Zavřít reklamu

Apple poněkud nečekaně uveřejnil jen formou tiskové zprávy to, že se na iPad chystají jeho další dvě profesionální aplikace. Konkrétně jde o střižnu videa Final Cut Pro a Logic Pro, tedy naopak aplikaci pro editaci zvuku. Zde najdete podrobnosti o tom, co jste třeba mezi řádky původní zprávy přehlédli. 

Rozhraní 

V obou případech se jedná o profesionální aplikace určené pro počítače Mac. Apple je ale plně odladil dotykovému rozhraní iPadů, takže by jejich ovládání mělo být ještě intuitivnější. V případě Final Cut Pro nebude chybět výkonná sada nástrojů pro záznam, úpravu, dokončení a sdílení videa, v případě Logic Pro dostanete kompletní sbírku sofistikovaných nástrojů pro psaní písní, vytváření beatů, nahrávání, úpravy hudby a její mixování. Důležitým faktorem jistě budou multitouch gesta, která mohou skutečně odvádět dobrou práci.

Kompatibilita 

Zde to asi nebude nijak překvapivé. Protože se jedná o profesionální aplikace určené pro počítače, zvládnou je ty iPady, které jedou na čipu M1 a novějším. Logicky tak dojde na modely Pro, ale možná trochu překvapivě i iPad Air (5. generace) – to tedy v případě aplikace na střih videa Final Cut Pro. Logic Pro totiž rozjedete už i na iPadech s čipem A12 Bionic a novějším, tedy konkrétně na iPadu mini 5. generace, iPadu 7. generace, iPadu Air 3. generace a iPadech Pro z roku 2018 a čemkoli novějším. Vyžadován je však iPadOS 16.4 nebo novější, Apple tedy ani nečeká na vydání iPadOS 16.5, kterého bychom se měli dočkat příští týden.

Cena 

Tady to Apple pěkně přepálil a je za to po právu kritizován. Na desktop totiž aplikace nabízí za jednorázovou platbu, kdy vás Final Cut Pro vyjde na 7 990 Kč a Logic Pro na 4 990 Kč. Jenže pro své mobilní aplikace si vybral systém předplatného, který zrovna z levného kraje není. Za každý titul tak bude měsíčně požadovat vysokých 1 290 Kč. Ano, jsou to profesionální aplikace, ale proč na iPady razí jinou finanční strategii než na počítačích, je otázkou (i když je na ní možná jednoduchá odpoveď – peníze). K dispozici bude i roční předplatné za výhodnější cenu a nechybí měsíční zkušební doba.

Datum vydání 

Ještě si musíme chvíli počkat. Kupodivu ale ne až do WWDC, protože se dočkáme už 23. května. Jestli aplikace využijete, je samozřejmě na zvážení. Apple pořád a zdarma nabízí jak iMovie tak Garageband, tedy dva poměrně schopné nástroje, které nemají se základní prací sebemenší problémy, a samozřejmě je rozjedete na širokém portfoliu produktů, včetně základního iPadu nebo iPhonech. 

.