Zavřít reklamu

Poté, co Tim Cook neočekávaně ohlásil velký zpětný odkup akcií, vzrostla jejich hodnota o 10 dolarů. Známý investor Carl Icahn, který vlastní přibližně jedno procento akcií AAPL, to však považuje za nedostatečné. Kalifornská společnost je podle něj stále podhodnocená a vedení by dle něj mělo kývnout na ještě větší „buyback“.

ICAHN NASDAQ.jpg

Apple se k odkupu vlastních akcií rozhodl v reakci na neuspokojivé finanční výsledky. Minulý kvartál byl sice po stránce obratu rekordní, nenaplnil však původní očekávání. V závislosti na to další den klesla hodnota akcií AAPL o celých 8 procent. Tim Cook se proto rozhodl jejich část, konkrétně v hodnotě 14 miliard dolarů, navrátit do vlastnictví společnosti.

Na tento krok zareagoval trh pozitivně – akcie Applu vzrostly o 1,59 %. Dnes si je tak lze koupit o 10 dolarů dráž, čili za přibližně 521 dolarů za akcii. Někteří však tento růst považují za nedostatečný. Jmenovitě investor Carl Icahn, jehož jméno je ve spojitosti s Applem vidět čím dál častěji, by si hodnotu představoval více než dvojnásobnou.

Icahn tvrdí, že Wall Street kalifornskou společnost výrazně podhodnocuje. Tuto doměnku ilustruje na srovnání s Googlem, jehož akcie mají hodnotu cca 19násobku provozního zisku. S touto logikou by měl AAPL poskočit na více než 1200 dolarů za akcii.

Pokud se ostatní investoři nerozhodnou pro další nákup akcií, měl by jejich hodnotu podle Icahna zvýšit sám Apple. Toho by mohl dosáhnout dalším zpětným odkupem. Tento krok by však spíše než pro Apple dával smysl pro samotného Icahna. Výrazně by tak totiž zhodnotil své akcie, které v současnosti dosahují hodnoty 4 miliard dolarů.

Tim Cook se přesto rozhodl před akcionáře předložit návrh o dalším buybacku, tentokrát v hodnotě 50 miliard dolarů. Sám však doporučuje návrh nepodpořit. Upřednostňuje totiž finanční flexibilitu před krátkodobým uspokojením akcionářů: „[Apple] soupeří s velkými společnostmi, které často mají rozsáhlé technické schopnosti i kapitál. Toto dynamické konkurenční prostředí a naše vysoké inovační tempo vyžadují obrovské investice, flexibilitu i finanční prostředky.“

Zdůrazňuje také, že Apple již v tuto chvíli investorům přislíbil odkup akcií za více než 43 miliard dolarů. Zvyšování této částky podle postoje Tima Cooka nepřipadá v úvahu. Svůj názor ještě otevřeněji vyjádřil v rozhovoru pro Wall Street Journal: „Chceme se zaměřit na dlouhobé cíle, nikoliv na krátkodobé akcionáře, na rychlé spekulace.“ Carl Icahn vlastní akcie Applu méně než jeden rok.

V tuto chvíli se tak zdá krajně nepravděpodobné, že by Apple svůj buyback program nadále rozšiřoval. Jak dnes v noci oznámil server CNET, proti takovému kroku se staví také významná poradenská společnost Institutional Shareholder Services. Ta svým klientům oznámila, že Apple i bez zmiňovaného rozšíření vyplatí do rukou akcionářů velký finanční obnos. To kromě zpětného odkupu zajistí také dividendy.

Carl Icahn tak zřejmě se svými návrhy neuspěje. Tento investor, jehož jméno není v Evropě obecně známé, se v USA dostal do povědomí veřejnosti zejména díky svému nekompromisnímu obchodnímu jednání. O jeho historii na poli byznysu vydal minulý týden shrnující článek server The Verge. Zmiňuje například jeho působení ve významné aerolince TWA, v jejímž čele prováděl kroky směřované čistě za osobním ziskem. Společnosti tím brzy způsobil neúnosné zadlužení, což The Verge označuje za „znásilnění korporátní ikony“.

[do action=“aktualizace“ datum=“10. 2. 17:10″/]Carl Icahn se nakonec v reakci na poslední události rozhodl, že již nebude vehementně prosazovat zvýšení objemu odkupu akcií. Akcionářům v dopise oznámil, že svůj návrh na zvýšení buybacku až na 150 miliard dolarů stahuje. Icahn píše, že je sice zklamaný postojem společnosti ISS, která doporučila hlasovat proti jeho návrhu, ale zároveň s její argumentací částečně souhlasí. Ve světle posledních kroků Applu, tedy investování 14 miliard dolarů do zpětného odkupu akcií, svůj návrh stahuje.

Zdroj: WSJ, CNET, Apple Insider

Student žurnalistiky, náruživý hráč, nově nadšený fotograf a hlavně velký fanoušek techniky. Zejména té s nakousnutým jablkem.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tydle chytráci co neustále komentujou co má někdo, někde, někdy udělat, aby to bylo ještě lepší, to je masakr. Všichni chytrý jak rádia,hlavně že je ekonomicky celej svět v prdeli. Pekně jste to sem domenežerovali…

    Nemám páru o co jde, ale pocitově souhlasím s Timem, že spíš než krátkodobě navyšovat hodnotu nejhodnotnější firmy světa je rozumné investovat do budoucnosti, technologií a inovace. Konkurence nespí!

celý text

Čtěte více.