Zavřít reklamu

V září loňského roku představil Apple novou řadu svých iPhonů. Jejím vrcholným modelem je pak iPhone 13 Pro Max. Protože se nachýlila doba mého upgradu na novější zařízení, volba jasně padla na největší model, protože i předtím jsem používal ten s přídomkem Max. Jak jsem na tom po čtyřech měsících jeho používání? 

Apple iPhone 13 Pro Max je nejlepší iPhone, který kdy společnost vydala. Je to překvapivé? Samozřejmě, že ne. S vývojem technologií se vyvíjí i zařízení, do kterých jsou ta implementována. Zde tedy nechci zařízení hanit, protože pokud se na něj podíváte komplexně, najdete na trhu jen několik málo strojů s Androidem, které se mu dokážou nějakým způsobem rovnat.

Oproti předchozím generacím se nejedná o revoluci. Třináctky přinesly jen evoluci, za to prakticky všeho, co už měly modely 12. Pár změn se zde ale přece jen najde, pár očekávaných novinek pak nepřišlo vůbec. Níže zmíněné body vychází ze smyslu mého používání zařízení a vám třeba vadit nebudou. Navíc se pořád jedná jen o drobné pihy na kráse jinak dokonalého stroje. Za čtyři měsíce se totiž jiné neduhy prakticky neobjevily, a to je poměrně úctyhodné.

Nemá Always-on 

Always-on displej nabízí v portfoliu společnosti jen Apple Watch, to ale už od Series 5. Funguje poměrně jednoduše. Sníží se zde jas a frekvence displeje a ten tak pořád zobrazuje jisté informace. Čekalo se, že s adaptivním displejem iPhonů 13 přijde i tato funkce, nicméně nestalo se tak, i když modely Pro adaptivní obnovovací frekvencí jejich displeje již disponují. To je tedy jeden fakt, který by funkci nahrával.

always-on iphone

Druhým je značné navýšení jejich výdrže, takže ani v tom by nebyl problém. Apple ale Always-on nepřidal. Majitelům Apple Watch to vadit nemusí, protože ty mají veškeré informace na svém zápěstí. Ti, kteří ale dávají přednost klasickým hodinkám, musí pořád ťukat na zhasnutý displej iPhonu, aby zjistili zmeškané události. V roce 2022 by to šlo určitě jinak. 

Face ID nefunguje na šířku 

Od představení iPhonu X v roce 2017 uplynulo hodně vody. Když Apple představil první generaci zařízení s bezrámečkovým displejem, bylo Face ID ohromující. I když nefungovalo na šířku, byla to přece nová technologie. Jenže ani po více jak čtyřech letech toto iPhony stále neumí. Nejvíc to štve v automobilu, nebo když máte telefon položený na stole a jen do něho klepnete k probuzení. Přitom iPady pro umí uživatele rozpoznat jak v režimu na výšku, tak v tom na šířku.

Selfie kamera není ve středu displeje 

S iPhony 13 Apple prvně od zmíněného iPhonu X předělal pořadí prvků ve výřezu jeho displeje. Sice jej zmenšil, ale pořád zde je. Když pak přesunul reproduktor k hornímu rámečku, objevil se zde prostor pro přesunutí přední kamery z pravé strany doprostřed. Jenže Apple kameru přesunul až příliš, takže ji z pravé strany přesunul na levou, takže udělal to nejhorší, co mohl. Nejen že není uprostřed, takže pohled člověka pořád zkresluje, ten ale stále kouká jinam.

displej

Problém selfie kamery ale není jen v tom, že není umístěna uprostřed. Její problém je v tom, že člověk se mnohdy kouká na dění na displeji, a ne právě do kamery. Problém to je nejen při focení ale i při videohovorech. Na iPadech ale už máme centrování obrazu. Proč jej tedy Apple nedal i iPhonům? Přece jen je využívá více lidí než iPady, takže by to zde mělo možná ještě větší smysl. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.