iWant

Tim Cook: Vláda po nás chce bezprecedentní krok, podrývající svobodu uživatelů. Musíme se bránit

iWant

O Applu je veřejně známé, že si na svém zabezpečení opravdu silně zakládá a ochrana pro uživatele jeho produktů je na prvním místě. Kalifornský gigant to dokázal i dnes, kdy se výkonný ředitel Tim Cook postavil proti žádosti FBI o prolomení zabezpečení jednoho iPhonu. Vláda Spojených států Apple prakticky žádá, aby Apple vytvořil ke svým zařízením „zadní vrátka“. Celý případ může mít zásadní dopad na ochranu soukromí lidí po celém světě.

Celou situaci jistým způsobem „vyprovokovaly“ teroristické útoky v kalifornském městě San Bernadino z loňského prosince, kde manželský pár zabil čtrnáct lidí a další dvě desítky zranil. Apple dnes vyjádřil soustrast všem pozůstalým a v případu poskytl všechny informace, jež mohl legálně získat, ale zároveň rázně odmítl příkaz ze strany soudkyně Sheri Pymové, aby společnost pomohla FBI prolomit zabezpečení v iPhonu jednoho z útočníků.

Proti tomuto nařízení se musíme bránit.
Pymová vydala nařízení, aby Apple poskytl software, díky kterému by se americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mohl dostat do firemního iPhonu Syeda Farooka, jednoho ze dvou teroristů mající na svědomí několik lidských životů. Federální prokurátoři totiž neznají zabezpečovací kód, a proto vyžadují takový software, který by měl umožňovat prolomení jistých „autodestrukčních“ funkcí. Ty zajistí, že se po několika neúspěšných pokusech o vniknutí do daného zařízení vymažou všechna uložená data.

V ideálním případě – z pohledu FBI – by software fungoval na principu neomezeného vkládání různých kódových kombinací v rychlém sledu do té doby, než by byl ochranný zámek prolomen. Následně by z něj mohli vyšetřovatelé získat potřebná data.

Šéf Applu Tim Cook shledává takové nařízení jako přesáhnutí pravomocí americké vlády a ve svém otevřeném dopise zveřejněném na webu Applu prohlásil, že je to ideální situace pro veřejnou diskuzi, a chce, aby uživatelé a ostatní lidé pochopili, co je aktuálně v sázce.

tim-cook-letter-fbi2

„Vláda Spojených států amerických po nás chce bezprecedentní krok, který ohrozí bezpečnost našich uživatelů. Proti tomuto nařízení se musíme bránit, jelikož by mohlo mít dopady daleko za hranici současného případu,“ píše výkonný ředitel Applu, který přirovnal vytvoření speciálního programu k prolomení systémového zabezpečení ke „klíči, který otevře stovky milionů různých zámků“.

„FBI může použít jiný slovní obrat k definici takového nástroje, ale prakticky se jedná o vytvoření ‚zadních vrátek‘, které by dovolovaly prolomit zabezpečení. Ačkoliv vláda tvrdí, že by ho použila jen v tomto případě, není žádný způsob, jak to zaručit,“ pokračuje Cook a zdůrazňuje, že takový software by pak mohl odemknout jakýkoliv iPhone, čehož by mohlo být silně zneužíváno. „Jakmile se jednou vytvoří, může být tato technika neustále zneužívána,“ dodává.

Rozhodnutí Applu chápe i ředitel digitálních práv společnosti Open Technology Institute v Nové Americe, Kevin Bankston. Pokud by totiž vláda mohla donutit k něčemu takovému Apple, mohla by podle něj donucovat i kohokoliv jiného, včetně napomáhání vládě k instalování sledovacího softwaru do mobilů a počítačů.

Zatím stále není zcela jasné, co by vyšetřovatelé mohli najít ve firemním iPhonu teroristy Farooka, nebo proč by taková informace nebyla dostupná od třetích stran, jako je Google či Facebook. Je však pravděpodobné, že díky těmto datům chtějí dohledat jisté konexe na další teroristy nebo relevantní zprávy, jež by pomohly k rozsáhlejšímu jednání.

iPhone 5C, který s sebou Farook při prosincové sebevražedné misi neměl, ale byl nalezen později, běžel na nejnovějším operačním systému iOS 9 a byl nastaven tak, aby smazal všechna data po deseti neúspěšných pokusech odemykání. To je hlavní důvod, proč FBI po Applu vyžaduje již zmíněný „odemykací“ software. Zároveň je však důležité zmínit, že iPhone 5C ještě nemá Touch ID.

Pokud by nalezený iPhone Touch ID měl, obsahoval by nejzásadnější bezpečnostní prvek jablečných telefonů, tzv. Secure Enclave, což je vylepšená architektura zabezpečení. Díky tomu by bylo pro Apple i FBI prakticky nemožné, aby bezpečnostní kód prolomili. Jelikož ale iPhone 5C Touch ID ještě nemá, téměř všechny ochrany zámku v iOS by měly být přepsatelné updatem firmwaru.

„I když věříme, že zájmy FBI jsou správné, bylo by špatné pro samotnou vládu, abychom byli nuceni vytvořit takový software a implementovat jej do našich produktů. V zásadě se vlastně i bojíme, že by tento nárok podrýval svobodu, kterou naše vláda ochraňuje,“ dodal Cook ke konci svého dopisu.

Podle soudních příkazů má Apple pět dní na to, aby informoval soud, zdali chápe, jak je tato situace tíživá. Na základě slov výkonného ředitele a celé společnosti je však jejich rozhodnutí definitivní. V následujících týdnech bude nesmírně zajímavé sledovat, zda Apple dokáže souboj, který se zdaleka netýká jen zabezpečení jediného iPhonu, ale prakticky celé podstaty ochrany soukromí lidí, proti americké vládě vyhrát.

Zdroj: ABC News