iWant

Tady není žádná applemanie

iWant

Minulý týden vyšlo třicáté první číslo týdeníku Respekt. Zaujal mne článek Zákazníci, spojte se! (v placené sekci), ve kterém autorka Ivana Svobodová uvažuje nad tím, proč Čeští konzumenti draze platí za letargii a musí se vzbouřit.

Článek se pozastavuje nad ochotou Čechů platit vyšší ceny za značkové zboží. Poměrně dlouhá stať pojednává o mobilních operátorech, cenách volání a iPhone. S nadšením jsem se pustil do čtení a nestačil jsem se divit, jak mobilní operátoři vysvětlují svoji „cenotvorbu“ v Čechách. Bylo by jistě škoda, aby takto zajímavý článek upadl v brzké zapomnění. Proto jsem se rozhodl podělit se s vámi o tento zážitek.

Respekt 31

Poznámka: Kurzívou je vyznačen původní text Respektu.

Malé prodeje iPhone aneb jak stanovit cenu

A nejde jen o ceny hovorů, ty jsou v Česku dražší než na sousedním polovičním Slovensku. Pohled na stránky T-Mobile v různých zemích prozradí například následující: čeští zájemci o chytrý telefon iPhone musí vytáhnout z peněženky patnáctkrát větší obnos než rakouští zákazníci. Tuto nedávnou novinku na telekomunikačním trhu dostanete s dvouletou smlouvou a při měsíčním paušálu odpovídajícím 1200 korunám zákazník německého T-Mobile za jedno euro, u rakouské pobočky je to za 29 eur, v Polsku za 250 eur a v Česku u téhož operátora za – 450 eur.

Když se 22. srpna 2008 v České republice začal prodávat iPhone 3G, k nejdražším tarifům bylo možné pořídit iPhone za 1 Kč. Ješte dnes lze na webu najít upomínku na tuto cenu. Postupem času ale operátoři zjistili, že telefon s nakousnutým jablkem je zlaté tele a zákazníci jsou ochotni platit. Od té doby se každým rokem (s uvedením nového modelu iPhone) upravují tarify i ceny přístroje vždy směrem nahoru. Zdražení telefonu je vysvětlováno různě. T-Mobile svého času vysvětloval navýšení ceny nedotovaného přístroje o 3000 Kč takto: V posledních dnech se setkáváme s extrémním zájmem zahraničních překupníků o iPhone 3G. Tato skupina se zaměřuje na nedotované přístroje, které skupuje ve velkých množstvích a patrně vyváží na trhy, kde přístroj dosud není dostupný.

Zaměstnanci českého T-Mobile vysvětlují tento šokující cenový rozdíl docela zamotaně. „V Rakousku byl T-Mobile výhradním prodejcem iPhonů, což nám se nepodařilo, a tak nám bylo jasné, že aparátů moc neprodáme a nevyplatí se nám ho dotovat,“ říká mluvčí T-Mobile CZ Martina Kemrová. „Žádná data o počtu zájemců nebo lidí, kteří už iPhone vlastnili, jsme neměli, ale bylo nám to jasné z různých internetových diskuzí,“ vysvětluje paní Kemrová, podle čeho se cena telefonu tvořila. A drahý nechali českým klientů přístroj i proto, že jsou jen hračičkové a pořádně neutrácejí. „Zdroj příjmů hledají operátoři v datových službách, nám však bylo ze zkušenosti s českým zákazníkem jasné, že si iPhone kupuje spíš proto, že je pěkný a že si v něm prohlíží fotky, než že by nám udělal výrazně větší objem dat,“ dodává mluvčí.

Před oficiálním zahájením prodeje bylo v České republice v provozu odhadem 10 000 až 40 000 kusů iPhonů z šedého dovozu. Nebylo našim operátorům divné, že se jim hlásí do sítě telefony, které neprodávají? Nejednalo se o několik stovek, ale o několik desítek tisíc přístrojů! O této skutečnosti museli přece vědět. Každý telefon má totiž unikátní kód IMEI a ten je uložen v jejich interních systémech. Podle něj lze zjistit údaje o výrobci a modelu telefonu. Kromě toho iPhone až do srpna 2008 neměl schválený provoz v českých mobilních sítích. Opravdu tyto skutečnosti českým provozovatelům unikly?

Všechny zahraniční telekomunikační firmy, které kdy iPhone začaly prodávat, hlásily a hlásí rekordní prodeje a obrovský zájem zákazníku. Proč by v České republice měla být čísla úplně jiná?

V dnešní době marketingových masáží a všelijakých průzkumů česká mobilní jednička cenu telefonu určuje na základě internetových diskuzí? O velmi slušných prodejních číslech operátoři věděli během několika týdnů a dokonce se v tisku předháněli, kdo prodal více telefonů.

Můžete to brát jako bajku, ale traduje se, že nebýt iPhone, nebyly by u nás sítě třetí generace. V minulosti se totiž všichni tři čeští operátoři zavázali k jejich vybudování. Po čase tu jedinou 3G sít provozovalo v Praze, Brně a Ostravě pouze O2. T-Mobile se dokonce od svého závazku distancoval a prohlásil, že bude budovat až sítě čtvrté generace. Díky iPhone ale údajně několikanásobně vzrostl datový provoz na síti a operátoři tak byli nuceni 3G síť vybudovat.

Procenta, podíly a statistiky

Její firma prodala zatím iPhonů jen „několik desítek tisíc“– na rozdíl od své sestry v Rakousku, která má na triku statisíce iPhonů. Že by dotace zpřístupňující iPhone více zájemcům mohla zlepšit, paní Kemrová odmítá: „Ne, známe náš trh. Tady není žádná applemanie.

T-Mobile a O2 mlčí o přesném počtu prodaných kusů telefonu (s odkazem na závazek mlčenlivosti vůči Apple). Oba dva operátoři uvádějí desítky tisíc prodaných kusů. Vodafone přiznává řádově 30 000. Dostupná čísla z loňského roku hovoří o provozu 200 000 kusů iPhone všech generací. Uplynul další rok a počet uživatelů chytrého telefonu od Apple přesáhl číslo 250 000.

Další čísla můžeme vyčíst na stránkách Internet Advertising Conference. Pan Slavomír Doležal z T-Mobile ve své březnové prezentaci Mobilní trh v číslech uvádí: 2 258 388 uživatelů internetu v mobilu, 37 % jich používá smartphony a z toho třetí v pořadí s 11,99 % je značka Apple. V reálných číslech to představuje 100 189 majitelů iPhone, kteří používají internet v mobilu. Čísla jsou poněkud zkreslena, ne každý majitel chytrého telefonu totiž internet využívá.

Jak často je tedy značka Apple výrobků používána pro mobilní prohlížení? Prohlédněte si aktuální statistiku zde. V současné době je to 47,16 % veškerých přístupů. Opravdu znají operátoři svůj trh?Přístup k internetu přes mobilní zařízení.
Statistika mobilního přístupu k internetu. Celkem 47,16% zaujímají výrobky Apple.Výňatky z článku byly použity s laskavým svolením časopisu Respekt.

Operátoři graf icon
 • Jsou to nechutní zloději! Chci se zeptat. Dá se neblokovaný iPhone koupit třeba v německu nebo v Anglii na paušál?

  • Zde máte přesný seznam, kde se dá koupit iPhone: support.apple.com.
   Neblokovaný na operátora, ale bez paušálu můžete koupit prakticky ve všech evropských Apple Storech v Německu, Franciii, Italii, Anglii, Švýcarsku… (prostě se podívejte na stránky Apple v dané zemi).

 • horst fuchs

  Ano, CR ma nejdrazsi volani, ale taky ma 02 nejkvalitnejsi sit.

  Zkuste se v Rakousku pripojit na 3G sit. Rychlost je zde POD UROVNI EDGE. Na svych 5mbs mohu v zahranici zapomenout!!!

  ZLATÉ O2 ČR!

  • Ahoj Horste. Ty prostě nikdy nezklameš. Opět mimo mísu. 5MB/s na mobilní síti v ČR vymáčkneš snad jen přímo pod antenou. Podívej se na tyto tabulky. Rychlost pro download na FTP je 2454 kb/s.
   Nebo mi snad chcete tvrdit, že v ČR je stejně jako v Rakousku pokryto 99% populace?
   O2 je opravdu zlaté neb mu platíme 2x více za mizernější služby než je v Evropě běžné.

   • Horst Fuchs

    Je faktt, že přes 6MB jsem se dostal jen parkrat, ale u nas v Gottwaldově to prostě chodí v průměru skutečně těch 5mbs.

    Zkoušell jsem na 5 oknech sledovat HD vysílání čt a BEZ PROBLEMU. Zátěžový test v pohodě.

    2,5Mb má tak neschopný TM nebo ubohé VF, 02 je dál!

    POZN:nejsem zaměstancem 02 a nemám zatím jejich akcie /ty koupím až spadnou pod 370kč/

    • V ČR je pokryto 50% populace, v Rakousku 99%, v tom je třebas celkem velký a zásadní rozdíl. O cenách za poskytnuté služby raději ani nemluvím.
     Je fajn, že v některých částech Zlína ti data frčí klidně i 6 MB/s, ale v takových Slušovicích už jedeš (ať chceš nebo nechceš) přes GPRS. Pokud se pohneš ze Zlína, jedeš na 150 kB/s. Mobilní možná jsi, ale rychlý ani omylem.
     PS: je mi jedno, který operátor mobilní připojení v ČR poskytuje, celkově to je bída.

   • Horst Fuchs

    99% rakušáčků je možná pokryto 3G /silně pochybuji, že sedláci v horách, kterých je zde 90% májí 3G signál, když dojí Milku/, ale jejich 3g s rychlostí edge je nanic.

    ZLATÉ 02 ČR

    Ač tomu asi nebudete věřit, tak technoligicky je ČR opravdu na špičce.

    Aby si pan Kubín nemyslel, že jen tak chvástám, tak mám v 02 úzké kontakty a vím, že za chvili se objeví na prodejnách WIFI „hot spotovač“, který na rozdíl od ubohé VF konkurence umí i „trasovat“ již zachycený WIFI signál. Takže dům pokrytý wifi je fajn, ale s tímhle si wifi natáhnu i na zahradu.
    Je ještě jeden MEGADŮLEŽITÝ důvod, proč mít 3g od 02, ale ten zde z diskrétních důvodů nemou uvádět.

    • Horst Fuchs

     Cena wifi hotpotovače bude s MMP 995, bez dotace nevím přesně.

    • JKr

     Musím se tady Horsta zastat mě to na Teplicku taky maká přes 5Mb/s až jsem tomu nechtěl věřit když se všude uvádǐ 2MB

 • Myth

  Njn, podle mě sme se dostali do takového kruhu, odkud není cesty. Sic možná jsme ochotni platit (i když ta ochota taky odeznívá) nicméně i kdybysme nebyli, tak co máme dělat? V případě, že nějaký produkt chci, tak se hold musím připravit na vyšší cenu…

  Btw: kdyz uz sme u kupovani apple veci ze zahranici – ma nekdo zkusenost s nakupem MacBook pro nekde mimo CR, kde je to podstatne levnejsi ? Napr v americe je nejlevnejsi varianta za $1199 a u nas skoro za 30.000…. nicmene vubec netusim jak je to pak napriklad se zasuvkami, klavesnici, ceskou verzi OS X, licenci , se zarukou ?

  • m

   sic zo slovenska, ale riesil som podobny problem a vyslo mi ze najlepsie v okoli to je v rakusku. neviem ci generalne, ale v case kupy tam mali na dany model najlepsiu cenu (mid 2010 MBpro 15 zakladny). radovo slo o 200 eur, co je dost a nevahal som, hlavne ked mam vieden 45 minut vlakom.

   skus to chcecknut, ale nie iba oficialny apple store, ale skor roznych premium resellerov, stava sa ze maju v lete vseliake studentske zlavy na konkretne modely

   • m

    len musim dopovedat ze ale oproti CR a SR, v rakusku plati europska zarucna smernica, tj iba rok zaruky. aj preto su u nas o nieco drahsie apple, normalne sa za druhy rok priplaca par eur

  • Pokud nechci platit přemrštěnou cenu – nekupuji. Nebo to koupím tam, kde mi cena vyhovuje. Přeberte si to jak umíte.
   Ceny Apple Macbook Pro 13″: ČR 28 799 Kč, Apple Store Německo 27 690 Kč, Apple Store USA 20 383 Kč. K americké ceně si připočítejte cca 7% místní daň (v některých státech se ale neplatí žádná daň) + dokoupit záruku (tři roky) Apple Care 4 233 Kč. Celkem tedy 26 043 Kč. Správně by jste měl ještě počítač proclít a zaplatit daň v ČR. V celkovém výsledku by vás to tedy vyšlo dráž.
   Zásuvky nejsou problém, to samé s OS Lion. Klávesnici řešit jedině s přelepkami.

   • Myth

    No, teď když to tak vidím černé na modrém, tak asi máte bohužel pravdu. Orientoval jsem se podle ceny USA ale už mě nenapadlo, že zde není ze zákona 2roky záruky a že musím připočíst daň.

    Nevadí. Chvíli si počkám (možná i na aktualizovanou verzi – mohla by být někdy kolem vánoc, že?) A koupím ho v ČR.

   • Koddy

    Mně osobně angličtina v OS X vyhovuje a do češtiny bych si ho nikdy nenastavil (ale na druhou stranu bych uvítal český slovník :-) ). A klávesnici používám klasickou americkou bez žádných přelepek. Kdo umí psát se většinou na klávesy ani nedívá :D

  • John

   Nákup Macbooku z USA. Cena o několik tisíc levnější. Mezinárodní záruka 1 rok. Klávesnice bez českých znaků, napájecí kabel s americkou koncovkou, jde koupit bez problému evropský konec. Česká verze OS X není nutná.

 • Frenkie71

  Já koupil před 2 týdny macbook white na Slovensku v mzone za 632eur bez DPH. Na pak tam 8gb RAM a spokojenost. Jinak 745 a DPH to je oproti iStylu a jejich 24 rozdíl ne? Jo a mám i ceskou klavesnici!!!

 • Markéta

  Já si třeba myslím, že zas velké rozdíly v cenách nejsou. Sice třeba v USA je nižší cena telefonu, ale zase se musí připočítat celkové náklady na dopravu do ČR. Při koupi v Anglii je to zase nevýhodné s kurzem. Pokud si člověk vybere nějaký dobrý (i když asi podle nabídek ostatních zemí stále předražený paušál), tak zaplatí možná skoro stejně jak ze zahraničí.

  • Mára

   do USA se to taky dopravuje, iPhone se vyrábí v Číně jako všechno

  • Koddy

   Jenomže, milá Markéto, si ty telefony z výplaty klidně koupí tři. Američani to berou trochu jako spotřební zboží.

 • Žádné novinky. Jsem idioti, koupíme, tak co by takové demagogické mr.ky, jako T-M neprodávaly. Ale není to jen T-M. Shrnul bych to: Česko

 • Tonda

  Zdravim, chtěl bych se zeptat, kamarád jede na rok do Ameriky a chtel by si tam koupit iPhone ale ten se tam prodává blokovaný že? Jak je to pak tady s odblokovánim? Děkuji.

  • Telefon si v Americe můžete koupit už neblokovaný
   Pouze iPhone 4, 16 GB za 649 USD, 32 GB 749 USD. K ceně nutno připočíst místní daň (pokud se platí) cca 7%.

 • Marek

  Před měsícem jsem koupil v ČR v kamenném obchodě Macbook pro 15 (2011), úplně nový s českou klávesnicí, plnou zárukou za cenu 28.900 kč (prodejce nebyl plátce DPH). Stejný model se aktuálně v iStyle prodává za 48tis Kč. Po měsíci provozu, stříhání a kódování videa, atd. jsem nadmíru spokojený. Jen moc nechápu ten rozdíl, jaký může v ceně být. Proč takové marže.

  • To musela být čórka. Apple to má momentálně ošetřeno tak, že v celé EU stojí Apple v podstatě tutéž cenu bez výjimky a to i v opravdových Apple Store. Oversee cena je u nás „nelegální“. S novými zákony si pak nic od Apple, co nejde přepravit jako příruční zavazadlo, ani nepošlete poštou, páč nový systém proclívání je tak důkladný, že když věc po měsíci, na celním úřadě dostanete domů, stojí i se clem stejně, nebo ještě více, než u nás. Blejt!

   • Marek

    To bylo první co mě napadlo. Kontroloval jsem však ještě před nákupem sériové číslo u Apple jestli nebylo registrováno, jako kradené, nebo už někdy aktivované, a bylo v pořádku. Navíc mě překvapilo množství prodávaných kusů. Macbook byl standardně zabalený, včetně všech dokladů i záruky. Prodejce mi notebook nechal v obchodě vyzkoušet, projít si výrobní čísla, zkontrolovat parametry a hw test. Říkal, že mu to tam nové kousky vozí tak jednou za 14 dní. Bylo to v Praze ve Spálené, Mobil pohotovost. Napadá mě snad jen to, že mu to tam vozí nějaký zaměstnanec Apple ČR, který si to bere za nákupku.

    • Electropunker

     Jedine co me napada je ze to jsou REFURBISHED notebooky.

 • hammerfallxyz

  marek: muzu se zeptat, kde jste ho koupil za takovou cenu??

 • Radek Pobořil

  Osobně si myslim že u nas jsou to prostě sprostí vyděrači. bohužel tady proste funguje česka blbost a nejednotnost. Nejsme schopni proste udělat nejaky protest a tim zasadit operatorovi ránu nebo tak něco. Tarifi jsou u nas absolutně předražené. Ceny telefonu předražene. Bohužel musim řict že za to nemužou jen operatoři a ostatní prodejci ale i naši **** poslanci. Tim že davaji na dovoz velkou daň a clo velké.
  Bohužel proti nim se taky nikdo semknout nechce .. njn ČR .. se svým heslem: co neukradeš to nemáš .

 • Mary

  Nelíbí se ti předražené volání a nečinné přihlížení ČTÚ!
  Stačí kliknout a přidej se k nám.
  http://www.stopdrahemuvolani.cz

 • Mirek Dusin

  O tom ze nasi operatori jsou banda kokotu vcele s tim starcem z CTU Dvorakem vim uz davno bohuzel :(

 • ano jsme na serveru jablickar a tak chapu jiste zjednoduseni skutecnosti, ale prisuzovat zasluhu za nekolikanasobny vzrust objemu prenasenych dat iphonu je paradoxni hned z nekolika duvodu … predevsim operatori sami tvrdi ze jablickari moc neinternetuji a spis jim jde o styl, prohlizi si nanejvys fotky …. statistiky take ukazuji ze se u nas daleko lepe prodavaji telefony android ktere jsou konkurenci iphonu a ktere kladou daleko vetsi duraz na vyuziti internetu ve vsech formach (youtube, web, icq, facebook, skype, voip/sip, google+ a cokoliv dalsiho …)

  co kdyz operatori proste jen chtejji prodavat platformu ktera vice generuje zavislost na internetu nez iphone ? v jejich cenicich je patrne ze se od pocatku na android souustredi, tim je snad zahada vyresena

 • presi

  navic me fascinuje, ze pointou tohodle clanku je ze za iphone tady platim XY krat vic, ale stejne si ho koupite, nevim jestli to je neco, cim by se clovek mel chlubit. a jak tu nadavate ze operatori sou zlodeji, tak v tomhle presne kopiruji politiku applu, takze nevim proc se vy „jablickari“ vztekate.. apple je jen o zdimani penez z idiotu, od applu se nechate zdimat a od operatoru ne? :D
  a jak pise postak, budoucnost nelezi v uzavrene platforme, ani nahodou a nemyslim si ze droid generuje zavislost na netu… jednak kazdy kdo ma iphone koho znam, tak ma stejne internet v mobilu, takze plati stejne jak ten clovek s androidem, z tohodle pohledu to je operatorovi jedno