iWant

Jaký je rozdíl mezi originální nabíječkou od Applu a padělkem

iWant

Mnohým uživatelům nestačí k iPhonům či iPadům jen jedna nabíječka, kterou dostanou od Applu v původním balení, a tak se vydávají na trh pro další. Internet je ovšem zaplaven stovkami padělků, na které si je třeba dát pozor…

Originální nabíječka pro iPad vlevo, padělaný kus vpravo.
Originální nabíječka pro iPad vlevo, padělaný kus vpravo.

Originální Apple nabíječka k iPadu vyjde na 469 korun, což se ne každému chce platit, a když zákazník najde prakticky totožnou nabíječku, u které obchodník uvádí, že se sice nejedná o originál, ale kvalita je přesto stejná, je výrazný rozdíl v ceně často rozhodující. Nabíječka za pár desítek místo pár stovek korun, kdo by to nebral.

Jenže pokud narazíte na skutečně špatně padělaný kus, můžete se nabíječka proměnit v nebezpečné zařízení ohrožující vaše zdraví. Již nejednou se stalo, že neoriginální nabíječky do lidí pustily elektrický proud. O tom, že padělky skutečně nejsou tak kvalitní jako originál, napsal v rozsáhlém odborném rozboru Ken Shirriff.

Pravda je, že na první pohled vypadají nabíječky naprosto stejně, ale při pohledu zevnitř už najdeme zásadní odlišnosti. V originální Apple nabíječce naleznete kvalitní komponenty, které využívají celý vnitřní prostor, zatímco v padělané nabíječce naleznete součástky nižší třídy, jež zabírají méně prostoru.

Obvodová deska originální nabíječky vlevo, vpravo padělaný kus.
Obvodová deska originální nabíječky vlevo, vpravo padělaný kus.

Další velké rozdíly naleznete v bezpečnostních opatřeních a jeden z nich je více než zřejmý. Originální Apple nabíječka využívá mnohem více izolačních prvků. V místech, kde je izolace naprosto samozřejmá a neměla by chybět, ji v padělané nabíječce budete jen těžko hledat. Například Applem využitá červená izolační páska kolem obvodové desky v padělcích zcela chybí.

V originální nabíječce také naleznete různé smršťovací bužírky, které dodávají extra izolaci pro dané dráty. Kvůli špatné izolaci a nedostatečným bezpečnostním prostorům mezi kabely (Apple má mezi kabely s vysokým a nízkým napětím čtyřmilimetrové mezery, padělané kusy pouhých 0,6 milimetru) může velmi snadno dojít ke zkratu a tím k ohrožení uživatele.

V neposlední řadě je velký rozdíl ve výkonu. Originální Apple nabíječka nabíjí stabilně o výkonu 10 W, zatímco padělaná nabíječka pouze o výkonu 5,9 W a často u ní může docházet k přerušování nabíjení. Výsledkem je, že originální nabíječky nabíjí zařízení rychleji. Detailní rozbor včetně mnoha technikálií naleznete na blogu Kena Shirriffa.

Zdroj: Righto