Zavřít reklamu

Protože se počet uživatelů OS X stále zvyšuje, přinášíme vám souhrn 14 tipů, jak zrychlit a zefektivnit práci na Macu.

1. Zobrazení skrytých souborů v dialogu otevření či uložení souboru

V případě, že jste někdy potřebovali otevřít skrytý soubor v OS X a nechtěli jste zobrazovat skryté soubory všude jinde ve Finderu, je tento tip právě pro vás. V jakémkoliv dialogu typu Otevřít nebo Uložit můžete klávesovou zkratkou Command+Shift+Tečka zobrazit/skrýt skryté soubory.

2. Přejít přímo do složky

Jesliže vás nebaví ve Finderu stále klikat do hluboko zanořené složky, ke které znáte cestu nazpaměť, používejte zkratku Command+Shift+G. Ta zobrazí řádku, do které můžete přímo napsat cestu do složky, kterou hledáte. Ani vypisovat celé názvy nemusíte, stejně jako v Terminálu jsou doplňovány stisknutím klávesy Tab.

3. Okamžité spuštění slideshow fotografií ve Finderu

Každý z nás někdy chce ukázat vybrané fotky ze složky na celou obrazovku, ale přepínání mezi nimi může být zdlouhavé. Proto po vybrání fotek můžete kdekoliv ve Finderu stisknout klávesovou zkratku Command+Option+Y když máte vybrané fotografie a okamžitě se vám spustí slideshow fotek na celou obrazovku.

4. Okamžité skrytí všech neaktivních aplikací

Další praktická zkratka, která vám může ušetřit spoustu času, je Command+Option+H, která skryje všechny aplikace kromě té, v které aktuálně pracujete. Vhodné pro případy, kdy se musíte soustředit na jednu věc a máte přitom přeplněnou obrazovku dalšími okny aplikací.

5. Okamžité skrytí aktivní aplikace

V případě, že rychle potřebujete schovat aplikaci, se kterou aktuálně pracujete, je pro vás zkratka Command+H. Ať už v práci potřebujete schovat Facebook nebo jen máte rádi čistou plochu, tento tip se bude hodit vždy.

6. Okamžité zamknutí počítače

Control+Shift+Eject (klávesa vysunutí disku) vám zamkne obrazovku. Jestli budete znovu požádáni o zadání přístupového hesla, to se již nastavuje zvlášť v Předvolbách systému.

7. Otisk obrazovky

Obdoba Print Screen funkce na Windows. Je tu několik možností jak získat otisk obrazovky a uložit výsledek. Pokud chcete uložit obrázek rovnou na plochu, stačí vám Command+Shift+3 (pro vyfocení celé obrazovky). Při použití zkratky Command+Shift+4 se vám objeví kurzor pro výběr obdélníku k vyfocení, přidáte-li ještě mezerník (Command+Shift+4+Space), objeví se vám ikona fotoaparátu. Klepnutím na složku, otevřené menu atp. je můžete snadno vyfotit. Chcete vyfocený otisk uložit ve schránce, poslouží vám Command+Control+Shift+3.

8. Přesunutí souboru

Na Mac OS X funguje kopírování souborů trošku jinak, než na Windows. To, jestli chcete soubor vyjmout nebo kopírovat, nerozhodujete na začátku, ale až při vkládání. Proto v obou případech použijete Command+C k uložení souboru do schránky a poté buď Command+V pro zkopírování nebo Command+Option+V pro přesunutí souboru.

9. Znovu si zobrazte složku ~/Library/

V OS X Lion již je defaultně tato složka skrytá, avšak můžete se do ní dostat několika způsoby (například pomocí výše zmíněného bodu 2). Pokud ji chcete mít zobrazenu napořád, stačí v Terminálu (Applications/Utilities/Terminal.app) napsat ‚chflags nohidden ~/Library/‚.

10. Přepínejte mezi okny jedné aplikace

Pomocí zkratky Command+` můžete procházet okny jedné aplikace, velmi vhodné pro uživatele, kteří v internetovém prohlížeči nepoužívají taby.

11. Přepínejte mezi spuštěnými aplikacemi

Tato zkratka je univerzální jak pro Windows tak pro Mac OS X. Pro zobrazení nabídky spuštěných aplikací a rychlé přepínání mezi nimi použijte Command+Tab. Neuveřitelně to dokáže ušetřit čas při častém přepínání mezi používanými aplikacemi.

12. Rychlé „zabití“ aplikace

Pokud se vám někdy stalo, že určitá aplikace přestala reagovat a nešla vypnout, určitě oceníte rychlý přístup do Force Quit nabídky pomocí Command+Option+Esc. Zde můžete vybrat aplikaci, kterou chcete násilně ukončit a v naprosté většině případů už o vteřinu později neběží. U náročnějších aplikací a testování beta verzí je to nezbytný nástroj.

13. Spuštění aplikace ze Spotlightu

Abych řekl pravdu, moje nejčastěji používaná zkratka je Command+Mezerník. Ta vám vpravo nahoře otevře globální vyhledávací okno v OS X. Tam můžete napsat cokoliv od názvu aplikace po slovo, které si pamatujete, že jste napsali v hledaném emailu. Pokud například nemáte v docku aplikaci iCal, bude zřejmě rychlejší zmáčknout Command+Mezerník a na klávesnici napsat „ic“ po čemž by se vám měl iCal nabídnout. Následným stiskem klávesy Enter jej spustíte. Rychlejší než hledat myš/trackpad a přejet kurzorem ikonku v docku.

14. Uzavřít aplikaci bez uchování aktuálního stavu

Vadí vám někdy, jak OS X Lion ukládá stav aplikace, v kterém jste skončili práci a ve stejném ji i otevře po novém spuštění? Využijte ukončení pomocí zkratky Command+Option+Q. Potom máte možnost uzavřít aplikaci způsobem, že se nezachová minulý stav a aplikace se otevře „čistě“ při příštím spuštění.

Zdroj: OSXDaily.com

[do action=“sponzor-poradny“/]

.