iWant

Jaký je rozdíl mezi originální nabíječkou od Applu a padělkem

iWant

Mnohým uživatelům nestačí k iPhonům či iPadům jen jedna nabíječka, kterou dostanou od Applu v původním balení, a tak se vydávají na trh pro další. Internet je ovšem zaplaven stovkami padělků, na které si je třeba dát pozor…

Originální nabíječka pro iPad vlevo, padělaný kus vpravo.
Originální nabíječka pro iPad vlevo, padělaný kus vpravo.

Originální Apple nabíječka k iPadu vyjde na 469 korun, což se ne každému chce platit, a když zákazník najde prakticky totožnou nabíječku, u které obchodník uvádí, že se sice nejedná o originál, ale kvalita je přesto stejná, je výrazný rozdíl v ceně často rozhodující. Nabíječka za pár desítek místo pár stovek korun, kdo by to nebral.

Jenže pokud narazíte na skutečně špatně padělaný kus, můžete se nabíječka proměnit v nebezpečné zařízení ohrožující vaše zdraví. Již nejednou se stalo, že neoriginální nabíječky do lidí pustily elektrický proud. O tom, že padělky skutečně nejsou tak kvalitní jako originál, napsal v rozsáhlém odborném rozboru Ken Shirriff.

Pravda je, že na první pohled vypadají nabíječky naprosto stejně, ale při pohledu zevnitř už najdeme zásadní odlišnosti. V originální Apple nabíječce naleznete kvalitní komponenty, které využívají celý vnitřní prostor, zatímco v padělané nabíječce naleznete součástky nižší třídy, jež zabírají méně prostoru.

Obvodová deska originální nabíječky vlevo, vpravo padělaný kus.
Obvodová deska originální nabíječky vlevo, vpravo padělaný kus.

Další velké rozdíly naleznete v bezpečnostních opatřeních a jeden z nich je více než zřejmý. Originální Apple nabíječka využívá mnohem více izolačních prvků. V místech, kde je izolace naprosto samozřejmá a neměla by chybět, ji v padělané nabíječce budete jen těžko hledat. Například Applem využitá červená izolační páska kolem obvodové desky v padělcích zcela chybí.

V originální nabíječce také naleznete různé smršťovací bužírky, které dodávají extra izolaci pro dané dráty. Kvůli špatné izolaci a nedostatečným bezpečnostním prostorům mezi kabely (Apple má mezi kabely s vysokým a nízkým napětím čtyřmilimetrové mezery, padělané kusy pouhých 0,6 milimetru) může velmi snadno dojít ke zkratu a tím k ohrožení uživatele.

V neposlední řadě je velký rozdíl ve výkonu. Originální Apple nabíječka nabíjí stabilně o výkonu 10 W, zatímco padělaná nabíječka pouze o výkonu 5,9 W a často u ní může docházet k přerušování nabíjení. Výsledkem je, že originální nabíječky nabíjí zařízení rychleji. Detailní rozbor včetně mnoha technikálií naleznete na blogu Kena Shirriffa.

Zdroj: Righto
 • deestrone

  a hlavne originalni nabijecka vydrzi dyl nez ta padelana,mam nabijecku na iphone uz stvrtej rok a nabiji stale,mel jsem aj neoriginalni ale ta mi po roku prestala fungovat jednou jsem ji vsunul do zasuvky a hned se z ni zakourilo,od tej doby jsem si rekl ze uz nikdy nekoupim ziadny padelek radsej koupim original za 5.stovek nez za dve stovky smejd,protoze jednak neusetrim nic a v tom horsom pripade clovek riskuje zniceni samotneho pristroje,treba vam smejdova nabijecka muze poustet do pristroje vizsi hodnotu proudu nez ma,nevim ale mozne to je.Ale jsou nabijecky na iPhone napr.Belkin ktere jsou podporovane a su kvalitnejsie jak originalne ale tie taky stoja 4.stovky,tam sa uz clovek musi rozhodnut na takej nabijacke clovek usetri max 50.kc oproti originalu

  • Timur

   Já z nostalgie občas použiji 13 let starou FireWire nabíječku pro iPod 1 s kabelem FW-DOCK z iPodu 3 a díky větším grádům s ní nabiji iPad 2 rychleji, než s dodanou origo USB nabíječkou.

   • Ondrej Sojka

    woow! to chci!

  • pan_diskuter

   „vizsi hodnotu proudu“ to tam určitě nepustí, protože proudu si zařízení vezme jen tolik, kolik potřebuje. Maximálně by mohla mít vyšší napětí…

 • Matúš

  a ako je to s káblom? tam vadí, že sa nejedna o originalny kus?

  • Robin Martinez

   ne, ale stalo se mi, ze se iP obcas nechtel nabijet…. solidni wtfi… nicmene neoriginalni kabel telefon poskodit nemuze – leda by byl spatne zadratovany…

 • sejrus

  jojo, panove, resp. damy ze zde propagovaneho AppleMix by mohli jiste vypravet. Prodavaji vyhradne neoriginalni cinske sunty. nabijecky, kabliky, redukce vetsinou blbe vylisovane, nesedici, do pul az roku roku nefunkcni… (koupeno vidlice na nabijecku, nabijecka, redukce na monitor a dalsi veci, vsechno byl ausus :) )

 • Macropus

  Nejhorší je, že výrobní cena bude prakticky totožná – pár korun. Marže u Applu bude tak kolem 90%. Škoda že dovnitř člověk nevidí a nelze tedy rozlišit dobrou a špatnou neoriginální nabíječku. Zatím se mi ze čtyř rozbila jedna.

 • Pat Frista

  Bohužel, nemohu říct, že bych měl skvělé zkušenosti s originálními díly. Nabíječky macbook a ještě horší mb pro nevydrží moji cestovní zátěž. to samé, snad ještě horší platí o kabelech k ipod, ipad. Byl na toto téma dokonce před časem i článek. Tak nevím co mudrujete. Komu vydržel nabíjecí kabel v celku víc než rok?

 • pepa

  Bez ohledu na kvalitu Apple produktu a jeho kopií, je tenhle článek aprílový žert. nezlobte se na mě, ale kdo prošel základní školu se čtyřkami a lépe, ten se musí smát až se za břicho popadá.

  Nebudu pitvat věci které jsou jen „trochu mimo“, jen co zcela odporuje zdravému selskému rozumu:

  1. Originální Apple nabíječka využívá 10W stabilní tempo – stabilní tempo je opravdu teda terminus technikus na úrovni . . .

  2. proud nemusí proudit plynule – to není nic proti tomu že napětí je málo napjaté :-D

  3. Výsledkem je, že originální nabíječky nabíjí zařízení rychleji s vyšší kvalitou energie – ano, správně. Každý máme v zásuvce kvalitní energii a blbou energii, zařízení od Apple ovšem vybírá jen tu kvalitní :-p

  No, za mě má pan Brož 1*, protože takhle jsme už v kanceláři dlouho nenasmáli. Přeji krásný den všem,
  pepa

  • sejrus

   taky mi to prislo jako clanek 14lete blondynky z prahy o pestovani zemedelskych plodin a chovu dobytka, ale z taktnich duvodu jsem o tom pomlcel a zameril se na smysl clanku.

   • pepa

    Omlouvám se za svou netaktnost, ale co je moc je příliš. Vystihl jste to přesně a znova jsem se pobavil :-D. Kvalita článku je opravdu tak vysoká, že očekávám že ho večer odvysílá TV Hovna :-)

    • sejrus

     jeste navrhuji pouzit slovo rytmus, misto tempa :-D Realita asi bude takova, ze je to asi castecne pan Gugl Translejtr z anglictiny a neproslo to radnou korekturou?

  • Lépe bych to nevystihnul :D

  • Ondřej Sojka

   Cituji z článku:
   „Originální Apple nabíječka nabíjí stabilně o výkonu 10 W, zatímco
   padělaná nabíječka pouze o výkonu 5,9 W a často u ní může docházet k
   přerušování nabíjení.“

   Tak o čem to do *** mluvíš?

   cituji z článku:
   „originální nabíječky nabíjí zařízení rychleji“

   Máš tu něco o kvalitě energie?

   • Pepa

    No, cituješ ze článku, ale upraveného :-) Smutné je že editaci autor ve článku rovnou nepřiznal, takto je to matoucí, souhlasím. Já jsem také jen kopíroval a citoval ze článku. Když čtu dnes článek znova, je z velké části přepsaný, takže máme po legraci :-p .
    pepa

 • cechi

  Taky jsem si dřív myslel, že to nemá smysl řešit, ale pak mi v zásuvce (s pěknými efekty) vybouchla neoriginální nabíječka. Není to moc příjemné.

 • A proto pořád říkám, že nejsem bohatý dost na to abych si mohl kupovat levné věci :D

 • Dominik Materna

  Pointu spatřuji v tom, že pokud jsem ochoten dát cca 18k za kvalitní telefon, byl bych dement, abych ho nabíjel neznačkovou a nekvalitní nabíječkou. Hlavně proto, že o baterku se (kromě displeje) starám a strachuju nejvíc. Zdravím všechny Jablíčkáře :-)

 • PaddyJay

  „Apple má mezi kabely s vysokým a nízkým napětím čtyřmilimetrové mezery, padělané kusy pouhých 0,6 milimetru“

  Wow, v nabíječce na iPhone jsou kabely s vysokým napětím? To znamená 1000 V — 52 kV. Tak to nevím, jestli jsou zrovna 4 mm nějaká výhra. Neměli bychom ji raději zapojovat přes jiskřiště?

  Taky jsem netušil, že fyzická velikost součástky v mikroelektronice je znakem její kvality. Milý Jablíčkáři, mám tě rád, ale někdy máš potřebu psát (nebo přejímat) články o věcech, kterým nerozumíš.

 • mykl

  Skoda, ze to prekladal nekdo, kdo o dane problematice skoro nic nevi. Originalni clanek je napsany vcelku hezky…

 • Petr

  A tohle vydávají za datový kabel k iPhone 5 v T-Mobile v Liberci. Jiný v nabídce nebyl.