Zavřít reklamu

2Do pro Mac patří v současné době mezi nejlepší úkolovníky společně s OmniFocus, Things a dalšími, každopádně po dobu své existence vždy trochu zaostával za svým protějškem na iOS, co se týče funkcí. Navíc donedávna aktuální verze 1.5.2 postrádala funkcionalitu i design, které přinesl OS X Yosemite. Oba argumenty nicméně už od minulého týdne neplatí, vývojáři z Guided Ways konečně vydali velkou aktualizaci 2.0 se značnou dávkou novinek a kompatibilitou s nejnovějším operačním systémem pro Mac.

Na první pohled se může zdát, že se přes posun z 1.5 na 2.0 po stránce uživatelského rozhraní příliš nezměnilo. Částečně je to pravda. 2Do stále spoléhá na systém tří sloupců, kde jsou v levém úhledně ve skupinách uspořádané seznamy a chytré seznamy, ve středním je seznam úkolů a vpravo seskupené štítky.

Viditelný je však zásah v rámci designu. Aplikace pro Mac ve velkém přebrala grafické prvky iOS verze, to je vidět zejména na ikonografii. V rámci OS X Yosemite došlo i ke „zploštění“ a obecnému zjednodušení, prostředí aplikace tak působí přívětivěji a vzdušněji. Redesign se skutečně povedl a je jen dobře, že si „flat“ nenechali vývojáři přerůst přes hlavu, jako se to bohužel povedlo v případě Evernote.

Patrně nejzásadnějšími novými funkcemi jsou ty, které v aplikaci znatelně chyběly od první verze a kterých se iOS verze těšila už dlouhé roky – Akce a Lokace. Akce umožňují nastavit pro každý úkol jednu z předvolených akcí, třeba zavolat, napsat zprávu, otevřít webovou stránku nebo navštívit určité místo. Každé akci lze přiřadit parametr, tedy u volání doplníte telefonní číslo nebo jej vyberete z adresáře, u návštěvy zase zadáte adresu. Akci pak z editoru nebo z rychlého náhledu (tj. nativní implementace Quick Look) aktivujete, čímž se například otevře aplikace Mapy, stránka v Safari a díky Continuity si z Macu i zavoláte nebo napíšete zprávu.

Lokace v 2Do dostaly svůj vlastní prostor v pravém panelu, kde lze přepínat mezi nimi a seznamem štítků. Panel jednak zobrazuje seznam lokalit, buď všech nebo jen těch používaných pro aktuální seznam, a také minimapu, kde vidíte svou pozici a případně i nejbližší vytvořené lokace. Nové lokace lze vytvářet přímo v panelu, a to třemi způsoby: posouváním špendlíku na mapě, vložením adresy z adresáře, nebo vyhledáním adresy stejně jako v mapové aplikaci. Ostatně lokace lze vytvářet přímo i v editoru úkolů. Každému z úkolů lze přiřadit vícero lokací stejně jako u štítků. Samotné lokační notifikace na Macu nevyužijete, ale hodí se alespoň pro pohodlnou editaci a o oznámení při příchodu na vybrané místo se pak postará mobilní zařízení.

Jak jsem zmínil výše, 2Do je plně kompatibilní s OS X Yosemite a nechybí nic z funkcí, které byste v systému čekali. Za zmínku rozhodně stojí widget do Oznamovacího centra. Ten je víceméně kopií toho na iOS a poskytuje rychlý náhled na úkoly s termínem dnes, úkoly s hvězdičkou a dokonce úkoly z uživatelem vybraného seznamu, ať už se jedná o běžný nebo „chytrý“ seznam. Třetí záložka widgetu tak třeba může sestávat ze zítřejších úkolů nebo úkolů v Inboxu. Z widgetu lze i nový úkol vytvořit, příslušné tlačítko ale pouze vyvolá okno pro rychlé zadání, jež lze aktivovat i klávesovou zkratkou.

Další funkcí z Yosemite je rozšíření pro sdílení, tedy integrace do aplikací třetích stran. V libovolné aplikaci tak lze například označit text, kliknout na systémové tlačítko pro sdílení a vybrat volbu „Add to 2Do“. Například v Safari se označený text uloží do poznámky, URL do Akcí a název stránky jako jméno úkolu. Jednotlivá pole lze v okně pro sdílení samozřejmě upravit, změnit seznam, do kterého se nový úkol uloží, nebo přiřadit štítky. Aby toho nebylo málo, v příští malé aktualizaci 2Do přibude ještě Hand Off.

Jednou ze zásadních novinek je pokročilý engine pro vyhledávání. 2Do mělo i v předchozí verzi vynikající systém hledání, který uměl hledat nejen podle názvů, ale i parametrů, tentokrát však vývojáři posunuli celý koncept ještě o úroveň výš. Nově totiž lze kombinovat jednotlivé dotazy logickými operátory AND a OR a stejně tak lze využít negace. Mohu tak například vyhledat „úkoly se štítkem Kancelář, které nejsou označené hvězdičkou a mají termín v nadcházejících sedmi dnech“. Celý tento komplexní dotaz pak lze uložit jako chytrý seznam a mít ho v levém panelu mezi ostatními seznamy.

Zadávání takto složitých dotazů pro vyhledávání může v běžném zápisu vypadat trochu „geekovsky“ se všemi závorkami, vykřičníky pro negaci a logickými operátory. Aby jej mohli využívat i běžní nenároční uživatelé, 2Do nabízí i srozumitelný vizuální editor, kde si lze jednotlivé parametry hledání jednoduše naklikat

Většina dalších novinek se většinou také již objevila ve verzi pro iOS. Je to například Trvání, kde lze úkolu přiřadit libovolnou periodu, od několika minut i do několika týdnů, díky čemuž má uživatel lepší přehled, jakou dobu na určitých úkolech stráví. Odvíjí se podle toho i zobrazení v seznamu Dnes a dalších chytrých seznamech. Například pokud úkol má trvání dva dny a jeho termín je zítra, v seznamu Dnes se objeví o den dřív, jelikož vzhledem k době trvání na něm musíme už dnes začít pracovat.

Nativní Inbox je také příjemným dodatkem, který se poprvé objevil ve verzi 3.0 pro iOS. Napříč aplikací lze nalézt samozřejmě i další vylepšení: přibyly možnosti třídění (trvání, štítky, lokace), mini kalendář je nyní přehlednější a snadněji z něj lze vyčíst, kolik úkolů je třeba v jednotlivých dnech splnit, přibyla podpora CalDAV serverů třetích stran (Fruux, OwnCloud a další) nebo se rozšířily možnosti URL schémat.

2Do 2.0 Pro Mac je velký krok kupředu proti předchozí verzi, navíc konečně smazává funkční rozdíl mezi aplikacemi na obou platformách. Ačkoliv je nová verze praktický plnohodnotná nová aplikace, vývojáři z Guided Ways jej vydali jako bezplatnou aktualizaci. 2Do pro Mac jinak pořídíte za 49,99 €.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/2do/id477670270?mt=12]

.