Zavřít reklamu

Před několika lety internetem proběhla zpráva o tom, že Apple záměrně postupem času záměrně zpomaluje své iPhony. Nakonec se ukázalo, že ke zpomalování opravdu došlo, avšak kvůli tomu, že baterie již nebyla schopna po delší době používání poskytnout dostatečný výkon. Omezil se tak výkon zařízení, aby se baterii ulevilo a iPhone mohl fungovat. V té době se určitým způsobem začaly baterie více řešit, minimálně tedy u Applu. Ten uvedl na pravou míru, že jsou baterie spotřebním zbožím, které se pro zachování vlastností a výkonu musí jednou za čas vyměnit – a takto to funguje dodnes. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů a triků pro správu baterie na iPhone.

Kondice baterie

V úvodu tohoto článku jsem popsal situaci, která se odehrála před několika lety. Při této příležitosti se Apple rozhodl, že uživatelům přímo zpřístupní ukazatel, pomocí kterého budou schopni zjistit, jak na tom jejich baterie je. Tento ukazatel se nazývá Kondice baterie a udává, na kolik procent původní kapacity je možné baterii dobít. Zařízení tedy startuje na 100 % s tím, že jakmile se dostane na 80 % a méně, tak už se doporučuje výměna. Kondici baterie najdete v Nastavení → Baterie → Kondice baterie. Zde se vám mimo jiné zobrazí, zdali baterie podporuje maximální výkon, či nikoliv.

Režim nízké spotřeby

Když dojde k vybití baterie iPhonu na 20 či 10 %, tak se vám při používání objeví dialogové okno, které vás o této skutečnosti informuje. Zmíněné okno pak můžete buď zavřít, anebo prostřednictvím něj můžete aktivovat režim nízké spotřeby. Pokud jej aktivujete, tak se omezí výkon iPhonu, společně s některými systémovými funkcemi, aby došlo k maximalizaci výdrže baterie. Režim nízké spotřeby však můžete jednoduše aktivovat i ručně, a to v Nastavení → Baterie. Pokud chcete, tak si tlačítko pro (de)aktivaci tohoto režimu můžete přidat i do ovládacího centra. Stačí přejít do Nastavení → Ovládací centrum, kde sjeďte dolů a u prvku Režim nízké spotřeby klepněte na ikonu +.

Optimalizované nabíjení

Někteří z vás dost možná ví, že baterie funguje nejlépe tehdy, pokud je její stav nabití v rozmezí od 20 do 80 %. Samozřejmě baterie fungují i mimo tohle rozmezí, a to prakticky bez problémů, jen je nutné zmínit, že může docházet ke zrychlenému opotřebení. Při vybíjení to znamená, že by stav vaší baterie neměl klesnout pod 20 %, čehož lze dosáhnout jedině tak, že včas připojíte nabíječku – iPhonu jednoduše neřeknete, aby se přestal vybíjet. Co se však nabíjení týče, tak to můžete omezit, a to pomocí funkce Optimalizované nabíjení, kterou aktivujete v Nastavení → Baterie → Kondice baterie. Po aktivaci této funkce si systém začne pamatovat, kdy zpravidla iPhone, a kdy jej od nabíjení odpojujete. Jakmile si vytvoří jakýsi „plán“, tak dojde vždy k nabití baterie na 80 % a posledních 20 % se nabije až těsně před vytažením nabíječky. Je ale nutné, abyste nabíjení prováděli pravidelně a ve stejnou dobu, tj. například v noci s tím, že budete vstávat každý den ve stejný čas.

Zjištění počtů cyklů baterie

Kromě kondice baterie lze za další údaj, který určuje stav zdraví baterie, považovat počet cyklů. Jeden cyklus baterie se počítá jakožto nabití baterie od 0 % do 100 %, respektive počet, kolikrát se baterie z 0 % úplně nabila. Pokud tedy máte zařízení nabito například na 70 % nabijete jej do 90 %, tak se nezapočítává celý nabíjecí cyklus, ale jen 0,2 cyklu. V případě, že byste chtěli zjistit počet cyklů baterie na iPhonu, tak k tomu budete potřebovat Mac a aplikaci coconutBattery, kterou stáhnete zdarma. Po spuštění aplikace připojte váš iPhone pomocí Lightning kabelu k Macu, a poté v horním menu aplikace klepněte na iOS Device. Zde stačí dole najít údaj Cycle Count, kde už počet cyklů najdete. Baterie v jablečných telefonech by měla vydržet minimálně 500 cyklů.

Jaké aplikace vytěžují baterii nejvíc?

Zdá se vám, že se baterie vašeho iPhonu rychle vybíjí, a to i přesto, že je kondice baterie a počet cyklů baterie v pořádku? Pokud jste si na tuto otázku odpověděli, kladně, tak existuje několik různých věcí, které mohou rychlejší vybíjení baterie způsobovat. Hned na začátek je třeba určit, že se zvýšená spotřeba baterie běžně objevuje po aktualizaci iOS, kdy se na pozadí provádí mnoho úkonů a procesů, které iPhone musí dokončit. Jestliže jste aktualizaci neprováděli, tak si můžete zkontrolovat, které aplikace využívají baterii nejvíce a případně je odstranit. Stačí přejít do Nastavení → Baterie, kde sjeďte níže do kategorie Využití aplikací.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mám to stejně
  iPhone 12, mám ho 14 měsíců, opotřebení na 85%

  Nabijím přes kabel i bezdrát 50/50
  Nikdy ne po posledních 20% baterky..
  aktuálně cca 360 cyklů

  To jsou nesmysly. iPhone řídí, jak dlouho baterka vydrží!
  Mám iPhone 11 pro max, kupováno v listopadu 2019, Jediné, co mám nastaveno, je optimalizované nabíjení!
  Jinak nechávám baterku vybít i pod 10%, na nabíječce ji nechávám s naprostým klidem celou noc, používám výhradně káblíkové nabíjení, (v žádném případě nepoužívám bezdrát, baterka se moc zahřívá), displej jede na plný jas, nepoužívám žádné tzv. spoříče baterky.
  A i při tomto barbarském jednání je v tuto chvíli baterka na 85% životnosti!

  Podobnou zkusenost mam bohuzel. Celkem me to zarazilo, ze po jednom mesici pouzivani iphone se2020 ma 96%. 🙄. Pokud to takto pujde dal, tak dle applu budu za 3 mesice menit baterii 🤔

celý text

Čtěte více.