Zavřít reklamu

Baterie uvnitř iPhonu a prakticky všech ostatních zařízení je spotřební zboží, které časem a využíváním ztrácí své vlastnosti. To znamená, že po určité době baterie vašeho iPhonu ztratí část své maximální kapacity a nemusí být schopná hardwaru poskytnout dostatečný výkon. V takovém případě je řešení jednoduché – výměna baterie. Tu můžete nechat provést servisního technika v autorizovaném servise, popřípadě se do ní můžete pustit svépomocí v domácích podmínkách. Berte však na vědomí, že od iPhonu XS (XR) se po výměně baterie v domácích podmínkách zobrazuje informace o tom, že není možné ověřit originalitu dílu, viz článek níže. V tomto článku se společně podíváme na 5 tipů a triků, na co si dát pozor při výměně baterie iPhonu.

Výběr baterie

Pokud jste se rozhodli pro výměnu baterie svépomocí, tak je prvně nutné, abyste si ji pořídili. Na baterii byste rozhodně neměli šetřit, tudíž rozhodně nekupujte ty nejlevnější baterie, které jsou na trhu k dispozici. Některé levné baterie se totiž nemusí umět dorozumět s čipem řídícím napájení, což pak může způsobit špatnou funkčnost. Zároveň je důležité zmínit, abyste nekupovali „originální“ baterie. Takové baterie totiž rozhodně originální nejsou a pouze na sobě mohou mít logo  – zde ona podobnost s originálem však končí. Přístup k originálním dílům totiž mají pouze autorizované servisy, nikdo jiný. U baterie tedy rozhodně hleďte především na kvalitu, nikoliv na cenu.

iphone baterie

Otevírání zařízení

Jestliže jste si úspěšně pořídili kvalitní baterii a chcete se pustit do samotného procesu výměny, tak směle do toho. Úplně prvním krokem, který musíte udělat, je odšroubovat dva pentalobe šroubky, jež se nachází na spodní hraně zařízení, hned vedle Lightning konektoru. Následně je nutné, abyste například přísavkou zvednuli displej. Ten je u iPhonu 6s a novějších mimo jiné přilepen k tělu pomocí lepení, takže je nutné vyvinout o trochu větší sílu a případně použít teplo. K dostání se mezi rám telefonu a displej nikdy nepoužívejte kovový nástroj, ale plastový – riskujete totiž poškození útrob a samotného zařízení. Nezapomeňte, že displej je pomocí flex kabelů připojen k základní desce, takže jej nemůžete po odlepení ihned odtrhnout od těla. U iPhonu 6s a staršího se konektory nachází v horní části zařízení, u iPhonu 7 a novějšího pak napravo, takže displej otevřete jako knížku.

Odpojení baterie

Při výměně baterie je u všech iPhonů nutné, abyste provedli odpojení displeje. Avšak ještě před tím, než displej odpojíte, tak je nutné, abyste odpojili baterii. Jedná se o naprosto základní krok, kterého je nutné se držet při jakékoliv opravě zařízení. Prvně tedy odpojit baterii a až poté zbytek. V případě, že tento postup nedodržíte, tak riskujete poškození hardwaru či zařízení jako takového. Již několikrát se mi povedlo zničit displej zařízení, především tedy na začátku mé opravářské kariéry, a to tím, že jsem zapomněl prvně odpojit baterii. Rozhodně si na to tedy dávejte pozor, jelikož by vás při nedodržení prostá výměna baterie mohla stát o mnoho více peněz.

výměna baterie iphone

Odlepení baterie

Pokud jste zařízení úspěšně „rozlepili“ a odpojili baterii s displejem a horním ústrojím, tak nyní přichází na řadu samotné vytažení staré baterie. Přesně k tomu slouží magické lepící pásky (magic pull tabs), které jsou aplikovány mezi baterií a tělem zařízení. Pro vytažení baterie stačí, abyste tyto pásky uchopili – někdy je nutné vytáhnout například Taptic Engine či jiný kus hardwaru, abyste k nim získali přístup – a začali za ně tahat. Pokud pásky nejsou staré, tak se vám je bez problémů podaří odlepit a baterii pak vytáhnout. Jenže u starých zařízení už tyto lepící pásky mohou ztratit své vlastnosti a začnou se trhat. V takovém případě, pokud se vám pásek utrhne, je nutné, abyste využili ideálně plastovou kartu a isopropylalkohol. Aplikujte pod baterii trochu isopropylalkoholu a následně kartu zasuňte mezi tělo a baterii a začněte lepení strhávat. Nikdy nepoužívejte při kontaktu s baterií kovový předmět, jelikož riskujete poškození baterie a požár. Buďte opatrní, jelikož u některých zařízení se pod baterií může nacházet flex kabel, například k tlačítkům hlasitosti apod., u novějších zařízení pak cívka bezdrátového nabíjení.

Testování a přilepení

Po úspěšném vytažení staré baterie je nutné vložit a přilepit novou. Ještě před tím, než tak učiníte, tak byste baterii rozhodně měli vyzkoušet. Vložte ji tedy do těla zařízení, připojte displej a nakonec baterii. Následně zařízení zapněte. Ve většině případech jsou baterie nabité, občas se ale může stát, že delší dobu „leží“ a vybijí se. Jestliže se vám tedy iPhone po výměně nezapne, zkuste jej připojit k napájení a chvíli vyčkejte. Pokud po zapnutí zjistíte, že je vše v pohodě a zařízení funguje, tak ho opětovně vypněte a odpojte baterii a displej. Následně baterii přilepte na pevno, ale nepřipojujte ji. Pokud máte novější zařízení, tak aplikujte na rám těla lepení pro odolnost proti vodě a prachu, následně připojte displej, nakonec baterii a zařízení zavřete. Nezapomeňte na konec zpět zašroubovat dva pentalobe šroubky, které se nachází vedle Lightning konektoru.

.