Zavřít reklamu

V našem dalším díle seriálu 5+5 triků pro určité aplikace se podíváme na zoubek Google Maps. Tato aplikace patří mezi jednu z nejoblíbenějších a uživateli nejvyhledávanějších, tedy co se týče navigací a map. Tuto aplikaci využívá přes 1 miliardu uživatelů, což je prakticky každý osmý člověk na naší planetě. Pokud mezi uživatele této aplikace patříte i vy, tak nezapomeňte dočíst tento článek až do konce, a také si nezapomeňte zobrazit prvních pět triků pomocí odkazu níže. Vrhněme se nyní přímo na věc.

Informace o restauracích a dalších podnicích

Kromě toho, že můžete Google Mapy využít pro navigaci z bodu A do bodu B, tak se můžete jednoduše nechat navigovat do nějakých podniků – například kaváren či restaurací. Kromě trasy si však v tomto případě můžete nechat zobrazit také různé informace o podniku. Prakticky každý větší podnik už je zaznamenám v databázi Google Maps a často se o něm můžete došít nějaké informace, které by vás mohly zajímat – například otevírací dobu, oficiální webové stránky, návštěvnost či třeba fotografie a dnešní menu. Pokud chcete informace o restauraci či jiném podniku vyhledat, tak tak můžete učinit buď napsáním názvu podniku do vyhledávání nahoře, anebo tak, že níže klepnete v bodech zájmu na Další a vyberete možnost Restaurace, čímž se vám zobrazí restaurace v okolí. Na vás už pak je si jen kliknutím restauraci vybrat.

Trasy nejen pro auto

Většina uživatelů sice používá Google Maps pro navigaci při jízdě automobilem, je však ale pravdou, že v Google Maps se můžete jednoduše nechat navigovat i v případě, že chcete jet hromadnou dopravou, anebo chcete jít pěšky. V tomto případě je postup velmi jednoduchý. Stačí, abyste si pomocí vyhledávače našli místo, na které se chcete dopravit, a poté klepnuli na možnost Trasa. Poté se vám zobrazí plán trasy (ve výchozím nastavení) pro vozidlo. Pokud chcete plán trasy změnit z vozidla na hromadnou dopravu anebo na chůzi, tak tak můžete učinit klepnutím na příslušnou ikonu pod vyhledáváním.

Naplánujte si výlet

V jednom z minulých odstavců jsem zmínil, že Google Maps lze využít především pro navigaci z bodu A do bodu B. Věděli jste však o tom, že se v Google Maps můžete nechat navigovat klidně z bodu A do bodu B, poté do bodu C a nakonec do bodu D? Jednoduše si tak můžete naplánovat váš výlet tak, abyste se stihli podívat na všechna místa, která vás zajímají. Zahrnout můžete nakonec samozřejmě také zpáteční cestu domů. Pokud si chcete nastavit trasu s vícero body, tak prvně do vyhledávání nahoře zadejte první zastávku, a poté klepněte na možnost Trasa. Poté, co se zobrazí plán trasy, tak vpravo nahoře klepněte na ikonu tří teček, čímž se v dolní části obrazovky objeví menu, ze kterého vyberte možnost Přidat zastávku. Po kliknutí na tuto možnost se v horní části objeví další textové pole, do kterého lze zadat vámi požadovanou zastávku. Takto můžete zastávky přidávat prakticky do nekonečna. Pořadí zastávek lze jednoduše měnit tak, že podržíte prst na ikony tří čar, a poté požadovanou zastávku přetáhnete tam, kam potřebujete. Takto si dokonale naplánujete váš výlet či pracovní cestu.

Domov a práce

Pokud patříte mezi lidi, kteří nepracují z domu a musí do práce dojíždět, tak je pro vás zajisté otravné neustále do Google Maps zadávat adresu vaší práce, společně s adresou domova. Někteří z vás by mohli namítat, že trasu do práce či domů zná za tu dobu každý a není třeba navigace, každopádně mnoho lidí využívá Google Maps pro zobrazení dopravní situace, aby se popřípadě mohli vyhnout zácpám a dalším komplikacím. Pokud si tedy chcete nastavit navigování domů či do práce jediným kliknutím, tak tak můžete učinit kliknutím na ikonu vašeho profilu vpravo nahoře, kde poté z menu vyberte možnost Nastavení. V novém okně se poté přesuňte do sekce Dojíždění, kde si nastavte adresu Domov a Práce, společně se způsobem dojíždění.

Sdílení polohy

V rámci aplikace Google Maps můžete jednoduše sdílet vaši polohu s jinými uživateli – podobně jako v nativní aplikaci Najít. Polohu můžete jednoduše sdílet s kýmkoliv, kdo má Google účet. Po započatí sdílení poté dotyčného uživatele uvidíte na mapě. To lze jednak využít například tehdy, pokud chcete za někým dojet a nevíte, kde přesně se nachází, anebo v případě, že chcete mít přehled o tom, kde se nachází vaši zaměstnanci s firemními vozy. Funkce Sdílení polohy má tedy hned několik různých důvodů, proč byste ji měli mít aktivní. Pokud chcete vaši polohu s někým začít sdílet, tak v Google Maps klepněte vpravo nahoře na ikonu vašeho profilu, a poté zvolte možnost Sdílení polohy. Nyní klepněte na možnost Sdílet polohu, a poté si vyberte, s kým a na jakou dobu chcete polohu sdílet. Informaci o sdílení můžete dotyčnému zaslat jednoduše pomocí zprávy. Ve stejné sekci můžete případně sdílení polohy ukončit.

.