Zavřít reklamu

Produktivita je v dnešní době velmi často skloňovaným tématem a rozhodně se není čemu divit. Zůstat totiž v dnešní době produktivní je složitější, než kdykoliv předtím. Kamkoliv se totiž podíváme, tak nás může něco vyrušit – a nejčastěji se jedná právě o váš iPhone či Mac. Produktivita ale také znamená, že děláte věci co možná nejjednodušším způsobem, a proto se společně v tomto článku podíváme na 5 tipů a triků pro Mac, díky kterým budete ještě o něco produktivnější.

Dalších 5 tipů a triků pro zlepšení produktivity na Macu najdete zde

Hledat a nahradit v názvech souborů

Pro hromadné přejmenování souborů můžete využít chytrou utilitu, která je k dispozici přímo v rámci macOS. Mnoho uživatelů si však vůbec nevšimlo toho, že lze v této utilitě také vyhledat část názvu, a poté ji nahradit něčím jiným, což může přijít vhod. Nejedná se o nic složitého – stačí si klasicky označit soubory k přejmenování, poté na jeden z nich klepnout pravým tlačítkem (dvěma prsty) a vybrat možnost Přejmenovat… V novém okně pak rozklikněte první rozbalovací menu a zvolte Nahradit text. Pak už jen stačí vyplnit obě pole a akci potvrdit stisknutím Přejmenovat.

Rozšířené menu v Nastavení systému

Jak jistě víte, tak jsme se v macOS Ventura dočkali jedné zásadní změny, a to v podobě kompletního přepracování Předvoleb systému, které se nyní nazývají Nastavení systému. Apple se v tomto případě snažil o sjednocení nastavení systému v macOS s ostatními operačními systémy. Bohužel z toho ale vzniklo prostředí, na které si uživatelé jednoduše nemohou zvyknout a dali by cokoliv za to, aby mohli zase znova využívat staré předvolby systému. Je jasné, že tuto možnost už nikdy mít nebudeme, každopádně mám pro vás alespoň jedno malé ulehčení. Zobrazit si totiž můžete rozšířené menu s vícero možnostmi, díky kterým se nemusíte prodírat nesmyslnými zákoutími nastavení systému. Stačí, abyste přešli do  → Nastavení systému, a poté v horní liště klepnuli na Zobrazení.

Poslední aplikace v Docku

Součástí Docku jsou aplikace a složky, ke kterým potřebujeme mít rychlý přístup. Vložit si do něj každopádně uživatelé mohou také speciální sekci, kde se mohou objevovat naposledy spuštěné aplikace, takže i k těm můžete mít rychlý přístup. Pokud byste chtěli tuto sekci nechat zobrazit, tak přejděte do  → Nastavení systému → Plocha a Dock, kde následně přepínačem aktivujte funkci Zobrazovat v Docku poslední aplikace. V pravé části Docku, za rozdělovačem, se pak budou zobrazovat naposledy spuštěné aplikace.

Textové klipy

Dost možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste si potřebovali rychle uložit nějaký text, například z webové stránky. Nejspíše jste tak otevřeli například Poznámky, kde jste text do nové poznámky vložili. Co kdybych vám ale řekl, že i tohle lze provést jednodušeji, a to s využitím tzv. textových klipů? Jedná se o malé soubory, které obsahují pouze vámi zvolený text a můžete je kdykoliv znovu otevřít. Pro uložení nového textového klipu si prvně požadovaný text označte, poté jej kurzorem chyťte a přesuňte na plochu či kamkoliv jinam do Finderu. Tímto se textový klip uloží a vy ho následně můžete kdykoliv zase otevřít.

Pozastavení kopírování souborů

Při kopírování velkého objemu dochází k velkému vytížení disku. Občas ale při této akci potřebujete disk využít k něčemu jinému, rušení kopírování souborů ale samozřejmě nepřipadá v úvahu, jelikož by muselo následně probíhat od začátku – tak i tohle už dnes neplatí. V macOS je totiž možné jakékoliv kopírování souborů pozastavit a následně opětovně spustit. Pokud byste chtěli kopírování souborů pozastavit, tak se přesuňte do okna s informací o postupu, a poté klepněte na ikonu X v pravé části. Kopírovaný soubor se následně objeví s průhlednější ikonoumalou točící se šipkou v názvu. Pro opětovné spuštění kopírování stačí, abyste na soubor klepnuli pravým tlačítkem a v menu zvolili možnost Pokračovat v kopírování.

 

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.