iWant

Žatec ve vánoční reklamě Applu porazil Telč nebo Kutnou Horu

iWant

Apple v pondělí vypustil do světa svoji tradiční vánoční reklamu. Ta letošní je pro české uživatele zajímavá tím, že podstatná část reklamního spotu se natáčela v České republice, konkrétně na náměstí v Žatci. Jelikož natáčení provázela přísná bezpečnostní opatření, není toho o natáčení příliš známo. Jak Jablíčkáři prozradil člověk, který se na reklamě podílel, ale vzhledem k dohodám o mlčenlivosti si nepřál být jmenován, většina lidí ani nevěděla, že točí reklamu právě pro Apple.

Kalifornská firma pro klíčovou část celé reklamy, kdy se Frankenstein, jenž je ve spotu familiérně pojmenován Frankie, vydá do města k vánočnímu stromu, zvolila Žatec. Ústecké město nakonec ve výběru porazilo Kutnou Horu, Telč, Kolín a další města, o nichž Apple uvažoval.

zatec

V Žatci se natáčelo od 18. do 23. října a Česká republika byla vybrána zejména proto, že je oproti jiným zemím mnohem levnější a jsou u nás zajímavé přírodní a historické lokality. Právě po historicky vyhlížejících místech zřejmě Apple pokukoval, protože podobná náměstí s kostelem či klenutými podloubími jako v Žatci najdeme i v Telči nebo Kutné Hoře. Ve Spojených státech na taková místa jen těžko narazíte.

Pro svou vánoční reklamu Apple opět vsadil na režiséra Lance Acorda, který už před dvěma lety vytvořil oceňované reklamy „Misunderstood“ a „The Song“. Mnozí jistě i přes masku v hlavní roli poznali Brada Garretta, jenž je u nás známý hlavně ze seriálu Raymonda má každý rád.

V závěru reklamy se objevuje vzkaz „Otevřete své srdce všem“, který podle Applu demonstruje jednu ze základních hodnot firmy – inkluzi. „Chtěli jsme v této části roku za Apple vypustit zprávu, která všem připomíná, že co nás jako lidské bytosti pohání, je touha po lidském spojení,“ vysvětluje v rozhovoru pro Fast Company viceprezident marketingu Applu Tor Myhren. Jeho firma vytváří v takovém duchu vánoční reklamy už několik posledních let.

Proto ani není hlavním předmětem celé reklamy produkt s nakousnutým jablkem. Frankenstein sice používá iPhone, ale jde hlavně o sdělení reklamy jako takové. „Opravdový záměr, jako už několik let, bylo zahrát na trochu vyšší emocionální úroveň a v tomto případě sdílet jednu ze základních hodnot naší značky,“ dodává Myhren. Apple se prý před Vánoci vždy snaží vyslat zprávu větší než jsou jeho produkty.