Zavřít reklamu
iWant

Tady není žádná applemanie

iWant

Minulý týden vyšlo třicáté první číslo týdeníku Respekt. Zaujal mne článek Zákazníci, spojte se! (v placené sekci), ve kterém autorka Ivana Svobodová uvažuje nad tím, proč Čeští konzumenti draze platí za letargii a musí se vzbouřit.

Článek se pozastavuje nad ochotou Čechů platit vyšší ceny za značkové zboží. Poměrně dlouhá stať pojednává o mobilních operátorech, cenách volání a iPhone. S nadšením jsem se pustil do čtení a nestačil jsem se divit, jak mobilní operátoři vysvětlují svoji „cenotvorbu“ v Čechách. Bylo by jistě škoda, aby takto zajímavý článek upadl v brzké zapomnění. Proto jsem se rozhodl podělit se s vámi o tento zážitek.

Respekt 31

Poznámka: Kurzívou je vyznačen původní text Respektu.

Malé prodeje iPhone aneb jak stanovit cenu

A nejde jen o ceny hovorů, ty jsou v Česku dražší než na sousedním polovičním Slovensku. Pohled na stránky T-Mobile v různých zemích prozradí například následující: čeští zájemci o chytrý telefon iPhone musí vytáhnout z peněženky patnáctkrát větší obnos než rakouští zákazníci. Tuto nedávnou novinku na telekomunikačním trhu dostanete s dvouletou smlouvou a při měsíčním paušálu odpovídajícím 1200 korunám zákazník německého T-Mobile za jedno euro, u rakouské pobočky je to za 29 eur, v Polsku za 250 eur a v Česku u téhož operátora za – 450 eur.

Když se 22. srpna 2008 v České republice začal prodávat iPhone 3G, k nejdražším tarifům bylo možné pořídit iPhone za 1 Kč. Ješte dnes lze na webu najít upomínku na tuto cenu. Postupem času ale operátoři zjistili, že telefon s nakousnutým jablkem je zlaté tele a zákazníci jsou ochotni platit. Od té doby se každým rokem (s uvedením nového modelu iPhone) upravují tarify i ceny přístroje vždy směrem nahoru. Zdražení telefonu je vysvětlováno různě. T-Mobile svého času vysvětloval navýšení ceny nedotovaného přístroje o 3000 Kč takto: V posledních dnech se setkáváme s extrémním zájmem zahraničních překupníků o iPhone 3G. Tato skupina se zaměřuje na nedotované přístroje, které skupuje ve velkých množstvích a patrně vyváží na trhy, kde přístroj dosud není dostupný.

Zaměstnanci českého T-Mobile vysvětlují tento šokující cenový rozdíl docela zamotaně. „V Rakousku byl T-Mobile výhradním prodejcem iPhonů, což nám se nepodařilo, a tak nám bylo jasné, že aparátů moc neprodáme a nevyplatí se nám ho dotovat,“ říká mluvčí T-Mobile CZ Martina Kemrová. „Žádná data o počtu zájemců nebo lidí, kteří už iPhone vlastnili, jsme neměli, ale bylo nám to jasné z různých internetových diskuzí,“ vysvětluje paní Kemrová, podle čeho se cena telefonu tvořila. A drahý nechali českým klientů přístroj i proto, že jsou jen hračičkové a pořádně neutrácejí. „Zdroj příjmů hledají operátoři v datových službách, nám však bylo ze zkušenosti s českým zákazníkem jasné, že si iPhone kupuje spíš proto, že je pěkný a že si v něm prohlíží fotky, než že by nám udělal výrazně větší objem dat,“ dodává mluvčí.

Před oficiálním zahájením prodeje bylo v České republice v provozu odhadem 10 000 až 40 000 kusů iPhonů z šedého dovozu. Nebylo našim operátorům divné, že se jim hlásí do sítě telefony, které neprodávají? Nejednalo se o několik stovek, ale o několik desítek tisíc přístrojů! O této skutečnosti museli přece vědět. Každý telefon má totiž unikátní kód IMEI a ten je uložen v jejich interních systémech. Podle něj lze zjistit údaje o výrobci a modelu telefonu. Kromě toho iPhone až do srpna 2008 neměl schválený provoz v českých mobilních sítích. Opravdu tyto skutečnosti českým provozovatelům unikly?

Všechny zahraniční telekomunikační firmy, které kdy iPhone začaly prodávat, hlásily a hlásí rekordní prodeje a obrovský zájem zákazníku. Proč by v České republice měla být čísla úplně jiná?

V dnešní době marketingových masáží a všelijakých průzkumů česká mobilní jednička cenu telefonu určuje na základě internetových diskuzí? O velmi slušných prodejních číslech operátoři věděli během několika týdnů a dokonce se v tisku předháněli, kdo prodal více telefonů.

Můžete to brát jako bajku, ale traduje se, že nebýt iPhone, nebyly by u nás sítě třetí generace. V minulosti se totiž všichni tři čeští operátoři zavázali k jejich vybudování. Po čase tu jedinou 3G sít provozovalo v Praze, Brně a Ostravě pouze O2. T-Mobile se dokonce od svého závazku distancoval a prohlásil, že bude budovat až sítě čtvrté generace. Díky iPhone ale údajně několikanásobně vzrostl datový provoz na síti a operátoři tak byli nuceni 3G síť vybudovat.

Procenta, podíly a statistiky

Její firma prodala zatím iPhonů jen „několik desítek tisíc“– na rozdíl od své sestry v Rakousku, která má na triku statisíce iPhonů. Že by dotace zpřístupňující iPhone více zájemcům mohla zlepšit, paní Kemrová odmítá: „Ne, známe náš trh. Tady není žádná applemanie.

T-Mobile a O2 mlčí o přesném počtu prodaných kusů telefonu (s odkazem na závazek mlčenlivosti vůči Apple). Oba dva operátoři uvádějí desítky tisíc prodaných kusů. Vodafone přiznává řádově 30 000. Dostupná čísla z loňského roku hovoří o provozu 200 000 kusů iPhone všech generací. Uplynul další rok a počet uživatelů chytrého telefonu od Apple přesáhl číslo 250 000.

Další čísla můžeme vyčíst na stránkách Internet Advertising Conference. Pan Slavomír Doležal z T-Mobile ve své březnové prezentaci Mobilní trh v číslech uvádí: 2 258 388 uživatelů internetu v mobilu, 37 % jich používá smartphony a z toho třetí v pořadí s 11,99 % je značka Apple. V reálných číslech to představuje 100 189 majitelů iPhone, kteří používají internet v mobilu. Čísla jsou poněkud zkreslena, ne každý majitel chytrého telefonu totiž internet využívá.

Jak často je tedy značka Apple výrobků používána pro mobilní prohlížení? Prohlédněte si aktuální statistiku zde. V současné době je to 47,16 % veškerých přístupů. Opravdu znají operátoři svůj trh?Přístup k internetu přes mobilní zařízení.
Statistika mobilního přístupu k internetu. Celkem 47,16% zaujímají výrobky Apple.Výňatky z článku byly použity s laskavým svolením časopisu Respekt.

Operátoři graf icon