Zavřít reklamu

Letos vychází aktualizace iOS 14 a dalších operačních systémů jako na běžícím páse. Co se týče iOS 14.3, tak se beta verze tohoto systému objevila zhruba před měsícem a ve včerejších večerních hodinách jsme se pak dočkali vydání pro veřejnost. Společně s iOS 14.3 vyšla samozřejmě také stejné verze iPadOS a tvOS, mimo jiné jsme se pak dočkali i macOS 11.1 Big Sur a watchOS 7.2. Pokud už jste si novou aktualizaci iOS 14.3 na vaše jablečné telefony nainstalovali, tak by vás mohlo zajímat, s čím vším přichází – na první pohled totiž nic moc nenajdete. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Podpora AirPods Max

Minulý týden jsme se dočkali představení zbrusu nových jablečných sluchátek s názvem AirPods Max. Tato sluchátka jsou určená především opravdovým audiofilům, kteří potřebují ideálně ten nejlepší možný zvuk. Se svou cenovkou, která sahá až k 17 tisíc korun, se však neočekává, že by mohl nastat nějaký boom, a že by AirPods Max byly tak oblíbené, jako klasické verze jablečných bezdrátových sluchátek. Svým způsobem se dá říci, že Apple musel iOS 14.3 vydat právě kvůli AirPods Max – bylo totiž nutné, aby systém uměl s těmito sluchátky naplno pracovat, a aby je podporoval. Pokud máte AirPods Max objednané, tak byste měli vědět, že pro využití těchto sluchátek na maximum budete iOS 14.3 prostě potřebovat. Konkrétně tato verze u AirPods Max podporuje sdílení audia, oznamování zpráv pomocí Siri, adaptivní ekvalizér, aktivní potlačení hluku či prostorové audio.

Formát ProRAW

Nejnovější verze iOS 14.3 mimo jiné potěší také fotografy, kteří se letos rozhodli pro zakoupení jednoho z nejnovějších iPhonů 12. Pro připomenutí jsme se představení v současné době nejpokročilejších jablečných telefonů dočkali již v říjnu, a to po boku HomePodu mini. Konkrétně Apple představil iPhone 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max – všechny tyto stroje nabízí například procesor A14 Bionic, OLED displeje, zbrusu nový design či přepracovanou fotosoustavu, která je samozřejmě u modelů Pro ještě o kousek lepší. Při představení Apple slíbil, že brzy do systému pro iPhone 12 Pro a 12 Pro Max přidá funkci, pomocí které budou uživatelé schopni fotit do formátu ProRAW. A právě v iOS 14.3 jsme se konečně dočkali. Formát ProRAW aktivujete v Nastavení -> Fotoaparát -> Formáty.

Zrcadlené fotky z přední kamery na starších iPhonech

S příchodem iOS 14 se uživatelé v nastavení fotoaparátu dočkali nové funkce, pomocí které si můžete automaticky nechat překlápět fotografie z přední kamery. Některým uživatelům totiž nemusí nutně vyhovovat, že se po vyfocení fotografie převrátí – reálně je to samozřejmě správně, každopádně jde o výsledný pocit z fotky, který nemusí být úplně ideální. Původně jste tuto funkci mohli aktivovat pouze u iPhonů z roku 2018 a novějších, tedy u iPhone XS/XR včetně. S příchodem iOS 14.3 se však tohle mění a (de)aktivaci zrcadlení můžete využít na všech iPhonech 6s (či SE první generace) a novějších. Zrcadlení (de)aktivujete v Nastavení -> Fotoaparát.

Vylepšená aplikace TV

Je to již více než jeden rok, co Apple spustil svou vlastní streamovací službu Apple TV+. Ke všem titulům, které jsou v této službě dostupné, se můžete dostat pomocí aplikace TV, kde mimo jiné najdete také všechny ostatní filmové a seriálové tituly. Pokud jste se každopádně některý večer chtěli se svou drahou polovičkou podívat, tak se vám asi nic moc najít nepodařilo. Aplikace TV totiž byla relativně nepřehledná, což se alespoň určitým způsobem změnilo. Konečně si můžeme prohlédnout seznam všech titulů, které jsou k dispozici v předplatném Apple TV+, kromě toho konečně došlo k vylepšení vyhledávání, kde lze vyhledávat například v rámci určitých žánrů, popřípadě si můžete nechat zobrazit návrhy.

Vyhledávač Ecosia

Na všech jablečných zařízeních je ve výchozím nastavení aktivní vyhledávač Google. Pokud tedy například na vašem iPhonu, iPadu či Macu něco vyhledáte, tak se veškeré výsledky zobrazí přímo z Googlu – pokud samozřejmě neurčíte jinak. Již delší dobu si každopádně můžete výchozí vyhledávač přenastavit. Kromě Googlu můžete zvolit třeba Bing, Yahoo či DuckDuckGo, takže si určitě vyberou i uživatelé, kteří nemohou Google vystát. S příchodem iOS 14.3 se každopádně seznam všech podporovaných vyhledávačů rozšířil, a to o ten s názvem Ecosia. Jak už název napovídá, tak se tento vyhledávač snaží být ekologický – výtěžky z vyhledávání jdou totiž na vysazování stromů v oblastech, kde je to potřeba. Co se týče použitelnosti, tak v České republice je samozřejmě pořád co zlepšovat. Chcete-li si vyhledávač Ecosia, či kterýkoliv jiný nastavit jakožto výchozí, tak přejděte do Nastavení -> Safari -> Vyhledávač.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více