Zavřít reklamu

Před nedávnem Apple spustil prodeje nového MacBooku Air M2. Nám se ho samozřejmě hned v den spuštění prodejů podařilo získat do redakce, díky čemuž jsme vám na našem sesterském magazínu mohli ihned zprostředkovat unboxing, společně s prvními dojmy. Prvních několik hodin využívání nového MacBooku Air je úspěšně za mnou a jsem přesvědčen o tom, že se jedná o perfektní zařízení. Na našem sesterském magazínu, viz odkaz níže, jsme se podívali na 5 věcí, které se mi na novém MacBooku Air M2 líbí. V tomto článku se pak podíváme na 5 věcí, které se mi nelíbí. Nový Air je však prakticky dokonalý, takže těchto několik negativních věcí lze vnímat jako úplné maličkosti, které můj názor na tento stroj nijak nemění. Vrhněme se přímo na věc.

5 věcí, které se mi líbí na MacBooku Air M2

Chybějící branding

Všechny nové MacBooky přišly o svůj branding v podobě názvu, který se dlouhá léta nacházel na spodním rámečku displeje. U 14″ a 16″ MacBooku Pro tohle Apple vyřešil jednoduše tak, že branding přesunul na spodní straně těla, a to konkrétně ve formě vylisování, nikoliv tiskem. Tak nějak jsem si celou dobu myslel, že název bude stejně vylisován i na spodní straně těla nového MacBooku Air, bohužel k tomu ale nedošlo. Jediným poznávacím znamením je tak pouze výřez v horní části displeje a  na zadní straně víka.

MacBook Air M2

Ne tak pěkná krabice

Za mou kariéru jsem rozbalil už opravdu nespočet různých Maců a MacBooků. A bohužel musím konstatovat, že krabice nového Airu M2 je po designové stránce snad ze všech nejslabší. Na přední straně totiž není MacBook vyobrazen zepředu s rozsvícenou obrazovkou, ale z boku. Chápu, že takto chtěl Apple prezentovat štíhlost nového Airu, kterou rozhodně odepřít. Ve skutečnosti ale na krabici nejde vidět skoro vůbec nic, minimálně tedy v případě stříbrné varianty. Prostě a jednoduše mi zde chybí pořádné barvy. A navíc k tomu, na štítku, který se nachází na zadní straně, nenajdeme žádné informace o využití čipu M2, pouze počet jader, což je škoda.

Pomalejší SSD

Již pár hodin po spuštění prodejů 13″ MacBooku Pro M2 se na internetu začaly objevovat první zprávy o tom, že má základní varianta tohoto nového stroje pomalejší SSD, a to zhruba o polovinu oproti předchozí generaci s M1. Ukázalo se, že to je způsobeno využitím jediného paměťového čipu o kapacitě 256 GB, namísto 2x 128 GB u předchozí generace. Společně s touto informací začali mít jablíčkáři obavy ohledně toho, že se u nového MacBooku Air jedná o stejnou písničku. Bohužel jsou i tyto predikce pravdivé a MacBook Air M2 má oproti předchozí generaci s M1 zhruba o polovinu pomalejší SSD, což je největší existující nevýhoda. I přesto ale SSD zůstává stále velmi rychlé.

Stříbrná barva

Do redakce nám dorazil MacBook Air M2 ve stříbrné barvě. Bohužel musím říct, že tato barva novému Airu tak úplně nesedí. Nemyslím to tak, že by s ní byl tento stroj škaredý. Jedná se však o kompletně přepracované zařízení, kterému se prostě a jednoduše hodí nová barva. I z toho důvodu většina uživatelů při koupi nového MacBooku Air sáhla po temně inkoustové. Při pohledu na MacBook s touto barvou totiž ihned víte, že se jedná právě o nový Air, jelikož je temně inkoustová ve světě Apple počítačů pro tento model exkluzivní. Z dálky je tak prakticky nemožné rozpoznat stříbrný Air od starších generací.

Zbytečná folie

Apple se v posledních letech snaží co možná nejvíce zredukovat svou uhlíkovou stopu. Využívá co nejvíce recyklovaných materiálů, do balení iPhonů nepřidává ani sluchátka, ani nabíječky, snaží se co nejvíce omezit využívání plastu apod. Pravdou ale je, že se všechna tato omezení promítají nejvíce pouze ve světě jablečných telefonů. Na mysli mám aktuálně především průhlednou folii, kterou Apple donedávna své iPhony pečetil, než u „třináctek“ přešel na papírovou odtrhovatelnou pečeť. Co se však týče MacBooků, včetně nového Airu, tak u těch se pečetící folie využívá i nadále, což jednoduše nedává smysl. Pokud si totiž objednáte nový MacBook, přijde vám v odolné přepravní krabici, ve které se pak nachází krabice produktová, takže je stroj ve stoprocentním bezpečí – a některé e-shopy dokonce balí do další krabice i samotnou přepravní krabici. Je tedy využita několikanásobná ochrana a navíc k tomu ještě i folie. V tomto případě bych si tedy určitě dovedl představit využití stejné papírové pečeti, jako u iPhonů 13 (Pro).

MacBook Air M2
.