iWant

První dojmy z Apple AirPods: Jsou návykové

iWant

Otevřít magnetickou krabičku, nasadit sluchátka a začít poslouchat. Tři jednoduché kroky jako systém párování dělají nová bezdrátová sluchátka AirPods naprosto výjimečnými. Ti, co si objednali jablečná sluchátka mezi prvními, již mohou novou technologii okusit, protože Apple dnes rozeslal první kusy. Já mohu po pár hodinách strávenými s AirPods konstatovat, že sluchátka jsou nesmírně návyková. Mají však své limity.

Když to vezmeme od začátku, tak v tradičním designovém balení kromě nabíjecí krabičky a dvou sluchátek naleznete ještě Lightning kabel, kterým nabíjíte celou krabičku i se sluchátky. Pro první spojení stačí jen krabičku otevřít v blízkosti odemčeného iPhonu, načež vám automaticky vyskočí párovací animace, klepnete na PřipojitHotovo a máte hotovo. Přestože sluchátka komunikují klasicky přes Bluetooth, v této oblasti skoro až přelomově snadné a rychlé párování umožňuje nový čip W1.

Navíc se informace o spárovaných AirPodech okamžitě pošle do všech ostatních zařízeních, napojených na stejný iCloud účet, takže pak už se stačí jen se sluchátky přiblížit k iPadu, Watch nebo Macu a můžete hned poslouchat. A pokud máte i nějaké nejablečné zařízení, AirPody si s ním poradí taky, nicméně párovací proces už nebude tak magický.

airpods-parovani

Interaktivní sluchátka

AirPods jsou také jedinečné v systému přehrávání v kombinaci s pauzou. Jakmile vyndáte z ucha jedno ze sluchátek, hudba se automaticky pozastaví, a jakmile ho vrátíte zpět, hudba pokračuje. To umožňuje několik senzorů umístěných v jinak miniaturním tělu sluchátek.

U AirPodů si dále můžete nastavit, jaký úkon mají provést, když na ně dvakrát klepnete. Můžete tak spouštět hlasovou asistentku Siri, pouštět/zastavovat přehrávání, nebo na poklepání sluchátka vůbec nemusí reagovat. Sám jsem si prozatím nastavil Siri, na kterou sice musím mluvit anglicky, ale je to jediná možnost, jak přímo na sluchátkách ovládat hlasitost nebo přeskakovat na další písničku. Tyto možnost bohužel nejsou možné přes žádné poklepání, což je škoda.

Zvuk a přehrávání pak pochopitelně můžete přehrávat na zařízení, k němuž jsou AirPody připojené. Pokud posloucháte přes Watch, hlasitost jde ovládat pomocí korunky.

apple-airpods-2

Nejdůležitější otázkou, která je hojně diskutována, je však to, zda vám AirPods během poslechu nevypadnou z uší. Osobně patřím mezi jedince, kterým tvar tradičních jablečných sluchátek vyhovuje. I když s AirPods skáču nebo klepu hlavou, sluchátka drží na svém místě. Jelikož tu ale Apple sází na jednotný tvar pro všechny, rozhodně nebudou vyhovovat všem. Je tedy doporučeno si předem AirPods vyzkoušet.

Ale mnoha lidem pro zhodnocení tohoto důležitého aspektu postačí starší drátové EarPods, které jsou prakticky stejné jako bezdrátová novinka. Jen nožička ze sluchátka je o něco širší, ale to nemá na to, jak vám sluchátka drží v uchu, žádný vliv. Pokud vám tedy nevyhovovaly EarPods, u AirPods to nebude o nic lepší ani horší.

S AirPods už jsem stihl i telefonovat, když jsem hovor zvedl z Watch, a vše fungovalo bez problémů. Mikrofon je sice u ucha, ale přesto bylo vše na obou stranách velice dobře slyšet, přestože jsem pohyboval v rušných městských ulicích.

Malý elegán

Dobíjení AirPods probíhá v přiložené krabičce, kterou použijete i při přenášení, abyste miniaturní sluchátka nevytratily. I v pouzdru se AirPody vejdou do většiny kapes. Jakmile jsou sluchátka uvnitř, automaticky se dobíjí. Krabičku pak dobíjíte přes Lightning kabel. Na jedno nabití vydrží AirPody hrát necelých pět hodin a po 15 minutách v krabičce jsou připravené na další tři hodiny. O delší zkušenosti z užívání se podělíme v následujících týdnech.

Co se týče kvality zvuku, po prvních pár hodinách nevidím žádný rozdíl mezi AirPods a drátovými EarPods. V některých pasážích mi dokonce přijde zvuk o chlup horší, ale jde o první dojmy. Samotná sluchátka jsou opravdu lehká a v uších je prakticky ani necítím. Nošení je velmi pohodlné, nikde mě nic netlačí. Naopak trochu cviku chce vyndávání sluchátek z nabíjecího docku. V případě, že máte zrovna mastné či mokré ruce, horko těžko se vám budou vyndávat. Naopak zandávání je velmi snadné. Magnet si je okamžitě k sobě dolů přitáhne a v případě otočení vzhůru nohama se ani nehnou.

Z AirPods jsem zatím nadšený, jelikož splňují vše, co jsem očekával. Navíc se tváří jako opravdový Apple produkt, u kterého vše velmi jednoduše až kouzelně funguje, jako třeba zmíněné párování. Rozhodně jsem neočekával, že AirPods budou pro zapálené audiofily. Pokud chci poslouchat kvalitní hudbu, používám náhlavní sluchátka. Od AirPods dostávám především skvělou konektivitu, vylepšené párování a nabíjení přímo v krabičce je šikovné. Ostatně stejně jako celá krabička, která se u podobných fyzicky nespojených sluchátek velice hodí.

Prozatím nelituji, že jsem Applu za nová sluchátka zaplatil 4 990 korun, nicméně až delší zkušenosti ukáží, zda se taková investice skutečně vyplatí. Podrobnější zkušenosti můžete očekávat v následujících týdnech.