Zavřít reklamu

Telefony už v dnešní době neslouží pouze k volání a psaní SMS zpráv. Jedná se o nesmírně komplexní zařízení, která toho umí opravdu mnoho. Bez problémů s využitím iPhonu či jiného chytrého telefonu můžete třeba chatovat, brouzdat internetem, hrát hry, sledovat videa, poslouchat hudbu a mnoho dalšího. Kromě toho nabízí iPhone opravdu mnoho různých funkcí, které dokáží jeho používání zjednodušit. Pojďme se společně podívat na celkově 10 tipů na iPhone, o kterých jste měli vědět už dávno. Prvních 5 tipů najdete přímo v tomto článku, dalších 5 pak na našem sesterském magazínu Letem světem Applem, viz odkaz níže.

DALŠÍCH 5 TIPŮ NA iPhone ZOBRAZÍTE KLEPNUTÍM ZDE

Uvolněte místo na iCloudu

Chcete-li využívat jablečný ekosystém na maximum, společně s tím, že se vám budou veškerá data automaticky synchronizovat a zálohovat, tak je nutné si pořídit předplatné služby iCloud. Předplatné iCloudu je opravdu velmi levné a měsíčně vás může vyjít klidně jen na 25 korun, samozřejmě podle toho, jak moc nároční jste. Pokud se ocitnete v situaci, kdy vám na iCloudu začne docházet místo, tak ho můžete relativně jednoduše uvolnit. Stačí přejít do Nastavení → váš profil → iCloud → Spravovat úložiště, kde si projděte jednotlivé sekce a případně nepotřebná data jednoduše vymažte.

Vytvořte si textové zkratky

Při využívání iPhonu jste si už někdy dost možná všimli toho, že se čas od času opakují některá slova či věty, které píšete. Může se jednat například o předávání kontaktu zákazníkovi v podobě telefonního čísla, e-mailu apod. Namísto toho, abyste například právě kontaktní informace museli stále dokola psát, si můžete nastavit textové zkratky. Díky nim můžete napsat například jen jeden nebo dva znaky s tím, že se automaticky promění v text, který si zvolíte. Kupříkladu si můžete nastavit textovou zkratku „@@„, která se po napsání automaticky promění ve váš e-mail, v mém případě pavel.jelic@letemsvetemapplem.eu. Textové zkratky nastavíte v Nastavení → Obecné → Klávesnice → Náhrada textu, kde klepněte na ikonu + vpravo nahoře. Pole Zkratka je zkratka, kterou napíšete, a pole Fráze pak určuje, v jaký text se zkratka promění.

Nastavte si Soustředění

Dlouhou dobu se v iOS nacházel režim Nerušit, který jste mohli spustit buď ručně nebo automaticky. Nevýhodou bylo, že zde nebyly k dispozici prakticky žádné možnosti pro přizpůsobení. Nedávno však Apple režim Nerušit proměnil v režimy Soustředění, díky čemuž si můžete vytvořit hned několik různých režimů pro různé situace a nastavit si je přesně podle vlastní potřeby. Nechybí nastavení například pro povolené osoby a aplikace, od kterých vám budou oznámení chodit, dále si můžete nastavit automatizace pro zapnutí či vypnutí režimu, změnu domovské a uzamčené obrazovky a mnoho dalšího. Soustředění nastavíte v Nastavení → Soustředění, kde najdete vše potřebné.

Využijte virtuální tlačítko plochy

Veškeré starší iPhony nabízí tlačítko plochy ve spodní části displeje. U novějších iPhonů pak došlo ke zvětšení displeje, čímž muselo být Touch ID vyměněno za Face ID. Součástí iOS je každopádně speciální „virtuální“ tlačítko plochy, které můžete využít na jakémkoliv iPhonu. Součástí tohoto tlačítka může být mnoho funkcí, které se mohou hodit. Pro aktivaci virtuálního tlačítka plochy přejděte do Nastavení → Zpřístupnění → Dotyk → AssistiveTouch, kde proveďte aktivaci. Zde si můžete virtuální tlačítko na displeji i přenastavit, aby se v něm zobrazovalo to, co sami chcete.

Upravte si ovládací centrum

Nedílnou součástí jablečných telefonů je také ovládací centrum, ve kterém se nachází prvky určené k ovládání. Prvních několik prvků je zde vyobrazeno automaticky a nelze s nimi hýbat, popřípadě je skrýt, další prvky níže už si však můžete zobrazit či popřehazovat podle vlastního uvážení. Stačí, abyste přešli do Nastavení → Ovládací centrum. Zde dole v kategorii Další ovládací prvky najdete všechny prvky, které si do oznamovacího centra můžete klepnutím přidat. Pořadí pak změníte tak, že na vybraném prvku podržíte prst, a poté jej přesunete podle potřeby na chtěné místo.

.