Zavřít reklamu

Vaše zařízení může mít brilantní displej, extrémní výkon, může pořizovat dokonale ostré fotografie a bleskově surfovat na internetu. Všechno to je k ničemu, pokud mu prostě a jednoduše dojde šťáva. Zejména v extrémních teplotách, tedy v létě a zimě, se hodí o lithium‑iontové baterie Apple zařízení patřičně starat. Tyto 4 tipy pro všeobecné využití vám řekne, jak. Bez ohledu na to, jaké zařízení společnosti Apple vlastníte, se snažte prodloužit výdrž i životnost jeho baterie. Jednoduše tak z něho dostanete maximum. 

  • Výdrž baterie – jedná se o dobu, po kterou zařízení pracuje, než je potřeba ho dobít. 
  • Životnost baterie – doba, po kterou baterie funguje, než je nutné ji v zařízení vyměnit.

4 tipy pro zlepšení výkonu baterie

Aktualizujte systém 

Sám Apple nabádá všechny uživatele jeho zařízení, aby aktualizovali jejich operační systém, kdykoli vyjde nějaký nový. Je tomu z mnoha důvodů, a jeden je právě i s ohledem na baterii. Aktualizace softwaru často obsahují vyspělé technologie na úsporu energie. Někdy se vám sice může zdát, že po aktualizaci vydrží baterie méně, je to ale jen dočasný jev. Aktualizaci lze provést na iPhonu a iPadu v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru, na Macu pak v Předvolby systému -> Aktualizace softwaru.

Extrémní teploty 

Nehledě na zařízení, každé je konstruované tak, aby dobře fungovalo v širokém rozsahu teplot. Je ale s podivem, že to naprosto ideální rozmezí teplot je poměrně malé – jedná se o 16 až 22 °C. Žádné zařízení Apple byste poté neměli vystavovat teplotě vyšší, než je 35 °C. Pokud tedy zapomenete v parném létě telefon na přímém slunci, může dojít k trvalému snížení kapacity baterie. Po plném nabití už tak nemusí vydržet stejně dlouho. Ještě horší je, pokud zařízení budete k tomu ještě nabíjet. Nabíjení při vysokých teplotách totiž může baterii poškodit ještě více. Také proto může software po dosažení 80 % kapacity nabíjení omezit, pokud dojde k překročení doporučených teplot baterie.

 

Oproti tomu chladné prostředí už tolik nevadí. I když si za mrazu všimnete snížené výdrže, je tento stav jen přechodný. Jakmile se teplota baterie vrátí do běžného provozního rozsahu, obnoví se i její normální výkon. iPhone, iPad, iPod a Apple Watch nejlépe fungují při teplotách prostředí od 0 do 35 °C. Skladovací teplota je pak od -20 °C až po 45 °C, což platí i pro MacBooky. Ten ale nejlépe pracuje v prostředí s teplotou v rozmezí od 10 do 35 °C.

Kryty 

S teplotou se váže i nabíjení zařízení v krytech. U některých typů pouzder totiž může zařízení při nabíjení generovat nadměrné teplo. A jak je řečeno výše, teplo baterii jednoduše nedělá dobře. Pokud si tedy všimnete, že je zařízení při nabíjení horké, nejdřív ho vyndejte z pouzdra. Že se zařízení při nabíjení zahřívá je ale poměrně normální. Pokud bude extrémní, zařízení vás na to na svém displeji i upozorní. Pokud ale nechcete dojít až do takového stádia, nechte zařízení před nabíjením trochu zchladnout – samozřejmě začněte s tím, že jej vyndáte z krytu.

přehřívání iphonu

Dlouhodobé skladování 

Celkovou kondici baterie u dlouhodoběji skladovaného zařízení (např. záložní iPhone nebo MacBook) ovlivňují dva klíčové faktory. Jedním je již řečená teplota, tím druhým poté procento nabití baterie při vypnutí zařízení před jeho uložením. Z toho důvodu podnikněte následující kroky: 

  • Mějte hranici nabití baterie na 50 %. 
  • Zařízení vypněte 
  • Uložte jej v chladném a suchém prostředí, ve kterém se nepřesáhnou teploty 35 °C. 
  • Pokud plánujete zařízení skladovat dlouhodobě, každý půlrok jej nabijte na 50 % kapacity baterie. 

Když byste zařízení skladovali s plně vybitou baterií, může dojít ke stavu hlubokého vybití, který způsobí, že baterie nebude schopná udržet náboj. Když naopak baterii delší dobu skladujete plně nabitou, může ztratit část své kapacity, což zase povede k její kratší výdrži. V závislosti na tom, jak dlouho svoje zařízení skladujete, může být po opětovném zprovoznění ve stavu úplného vybití baterie. Než jej budete moci znovu používat, může být nutné ho i více jak 20 minut nechat nabíjet, než se spustí.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Já mám XS cca rok a půl. Mám 98% Kapacity a nešetřim ho. Jasný, pár věcí si nastavím a jas jedu cca na půlku co to jde a zároveň mě to neomezuje. Kryt nosím podobný originálnímu silikonu, jen je kolem do kola a nemá dole ten výřez na dock. Kolikrát ten telefon podle mě vnitřně hoří (podle mě XSko je horký jenom co se zapne a z principu) a do dneška bez problému.

celý text

Čtěte více.