Tim Cook, Jony Ive a architekt Norman Foster mluvili s Vogue o designu a kráse hlíny v novém kampusu

„Těžko říct, jestli je krásnější ta budova, nebo ta hora hlíny,“ říká rozesmátý Tim Cook stojíc uprostřed rozestavěného Campusu 2.

Veškerá vykopaná hlína má být totiž později použita k zasazení sedmi tisíc stromů kolem nového sídla Applu. Jeho stavba byla zadána Steve Jobsem v roce 2009 a jeho podoba navržena architektem Normanam Fosterem. Budova má být dokončena později v tomto roce a má se stát novým domovem třinácti tisíc zaměstnanců Applu.


Když Jobs prostřednictvím telefonátů líčil Fosterovi svou vizi, vzpomínal při tom na dobu, kdy vyrůstal v citrusových hájích Severní Karolíny a později kdy se procházel chodbami Stanfordské univerzity. Foster měl při navrhování budovy také vzít v úvahu hlavní budovu Pixaru navrženou Jobsem tak, aby její prostor podněcoval živou spolupráci.

Campus 2 má tedy tvar mezikruží, při jehož procházení může docházet k náhodným setkáním mnoha pracovníků různých divizí. „Tabule skla jsou tak dlouhé a průzračné, že ani nemáte pocit, že je mezi vámi a okolní krajinou stěna,“ říká Foster ve společném interview s šéfem Applu Timem Cookem a šéfdesignérem Jonym Ivem pro módní magazín Vogue.

Hlavní architekt nového kampusu srovnává budovu s produkty Applu, které mají na jednu stranu jasnou funkci, ale zároveň abstraktně existují samy pro sebe. Tim Cook v tomto kontextu srovnává Apple s módou. „V tom, co děláme, je design esenciální, stejně jako v módě,“ říká.

Apple-Campus-2-Rendering

Blízký vztah světa technologie v podání Applu a módy vidí také Jony Ive, hlavní designér Applu a pravděpodobně člověk, který měl na jeho produkty v posledních dvaceti letech největší vliv. Poukazuje na to, jak blízké jsou si Apple Watch na jeho zápěstí a boty Clarks na jeho nohou. „Technologie konečně začíná umožňovat něco, co bylo snem této společnosti od jejího úplného začátku – učinit technologii osobní. Natolik osobní, že ji můžete nosit na sobě.“

Nejzjevněji se podobnost mezi produkty Applu a módními doplňky samozřejmě projevuje u Watch. Proto právě u nich navázal Apple poprvé za celou svoji historii spolupráci s módním ateliérem. Jejím výsledkem je kolekce Apple Watch Hermès, která kombinuje kov a sklo těla hodinek s ručně upravovanou kůží řemínků. Podle Ivea jsou Apple Watch Hermès „výsledkem rozhodnutí vytvořit něco společně mezi dvěma povahově a filosoficky sblížených společností“.

Na konci článku Vogue je citováno zajímavé Iveovo pojetí vztahu technologického pokroku a estetiky: „Ruka i stroj mohou věci vytvářet s obrovskou péčí i zcela bez ní. Je ale důležité pamatovat, že to, co bylo jedou vnímáno jako ta nejsofistikovanější technologie, se časem stane tradicí. Byla doba, kdy by i kovová jehla působila jako něco šokujícího a zásadně nového.“

watch-hermes

S tímto přístupem se pojí přehlídka Manus x Machina, kterou bude v květnu letošního roku pořádat Kostýmní institut Metropolitního muzea umění v New Yorku. Apple je jedním ze sponzorů této přehlídky a Jony Ive bude jedním z hlavních uvaděčů úvodní slavnosti.

Zdroj: Vogue