá generace. Moje nadšení bylo potvrzeno perfektně fungujícím systémem a naproste bezstresových situací počínaje. Prostě to fungovalo. Spouštění aplikací bylo tak rychlé, že ikonka v liště ani nestačila dohopsat a už bylo spuštěno. Potom přišel nový OS X, pak další a pak macbook pro retina a tady se musím pozastavit.
  Je to všechno přeplácaný blbostma, který snad ani nevyužiju. Je to pomalý ten systém, když přehrávám hudbu přes bluetooth, tak se po čase hraní hudby reakce ztlumení zvuku projeví tak, že se hlasitost změní tak za 2-3s! Co to je? To samé s pauzou nebo vypnutím, tří sekundová prodleva mě teda nepřijde normální. Potom filmy jedou s posunutým hlasem atd. Když mě vyzvání iFon tak na Macu to hraje další 3s a je to opravdu nepříjemné.
  V Cupertino by se měli zamyslet na to co je důležité pro lidi a to podle mě je to, aby pracovali bez nervů né jak na Windousech.
  proto jsem utekl od Microsoftu a přešel k Applu. Byl jsem více v klidu prostě, ale dnes? ne. Opravdu ne. Kancelářskou práci stejnak musím dělat v MS Office, který mám pod Parallers a zjištuji, že 8.1, popřípadě win10 budou na stejné popřípadě lepší úrovně než dosavadní OS X, což mě opravdu mrzí. Co se týče Aperture, tak to mě opět zamrzelo. Používám ji docela často, ale že ji zruší, to jsem nečekal…navíc jsem zaplatil za seftware, který chci mít a používat nadále, bohužel bez aktualizací…
  Když vezmu v potaz nehorázný prachy jak za iFuck, tak za MacBook Pro retina, tak pomali a jistě pokud se ty problémy budou nabalovat, tak přejdu na jinou platformu.
  S úctou ke všem názorům…Kuba

  • Bohuslav Skorepa

   Kup si NTB DELL + win 7 = můj příběh , začal stejne jako tvůj. Mam ho uz rok a jsem OK – akorát slzu zamacknout musíš za gesta a rychlost probouzeni u MBA. Jinak vede Windows řešení!

 • Karel

  Jsem docela rád, že ten pokles nevidím jen já, občas fakt něco najít a nastavit v iOS je jako to hledat v Androidu v Samsungu, to samé platí pro OSX, jednoduchost jde přeze všechny ty funkce stranou a kvalita klesá. A další věc co mě štve je ta nabubřelost Cooka, nebo jak to nazvat. Ok, chlubit se může, ale jen pokud za něj budou mluvit výsledky. Sice prodeje stoupaj, ale spokojenost klesá. Skoro už mi to u něj přijde jako nějakej komplex z něčeho…

 • pixycz

  A když jsem o tom psal už před třemi roky, byl jsem za morouse a kazišuka… Sry, já jsem mekař už 22 let, a ty nenápadný změny vidím asi dřív. A to hlavní začalo ještě před Jobsovou smrtí, uvolněním striktních pravidle pro UI, chování aplikací a grafických guidelinů, kterými byl Apple pověstný. Objevily se tři až čtyři naprosto odlišné (ale všechny oficiální) vzhledy aplkací, začaly se porušovat dříve nepřekročitelná a nemyslitelná pravidla (jako třeba že každý příkaz a každá klávesová zkratka má odpovídající položku někde v menu) atd., a už to jelo šusem z kopce. Je to smutný pozorovat…

  …podruhé. Protože podobný rozklad jsem už jednou viděl. Po roce 1995, a o dva roky později byl Apple před zavření. Teď má bohužel kapitál, že by si mohli koupit menší světadíl, takže ta setrvačnost bude obrovská a i kdyby podělali úplně všechno, pojedou na vlně ještě moc let. A tím horší to je, že bude trvat strašně dlouho, než si nějakého problému všimnou oni sami uvnitř. Ale povíme si třeba za tři roky, až budou rušit zkrachovalý přehajpovaný projekt s hodinkama…

  • Pavel Kout

   Bohužel jsi měl pravdu, asi jsi měl tu předchozí zkušenost. Má naprostá spokojenost odešla s 10.6 Snow Leopard, pak to začalo po kapkách, a poslední dva roky to jede dolů šusem. Po deseti letech s jabkem se najednou bojím čehokoliv, s čím přijdou. Jako když nefunguje kontrola softwarové kvality (o jednotné koncepci raději nemluvím). Dneska blbne i synchronizace pitomých poznámek.

  • Bohuslav Skorepa

   100% souhlas, jen dodám , že podobne trendy vidím i u technologických leaderu v jiných oborech – nevím čím to je – subjektivně se domnívám, že je to, mimo jiné, i příchodem mladé generace vývojářů – u ktere jejich ego je vyrazne silnější , než schopnost ucit se a podřizovat se autoritam a pravidlům….

 • Milan

  Stručná charakteristika :
  1. telefon 4S – porucha základní deska – 2 měsíce po záruce – oprava 6 000.- Kč
  2. imac 27 2010 – porucha disk 2014 – oprava 8 000,-
  3. obnova neúmyslně smazaných připomínek z time machine – zapomeňte – nefunkční
  4. Připomínky v iphone- více složek – barevné značení a složky si dělají co chtějí – dlouhá čekací doba na synchronizaci
  5. iwork – synchronizace – když máte štěstí je funkční – jinak si počkáte několik minut
  No na začátek asi vše. Ale jinak dobrý :-) apple pokračuj

  • Přemysl Voráč

   Ta synchronizace mne taky opravdu spolehlivě nefunguje. Mám vyzkoušené, že když to nejde (do iP6+ nebo AIR 2), tak provedu tvrdý reset iOS a pak to hned většinou jde. Vzpomínám na zlaté dobré MobileMe !!!

 • PeterNet

  Naprostý souhlas! Napsal bych svůj příběh, ale mic by se od jiných nelišil. Povím něco k iPhonům – naverboval jsem 4 nejlepší kamarády ke koupi iPhone 5. Je to fajn – sdílené fotky na icloudu využíváme pořád a jsme tak více v kontaktu.

  Jedna oněch kamarádů je klasická ženská a moc techniku neřeší. Iphone jsem ji tedy doporučil – nic nemusíš řešit a vše bude fungovat!
  Po měsíci mi volala celá vytočená. Prostě ji nešel odemknout iphone, jezdila prstem tam a sem a nic. Potřebovala během 10ti minut poslat do práce nějaký report, jinak by přišla o peníze. Po chvíli neúspěšného odemykání sloupla drahou skleněnou fólii – myslela že je to třeba tím. Pořád to nešlo. Sedla do auta a upalovala to poslat od jinud. Poslala, vytáhla iphone a fungoval normálně. To je současný apple. :-(

  Nikomu nemůžu s klidným svědomím doporučit.

 • Michal Žák

  Navíc hardware pálej na desku. Ramky a disk. Pokud se vám na harddisku objevý nějaký vadný sektory, můžete to vyhodit všechno. Steve hodila by se nějaká reinkarnace protože už dostává na frak i design…

  • dfx

   Disk nie je napevno. Da sa v pohode vymenit, ale ma ich iba Apple.

   • Michal Žák

    To nic neřeší, protože ta vyměna bude cenově nereálná.

    • dfx

     ????

     A preco?

     Ak je napriklad priplatok 200USD pre macbook air zo 128GB disku na 256GB tak sa da ocakavat cena za 128GB 200 – 250 USD a cena za 256GB disk bude okolo 400 – 450 USD. Priplatok z 256GB na 512GB je 300USD, takze za 512GB disk bude cena okolo 700 – 750 USD. Vzdy to vyjde lacnejsie ako vyhodit macbook air. Alebo je mozne si zohnat nejaky bazarovy disk z pokazeneho mba.

 • Slávek

  Volám Chocholouška, tady se teda urodilo….

 • Mirda

  je pravda ze .Mac servis byl nejlepsi, pak udelali mobile.me a iCloud.com a je to v cudu. Starsi pocitace muj Imac z 2009 neumoznuje iCloud ale predtim .mac fungoval perfektne. Zda se mi ze to nejak flakaj chlapsi

  • kapo

   presne iDisk, bol revolucny, aj „DropBox“ bol v OSX zlozkou, ktorej myslienky prebrali ine „firmicky“
   skoda!!! a presne ako pise Mirda, uz to nefunguje tak ako kedysi, nechapem preco, ved to tak slapalo ako hodinky, bol pomlasi internet!!!! sklamany som
   Apple prekvap ma a „funguj“ tak ako pred 2009!!!!!!

 • Alex

  Já mám zase problém se přihlásit na iCloud na mém Macu (všude na iPhonu, iPadu funguje v pohodě) píše mi to “Not available at this time“, neví někdo co s tím?:)

 • Robin Budík

  Michale, kezby se tento clanek dostal k Applu..

 • Michal

  Musím souhlasit, MacBook s novým Yosemite musím neustále restartovat, jinak kolikrát už ani neposunu okno. To pamatuju dřív jsem restartoval jednou za půl roku a to i u staršího stroje. :(

  • Maťo Kráľ

   Jak sa dá macbook reštartovať hardware-ovo? :D Raz sa mi stalo že mi zmrzol a nevedel som ho ani reštartnúť.. Možno ste niečo zistili ako tak sa pýtam.. :D

   • Host

    Stisknout a držet zapínací tlačítko tak dlouho, než se přístroj vypne.

    • Maťo Kráľ

     To som asi neskúšal.. Držal som ho 10 sekúnd a nič..

 • Radek

  Zdravím,
  Na Macbook Pro a iPhone (4S, 6) jsem nezažil žádný z popisovaných problémů, ani u Yosemity, ani u iOS 7 nebo 8. Tak nevím, asi dělám něco jinak a tak se mi zádrhele vyhýbají. Pouze iPad mini občas zazlobí, ale nic, kvůli čemu bych Apple zavrhoval.
  Pokud jde o práci s fotografiemi, tak tam zcela souhlasím!

 • Štefan Oravec

  jako na macku to obcas zvoni par sekund po tom co to zvednu na telefonu to jo. aplikace taky padaj vic nez bylo zvykem a i ty co nepadali – preview? wtf?. ale jinac vsechno funguje jak ma – icloud slape nadherne, continuity, handoff. asi jsem vyhral v loterii nebo co. jinac mam mid 2014 mbp a na nom maverics upgradnuty na yosemite. jedine co ma vazne nasralo ze mi odisiel po roku disk na time capsule.

  • Martin Blažek

   Naprosto souhlasím se Štefanem. Mě také funguje vše jak má jak na Yosemitte tak iOS8. S Windows naprosto nesrovnatelný komfort a user-friendly intuitivní prostředí.

   • Radim

    Souhlasím, práce na iPhonu 5, iPadu Air 2 a Macbooku Air ’13 naprosto v pořádku :) je pravda, že fotky jsou takový zmatený, ale to by snad měli vyřešit v nejbližší době

 • Macropus

  No já si chtěl koupit na zkoušku mac mini, ale po jeho aktualizaci a tím co tady poslední měsíce čtu jsem si to rozmyslel. Řekl bych že se osx a ios posouvá do doby windows 95-xp. Nejvíce mě pobaví, že většinou je řešením restart nebo restore. To už na windowsech zažívám od dob vist minimálně. Třeba se z toho Apple vyhrabe, tak jako Microsoft.

  • Xenon

   :-D Z čeho se microsoft vyhrabal? Optimalizace a intuitivnost je stále totálně mimo. Apple je na tom ještě dost ok

   • Macropus

    Tak já myslel především stabilitu systému. Za poslední roky jsem musel restorova svoje ios zařízení spoustu krát a to pouze proto aby začaly fungovat nějaké základní funkce typu wifi, signál nebo třeba telefon nešel odemknout. Od windows vista, 7 a 8 jsem systém přeinstalovával ani restartovat z důvodu zamrznutí nikdy nemusel. A v mém okolí jsou na tom lidé podobně.

  • Martin Blažek

   Tak to vůbec neznám. iPhone jsem nemusel nikdy restorovat a mac už vůbec ne. Prostě popisované potíže nezažívám. Mac Mini používám jako multimediální zařízení připojené k DVB-S tuneru a televizi, taky naprostá spokojenost. Hlavně se mi hrozně líbí – nafotím fotky, natočím video a než dojdu domů, můžu se na to podívat přímo na Mac Mini.. a mnoho dalších features.. Ono s tím příměrem k woknům je to asi tak, že Apple byl v roce 2012 tak o 6 let před Microsoftem, teď díky některým nedotaženostem už je před ním jenom 4 roky, no.. Ale rozhodně ani omylem teda ne za ním..

   • Bouce

    Za prve bych doporucil se podivat na Microsoft, protoze ten se neskutecne posunul. To co uvadite neni jen domena apple, ale skoro vsech a nemit dnes kompletni domacnost od Apple, tak bych se dnes hodne rozmyslel, jestli ty penize za to znovu utratim, protoze uz me prestava bavit ta degradace mych penez s kazdou aktualizaci.

 • swenak

  Konečně článek, který mi nepřijde „fanaticky“ jednostranný. Jen bych dodal, že problém není jen v SW, ono ani ten HW již nedostává zdá se takovou péči, jak to bylo zvykem. Prostě, jsou sledovány jiné zájmy, než orientace na kvalitu. Ale do doby, než je pořád budeme kupovat (což už pro někoho je spíše setrvačnost), tak se nic nezmění.

 • jon

  pekny clanok!!
  Suhlasim takmer so vsetkym co v nom je uverejnene!!! „it just worked!“
  iWork, FCP

 • Honza Adamík

  Používám jak HW s posledním OS X (iMac a Air) tak iPad Air a nejnovější i starší iPhony. S článkem musí zcela a bez výhrad souhlasit, stejně je to popisováno i na zahraničních webech. Dřív jsem taktéž komukoliv doporučoval iPhony a Apple, dnes jsem už raději opatrnější. Yosemite je zabagovaný neuvěřitelně, znát to bylo už na testovacích verzích, např. když se uspí na iMacu displej a hned ho chci znovu pustit, spadne to do nějaké černé obrazovky, ze které se nedá dostat. Stahuju něco a lištička se stahovám v docku se zasekne. A takových chyb by se našlo mnoho. Podobné jsou i v iWorku nebo třeba v iPhoto, které je především v některých situacích neuvěřitelně pomalé. iOS mi přijde možná ještě horší, hlavně co se týká stability a plynulosti systému. Používal jsem měsíc iPhone 6, nyní mám 6 plus a plusko je pro mě znatelně pomalejší, lagování je vidět a to v mnoha případech. Někdy je zřetelné jen při přecházení mezi obrazovkami, někdy při projíždění seznamu hudby (o cower flow ani nemluvím), zcela zřejmé je např. při načítání otevřených záložek v Safari. Na normální šestce bylo přitom vše naprosto plynulé. Děsí mě i to, že iPhony mají stále slabé RAMky, takže každy další systém je víc a víc zpomaluje. První iOS8 byl na iPhonu 4S utrpením, to se nedalo normálně používat. Mrzí mě také slabá podpora updatu aplikací – hlavně českých – na nové iPhony. Prakticky žádná appka není aktualizovaná pro větší rozlišení a když někdo vydá něco nového, tak je to optimalizované jen pro iPhone 5. Za toto samozřejmě Apple nemůže. Já v poslední době říkám, že iPhony nebo Apple pro mě představují nejmenší zlo a nevěřil bych nikdy, že to takhle budu muset označovat. Z mých zkušeností s top Anroidy i WP je ale iOS stále nejlepší a má hlavně nejlepší výběr aplikací. U velkých operačních systémů bude záležet na tom, jak se povede Windows 10. Už jsem měl období, kdy jsem měl na iMacu jen čisté Windows (7) zcela bez OS X a šlapalo to výborně, za nějakou dobu to ale začalo nudit. A bohužel by mě také hodně chyběly gesta s Magic Mouse třeba v prohlížeči. Tak uvidíme, jak to půjde dále :-).

 • Pavel Č

  souhlas, apple se hodně zhoršil (dělám s jabkama dvacet let), lezou mi na nervy s omezením konfigurací HW i s chybama v SW (na iP5S mám pořád sedmičkovej sys :), ale zrovna dneska jsem snažil nastavit ženě zděděný pracovní mobil s androidem (vzdal jsem to při konfliktu google účtů kdy se telefon domáhal restartu do továrního nastavení) a hned jsem ochotnej vzít ještě apple na milost :) ale nic to nemění na tom že by se měli polepšit.. k záporům bych za sebe přidal zvyk ohlašovat produkty dávno předtím než jsou dostupné, co předvedli s MacPro jim neodpustím.. nikdy by mě nenapadlo že budu záměrně kupovat starší verze HW (book, mini) protože mi přijde lepší než nový :-/

  • Tomáš Prchal

   Takhle jsem to měl s iPadem. Koupil jsem v zimě mini 2, protože byl za neskutečný prachy a připlácet skoro dvojku u mini 3 jen za to, že to budu moct odemykat otiskem prstu? Sorry, ale tohle je blbej fór.

 • Pali z RK

  Velmi dobry clanok. Uplne s Michalom suhlasim a je mi z toho Apple smutno. Nielen ze software je cim dalej horsi, ale aj HW sa nema cim chvalit…
  iPod mi odysiel po 2 rokoch a 3 dnoch ;-)
  klavesnicu k MACU menim kazdy rok
  DVD v MACU vydrzi tak 2 mesiace – uz nemam zaruku ani silu to opravovat
  iPhone je nachylny na trochu slnka, aj zimy. Vecne sa chladi, alebo hlada siet.
  iPad – asi jedina vec od apple, pred ktorou davam klobuk dole. Za 3 roky pouzivania nemam jediny problem. A to uz sme rozbili display. Stale slape.

 • DusanK

  Apple je minulost… Sami seba vystihuju vo svojej uzasnej reklame na Yosemite: “OS X Yosemite – Every bit as powerful as it looks”… A maju pravdu – vyzera to odporne a nefunguje to…. Jobs by tento hnusny design nedovolil.

 • Jirka

  Konečně někdo pojmenoval to, co už delší dobu zažívám. Vždy bylo na systémy Apple spolehnutí, ale teď je to samý problém. Že mi špatně funguje AirDrop – myslel jsem, že to mám jenom já! Stejně tak HandsOff – myslel jsem, že to vyzvání i po přijetí jenom mně? A ty bugy v iOS8 – uaaaa. Proč?!

 • Nika

  Tak já mám po přečtení článku a diskuze pocit, že používám úplně jiné produkty a OD než ostatní, ale u mě vše funguje, jak má. iOS 8 na iPadu mini a iPhone pohodička, nepadá a je velmi spolehlivý. Yosemite mám sice krátce, ale taky vše šlape, jak má.

  • Bouce

   Kez by… pada to, zamrza to. Na zpomaleni jsem si uz zvykl. V podstate jsem se funkcnosti vrati ke kombinaci stare Nokie a XP. Kdybych se mohl alespon vratit ke starsi verzi systemu, kdyz uz jsem si to aktualizoval na novy system. Cte se degradoval

  • Lukys

   Já to samé. Nemám problém. Naopak. Od Windows se mi po mnoha nevydařených pokusech s Linuxem konečně podařilo utéci před dvěma a půl roky. K OS X a MacBooku. Dodnes učůrávám blahem. Prostě to funguje. Z velmi nespokojeného frustrovaného správce se stal spokojený vyrovnaný uživatel.

   • Nika

    Mám to stejné. Pro mně byl přechod k OS X naprostý vysvobození. S Windows jsem se prala denně, nezabraly ani přeinstalace oken, nic prostě. Macbook mě baví. Všechno je rychlejší, spolehlivější, intuitivní. Už mě silně přestávají bavit řeči o tom, že to jde s Applem z kopce. Ať si ti věční ztěžovatelé zkusí Android nebo Windows a vzteky si vyrvou vlasy.

 • Perfektně sepsaný aktuální stav. Mac určitě opouštět nebudu ale zvažuju že přejdu na Nexus 6 který si teď budu zkoušet, čistý Android 5.0 vypadá jako už konečně dospělý systém a hlavně jako systém kde je poprvé v historii Androidu uživatel až na prvním místě. Pokud bude vývoj postupoval nadále tak jako poslední rok tak Google v mobilních technologiích převálcuje Apple. Kdyby byl Android kontrolovanej a vynucovanej ve své čisté verzi pro všechny výrobce už dávno by se hodně uživatelů iOS rozhodlo zvolit si Android místo iOS. Smutný fakt.

  • GA

   Tak hodne stesti. Pred rokem jsem udelal stejnou vec, z iP5 jsem presel na Nexus 5. Skvely telefon, tak na pul roku. Nejde ani tak o to, ze hw stoji za prd a musel jsem ho nekolikrat reklamovat. Spise o Android jako takovy, proste po pul roce pouzivani se nejspis nevyhnes restore kvuli rychosti nebo baterii nebo cemukoliv jinemu. Jestli si myslis ze Android je lepsi system nez iOS tak neni, oba maji sve mouchy a pro me jich ma mene iOS. ;)

   A tim „faktem“ na zaver bych si uz vubec nebyl tak jisty :)

 • Bouce

  Je tady jakasi zvlastni umera. Zatimce penize akcionaru se prevazne zhodnocují, tak me penize investovane do techniky se kazdou dalsi aktualizaci znehodnocují. Microsoft jsem opoustel v dobe XP. Kdyz se ovsem dnes podivam na Macbook, tak zrovna sviznosti neoplývá. Nebudu rikat, ze se seka. Proste mu jen neurcite dlouho trva, nez se neco stane. Aktualizace sedmicek mi z tabletu a telefonu udelala totalni duchodce, kterym uz ani lázně nepomohou. A tato strategie mi ma rici, hmmmm tve zelezo jiz neni tak vykonne, kup si nove. Ale ono vcelku vykonne bylo, nez mi ho degradovali. Ale klienti apple zas tak korunou nesmrdeli, takze nebyl problem si koupit novejsi model jen protoze se mi proste libi a ne z donuceli applem. A mam si ted koupit novy, abych zil v obavach, ze mi ho zase co nevidet zdegradují?

 • Mirek

  Taky mám z Apple špatný pocit. Můj soukromý názor na věc je, že Jobs byl zaměřený na produkt a případný zisk z prodeje byl „vedlejší efekt“ výroby a prodeje dokonalého zařízení. Tim Cook je, IMHO, člověk zaměřený na čísla, produkty ho naprosto nezajímají. Maká na tom aby byl spokojený akcionář. Kašle na staré loajální uživatele z dob PPC, na vývojáře, na grafiky a střihače. Tlačí na marketing, na prodeje a dělá z Apple výrobce dobře prodejných cetek. Vyrábí zisk ale, v podstatě, tuneluje kredit Apple zevnitř. Když ho vidím a slyším mluvit, dělá na mne dojem, nezlobte se, falešné, afektované, uhádané feministky a pletichářky, estrogen stříká na všechny strany. Jaký děsivý rozdíl proti mnohdy zlému, samolibému, egoistickému ale testosteronem narvanému Jobsovi. Možná budím dojem xeno-homo-a-kdoví-jakého fóba ale nemůžu se tomu ubránit.

  • Radi

   Ja naprosto suhlasim, ten clovek mi tam vobec nesedi, mozno ani nie tym ako sa prejavuje, ale akym smerom to cele „vedie“. Moj skromny odhad je asi 10 rokov, potom uz apple nebude taky popularny, ktoreho popularitu vydobil Jobs a teraz sa uz jemne rozplyva. Staci ze pride jeden vyrobca s rovnako dobrym softverom, jednoduchym a user friendly, a apple uz nebude chciet skoro nikto. Mam rad, teda poviem mal som rad apple za jobsa a mozno tak 2 roky po nom, ale co sa tam stvara teraz, ja neviem treba komentar, alebo staci historia? Bud este vymenia toho saska alebo bye bye apple.

 • Petr

  To že Apple bez Jobse půjde zase ke dnu to tušil asi každý ale jak rychle se tak dějě to teda šokuje kde koho.

 • Mokrouš

  No já po zkušenostech se 3 čistými instalacemi Yosemite na 2 nové MacBooky Pro Retina začínám vážně uvažovat o tom, že si na MBPR nainstaluju nový wokna.
  Dám tomu ještě pár měsíců, ale tolik bugů a tolik restartů, co jsem udělal za posledních 14 dní jsem snad s woknama neudělal za 20 let…

 • GA

  Nevim, doma mame iP5, iP5s, iP6 a iP6+, Air 13″ (2012), Pro 15″ (2011), Pro 13″ (2013) a ani jeden nepotreboval zadny restore ani nic podobneho. Vse proste funguje od te doby co jsme to koupili. Jediny problem co jsme resili byla vymena display u Airu v ramci zaruky.

 • Petr

  Když bude rok 2015 u Applu v rytmu „Prostě to funguje“, tak se snad nějaké stabilizace a optimalizace stávajících softwarů dočkáme. Mě osobně by nejvíc potěšilo kdyby udělali iPhone v původním rozměru 3G.