Zavřít reklamu

Mnozí, kteří to se čtením myslí opravdu vážně, před elektronickými díly upřednostňují papírové publikace nebo si zakoupí čtečku knih. V iPhonu, potažmo iPadu, však najdete i nativní aplikaci, která je určená přímo ke čtení. Aplikaci můžete využít jak pro tituly zakoupené ve digitálním obchodě, tak i pro ty, které stáhnete z jiných online knihoven. Pokud jste ještě neměli čas Knihy dopodrobna prozkoumat, zde jste na správném místě – ukážeme si 5 triků v této aplikaci.

Publikování díla do Apple Books

V případě, že vás baví tvořit, a rádi byste své texty veřejně publikovali a prodávali, tak není nic snazšího, než to učinit přímo prostřednictvím nativních aplikací. Na to, abyste mohli dílo vydat, potřebujete editor Pages, ve kterém musí být kniha napsána. První krok, který potřebujete vykonat, je vytvoření účtu iTunes Connect a následně si dokument s knihou Uložte na iCloud. Dále záleží, zdali krok publikování vykonáte na iPhonu a iPadu, anebo Macu. Na iOS a iPadOS stačí otevřít dokument v Pages, klepnout na Více, následně na Publikovat v Apple Books, a poté se řídit pokyny na obrazovce. Na Macu se po otevření dokumentu přesuňte na kartu Soubor, opět vyberte Publikovat v Apple Books a podle pokynů dílo můžete vydat.

iphone mac knihy
Zdroj: Apple.com

Záloha knih na iCloud

Pokud chcete, aby se zakoupené knihy, vaše záložky a čtenářské cíle synchronizovaly mezi všemi vašimi zařízeními, tak můžete nastavit, aby se vše ukládalo na vzdálené cloudové úložiště od Applu. V tu chvíli stačí, abyste na vašem iPhonu rozkliknuli Nastavení, dále vešli do sekce Knihy a u sekce Synchronizace aktivovali přepínače Rozečtené a iCloud Drive. Prvním přepínačem zajistíte, že se u všech zakoupených titulů bude synchronizovat místo, kde jste přestali ve čtení, zapnutím přepínače iCloud Drive zajistíte synchronizaci PDF dokumentů, které si do knihovny vložíte z jiných zdrojů než je knihkupectví Apple Books.

Upravení denního čtenářského cíle

Pokud se nemůžete namotivovat ke čtení, možná by vám mohla pomoci nativní funkce Čtenářský cíl, kdy musíte každý den číst určitý časový úsek. Pro aktivaci cíle se nejprve přesuňte do Nastavení -> Knihy a zapněte přepínač Čtenářské cíle. Následně otevřete aplikaci Knihy a klepněte na ikonu odpočtu času cíle. Zde už stačí vybrat tlačítko Upravit a pomocí posuvníků cíl změnit.

Nastavení notifikací

Vášniví čtenáři by zajisté nebyli nadšeni, kdyby jim cokoli od oblíbeného autora uniklo. Ti méně zaujatí zase občas hledají inspiraci, co by si tak mohli přečíst. Pro přizpůsobení notifikací si v aplikaci Knihy rozklikněte vpravo nahoře váš účet, kde klepněte na Upozornění, a podle potřeby si zapněte či vypněte přepínače Doporučené knihy, Knižní klub a Čtenářské cíle. Po aktivaci všech přepínačů budete o všem potřebném z oblasti čtení informováni.

Přizpůsobení stahování

Je pravdou, že knihy ve formátu PDF či EPUB nebývají, tedy co se virtuálního prostoru týče, nikterak objemné, to se však nedá říci o audioknihách. Proto se hodí si přizpůsobit, která díla se budou automaticky stahovat, a zda-li to bude možné pouze na Wi-Fi síti nebo i skrze mobilní data. Přejděte do Nastavení -> Knihy, a u sekce Automatická stahování vypněte či zapněte přepínač Nákupy z ostatních zařízení. U sekce Mobilní data si nastavte, jestli chcete mít aktivovaná Automatická stahování, dále zvolte, jestli u běžného stahování chcete stahovat vždy, zeptat se nad 200 MB nebo se pokaždé zeptat.

.