Zavřít reklamu

Google včera pořádal úvodní Keynote ke své vývojářské konferenci Google I/O 2024. Ano, je to vlastně to samé, co WWDC Applu, kde se také do značné míry inspiroval. Bylo to celé o AI, a to dokonce tak, že zde toto označení zaznělo 123x. Prezentace byla narvaná doslova k prasknutí, a tady jsou ty největší zajímavosti, které na ní byly řečeny. 

Circle to Search 

Funkce Circle to Search byla původně přestavena Samsungem v rámci jeho balíčku umělé inteligence Galaxy AI. Nicméně protože ji vytvořil Google na svém nástroji Lens, zavedl ji také do svých Pixelů. Podle něho je používána už ve 100 milionech zařízení, přičemž do konce roku má být k dispozici ve 200 milionech smartphonů a tabletů. 

Rozšiřují se také její možnosti. Jde sice převážně o vyhledávání, ale díky tomu, že je to funkce chytrá, bude nově umět i počítat. Postačí vám tedy označit nějaký příklad a dostanete výsledek i s postupem. Rozumí si i s dalšími matematickými a fyzikálními úlohami, grafy, zlomky atd. Dá se tedy tušit, že to bude stát existenci nejedné jednoúčelové aplikace. 

Gemini ve smarptonech 

Bard i Google Assistant jsou mrtví. Zabili je Blíženci, tedy Gemini. Gemini jako generativní AI s velkým jazykovým modelem slibuje, že bude pro telefony mnohem produktivnějším partnerem, než cokoli jiného. Nabídne dynamické a personalizované odpovědi a dokáže porozumět kontextu a nuancím vašich rozhovorů. 

Důležité na tom je, že na Android vyjde samostatná aplikace, ve které budete moci Gemini používat. Zkrátka ale nepřijde ani iOS. Společnost totiž aktualizuje aplikaci Google, kde bude Gemini dostupné. Je to jasná snaha o přímou konkurenci pro ChatGPT a Copilota. 

Nové vyhledávání 

Vyhledávání je nyní poháněno Gemini AI, takže zapomeňte na procházení seznamů modrých odkazů. Nové Vyhledávání Google přináší personalizované prostředí, kdy přehledy umělé inteligence poskytují nejen stručné shrnutí vašich výsledků vyhledávání, ale může procházet i váš e-mail, kalendář a mapy, aby vám poskytlo relevantní podrobnosti. Díky multimodální funkcionalitě Gemini můžete také zadávat skutečně složité dotazy. Vyhledávání bude fungovat i skrze právě nahrávané video.  

Detekce podvodných hovorů 

Android s Gemini Nano může naslouchat telefonním hovorům a identifikovat v nich případný podvod skrze dané vzorce konverzace. V reálném čase vás tak o tom informuje, abyste hovor ukončili a nepřišli o své peníze. Pracuje přitom v zařízení, takže se nikam žádná vaše data neposílají. Je to neskutečně zajímavá funkce, je ale evidentní, že tady narážíme na podporu češtiny. 

AI Overviews 

Jedná se o stručné souhrny informací sestavené do snadno stravitelné informační karty. Představte si, že získáte hlavní body článku nebo dlouhého e-mailového vlákna, aniž byste se museli prodírat tunou textu. Toto už umí Samsung, ale jen ve svých vlastních aplikacích. Tyto přehledy se dostanou do většiny produktů Googlu, včetně vyhledávání, Gmailu a Dokumentů. 

.