Zavřít reklamu

K představení vůbec první verze iOS 15 došlo již před dlouhými měsíci. V současné chvíli už na našich jablečných telefonech běží iOS 15.3 s tím, že za rohem už je další aktualizace v podobě iOS 15.4. U těchto menších aktualizací se často setkáváme s různými zajímavými funkcemi, které rozhodně stojí za to – a naprosto stejně to je i u iOS 15.4. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 hlavních novinek, na které se v iOS 15.4 můžeme těšit.

Odemykání iPhonu s rouškou

Všechny novější iPhony využívají biometrickou ochranu Face ID, která je přímým nástupcem původního Touch ID. Namísto skenu otisku prstů provádí 3D sken obličeje. Face ID je bezpečné a funguje naprosto skvěle, jenže s příchodem pandemie funkčnost zhoršily roušky, které zakryjí velkou část obličeje, tudíž tento systém nemůže fungovat. Apple relativně brzy přišel s funkcí, díky které je možné s nasazenou rouškou iPhone odemknout v případě, že vlastníte Apple Watch. Nejedná se však o řešení pro naprosto všechny uživatele. V iOS 15.4 se však tohle má změnit a iPhone vás bude schopen rozpoznat i s rouškou, a to detailním skenováním okolí očí. Jedinou nevýhodou je, že si tuto novinku užijí jen majitelé iPhonů 12 a novějších.

Anti-sledovací funkce pro AirTag

Před nějakou dobou Apple představil své lokalizační přívěšky s názvem AirTags. Tyto přívěšky jsou součástí sítě služby Najít a díky tomu je můžeme vyhledat i v případě, že se budou nacházet na druhé straně zeměkoule – stačí, aby okolo AirTagu prošel člověk s nějakým Apple zařízením, čímž dojde k zachycení a následnému předání signálu a informací o poloze. Problém je ale v tom, že je možné AirTag využívat ke špehování lidí, byť Apple zpočátku nabízel opatření, která tomuto nekalému využití měla zabránit. V rámci iOS 15.4 dojde k rozšíření těchto anti-sledovacích funkcí. Při prvním spárování AirTagu se uživatelům zobrazí okno, ve kterém budou informováni o tom, že se s pomocí jablečného lokalizačního přívěšku nesmí sledovat lidé, a že se v mnohých státech jedná o zločin. Kromě toho přibude možnost nastavit si doručování notifikací na blízký AirTag či možnost místně vyhledat cizí AirTag – samozřejmě ale až poté, co vás na jeho přítomnost upozorní iPhone.

Lepší vyplňování hesel

Jak jistě víte, tak součástí prakticky každého jablečného systému je Klíčenka na iCloudu, do které si můžete nechat ukládat prakticky všechna hesla a uživatelská jména k vašim účtům. V rámci iOS 15.4 se ukládání hesel do Klíčenky dočká skvělého vylepšení, které potěší naprosto každého. Dost možná se vám při ukládání údajů k uživatelskému účtu někdy stalo, že omylem došlo k uložení pouze hesla, bez uživatelského jména. Pokud jste chtěli s využitím tohoto záznamu následně přihlásit, tak došlo k vyplnění pouze hesla, bez uživatelského jména, které bylo nutné vyplnit ručně. V iOS 15.4 vás před uložením hesla bez uživatelského jména systém na tuto skutečnost upozorní, tudíž už nebude docházet ke špatnému uložení záznamů.

Stahování aktualizací iOS přes mobilní data

Pravidelné provádění aktualizací je nesmírně důležité, jelikož pouze takto si kromě nových funkcí zajistíte bezpečnost při využívání nejen jablečného telefonu. Aktualizovat musíte kromě aplikací také samotný systém. Co se aplikací týče, tak už delší dobu můžeme stahovat aplikace i jejich aktualizace z App Storu skrze mobilní data. V případě aktualizací iOS tohle ale možné nebylo a pro stažení jste museli být připojeni k Wi-Fi. S příchodem iOS 15.4 by se tohle ale mělo změnit. Prozatím ale není jasné, zdali tato možnost bude k dispozici pouze na 5G síti, tedy pro iPhony 12 a novější, anebo zdali se ji dočkáme i pro 4G/LTE síť, kterou umí i starší iPhony.

Automatizace bez upozornění o spuštění

V rámci iOS 13 Apple přišel s novou aplikací Zkratky, ve které si můžete vytvořit různé sledy úloh, které mají za úkol zjednodušit každodenní fungování. Později jsme se pak dočkali také automatizací, tedy sledů úloh, které se provedou automaticky, když nastane nějaký stav. Využití automatizací po spuštění bylo bídné, jelikož iOS nedovoloval jejich automatické spuštění a museli jste je spustit ručně. Postupně však začal u většiny typů automatizací tohle omezení odstraňovat, avšak s tím, že se po provedení automatizace vždy zobrazí notifikace o této skutečnosti. V rámci iOS 15.4 bude u osobních automatizací možné tyto notifikace, které informují o provedení automatizace, deaktivovat. Konečně tak budou automatizace moct probíhat na pozadí bez toho, aby došlo k nějakému upozornění uživatele – konečně!

automatizace upozornění na spuštění ios 15.4
.