iWant

Tim Cook, Jony Ive a architekt Norman Foster mluvili s Vogue o designu a kráse hlíny v novém kampusu

iWant

„Těžko říct, jestli je krásnější ta budova, nebo ta hora hlíny,“ říká rozesmátý Tim Cook stojíc uprostřed rozestavěného Campusu 2.

Veškerá vykopaná hlína má být totiž později použita k zasazení sedmi tisíc stromů kolem nového sídla Applu. Jeho stavba byla zadána Steve Jobsem v roce 2009 a jeho podoba navržena architektem Normanam Fosterem. Budova má být dokončena později v tomto roce a má se stát novým domovem třinácti tisíc zaměstnanců Applu.

Když Jobs prostřednictvím telefonátů líčil Fosterovi svou vizi, vzpomínal při tom na dobu, kdy vyrůstal v citrusových hájích Severní Karolíny a později kdy se procházel chodbami Stanfordské univerzity. Foster měl při navrhování budovy také vzít v úvahu hlavní budovu Pixaru navrženou Jobsem tak, aby její prostor podněcoval živou spolupráci.

Campus 2 má tedy tvar mezikruží, při jehož procházení může docházet k náhodným setkáním mnoha pracovníků různých divizí. „Tabule skla jsou tak dlouhé a průzračné, že ani nemáte pocit, že je mezi vámi a okolní krajinou stěna,“ říká Foster ve společném interview s šéfem Applu Timem Cookem a šéfdesignérem Jonym Ivem pro módní magazín Vogue.

Hlavní architekt nového kampusu srovnává budovu s produkty Applu, které mají na jednu stranu jasnou funkci, ale zároveň abstraktně existují samy pro sebe. Tim Cook v tomto kontextu srovnává Apple s módou. „V tom, co děláme, je design esenciální, stejně jako v módě,“ říká.

Apple-Campus-2-Rendering

Blízký vztah světa technologie v podání Applu a módy vidí také Jony Ive, hlavní designér Applu a pravděpodobně člověk, který měl na jeho produkty v posledních dvaceti letech největší vliv. Poukazuje na to, jak blízké jsou si Apple Watch na jeho zápěstí a boty Clarks na jeho nohou. „Technologie konečně začíná umožňovat něco, co bylo snem této společnosti od jejího úplného začátku – učinit technologii osobní. Natolik osobní, že ji můžete nosit na sobě.“

Nejzjevněji se podobnost mezi produkty Applu a módními doplňky samozřejmě projevuje u Watch. Proto právě u nich navázal Apple poprvé za celou svoji historii spolupráci s módním ateliérem. Jejím výsledkem je kolekce Apple Watch Hermès, která kombinuje kov a sklo těla hodinek s ručně upravovanou kůží řemínků. Podle Ivea jsou Apple Watch Hermès „výsledkem rozhodnutí vytvořit něco společně mezi dvěma povahově a filosoficky sblížených společností“.

Na konci článku Vogue je citováno zajímavé Iveovo pojetí vztahu technologického pokroku a estetiky: „Ruka i stroj mohou věci vytvářet s obrovskou péčí i zcela bez ní. Je ale důležité pamatovat, že to, co bylo jedou vnímáno jako ta nejsofistikovanější technologie, se časem stane tradicí. Byla doba, kdy by i kovová jehla působila jako něco šokujícího a zásadně nového.“

watch-hermes

S tímto přístupem se pojí přehlídka Manus x Machina, kterou bude v květnu letošního roku pořádat Kostýmní institut Metropolitního muzea umění v New Yorku. Apple je jedním ze sponzorů této přehlídky a Jony Ive bude jedním z hlavních uvaděčů úvodní slavnosti.

Zdroj: Vogue