Zavřít reklamu

Jablečné produkty se neustále mění a vyvíjí. V určitých případech jsou některé nové funkce či technologie jednoduše navíc, v ostatních případech je pak nutné od nějaké věci upustit, aby mohla přijít věc jiná, ideálně novější a lepší. I iPhony v posledních letech relativně výrazně změnily svou podobu, a proto jsme se rozhodli pro vás připravit článek, ve kterém se budeme věnovat 5 věcem, kterých se Apple v posledních let u jablečných telefonů zbavil. Vrhněme se přímo na věc.

Touch ID

Již od prvního představeného iPhonu jsme u jablečných telefonů byli zvyklí na to, že se v jejich spodní části nachází tlačítko plochy. S příchodem iPhonu 5s pak v roce 2013 obohatil tlačítko plochy revoluční technologií Touch ID, prostřednictvím které bylo možné naskenovat otisky prstů a následně na jejich základě provést odemknutí jablečného telefonu. Uživatelé Touch ID ve spodní části obrazovky jednoduše milovali, problém byl ale v tom, že právě kvůli něj musely mít iPhony dlouhou dobu opravdu velké rámečky okolo displeje. S příchodem iPhonu X v roce 2017 pak Touch ID nahradilo Face ID, které funguje na základě 3D skenu obličeje. Kompletně však Touch ID ještě nezmizelo – najdeme jej například i nového iPhonu SE třetí generace.

Zaoblený design

iPhone 5s byl ve své době opravdu nesmírně oblíbený. Nabízel kompaktní velikost, zmíněné Touch ID a hlavně překrásný hranatý design, který prostě a jednoduše vypadal skvěle, a to již od iPhonu 4. Jakmile však Apple představil iPhone 6, tak došlo k upuštění od hranatého designu a přišel design zaoblený. Tento design byl taktéž velmi populární, avšak později uživatelé začali naříkat, že by rádi uvítali zpět hranatý design. A kalifornský gigant s příchodem iPhonů 12 (Pro) tomuto požadavku opravdu vyhověl. Aktuálně tedy nejnovější jablečné telefony již nemají zaoblené tělo, ale pěkně hranaté, podobně jako tomu bylo téměř dekádu nazpátek u iPhonu 5s.

3D Touch

Funkce displeje 3D Touch je něco, co chybí opravdu mnohým jablečným příznivcům – včetně mě. Pokud jste v Apple světě noví, tak veškeré iPhony od modelu 6s, až po XS (vyjma XR) funkcí 3D Touch disponovaly. Konkrétně se jednalo o technologii, díky které byl displej schopen rozeznat, jak moc na něj tlačíte. Pokud tedy došlo k silnému zatlačení, tak se mohla provést nějaká specifická akce. S příchodem iPhonů 11 se však Apple rozhodl funkce 3D Touch vzdát, jelikož pro její funkčnost musel mít displej o jednu vrstvu navíc, takže byl tlustější. Odstraněním tak Apple získal v útrobách více místa pro nasazení větší baterie. Aktuálně 3D Touch nahrazuje Haptic Touch, který už nefunguje na základě síly stisku, ale doby stisku. Zmíněná specifická akce se tedy projeví po delším přidržení prstu na displeji.

Výřez pro sluchátko

Abyste mohli telefonovat, potažmo abyste slyšeli druhou stranu, tak se v horní části displeje musí nacházet otvor pro sluchátko. S příchodem iPhonu X došlo k výraznému zmenšení otvoru pro sluchátko, které bylo navíc přemístěno do výřezu pro Face ID. Pokud se ale podíváte na nejnovější iPhone 13 (Pro), tak si sluchátka prakticky vůbec nevšimnete. Dočkali jsme se totiž jeho přemístění, a to úplně nahoru k rámečku telefonu. Zde si můžete všimnout malinkého výřezu v displeji, pod kterým je sluchátko ukryté. Apple tento krok musel provést nejspíše z toho důvodu, aby mohl zmenšit výřez pro Face ID. Do menšího výřezu by se totiž veškeré důležité součásti Face ID, společně s klasickým otvorem pro sluchátko, nevešly.

iphone_13_pro_recenze_foto111

Popisky na zádech

Pokud jste někdy drželi v ruce starší iPhone, tak víte, že se na jeho zádech, kromě Apple loga, nachází dole také popisek iPhone, pod kterým se nachází různé certifikáty, popřípadě sériové číslo nebo IMEI. Co si budeme nalhávat, úplně vzhledně tyto popisky „navíc“ jednoduše nevypadaly – a Apple si toho byl samozřejmě vědom. S příchodem iPhonů 11 (Pro) tak došlo k tomu, že  logo umístil doprostřed zad, primárně ale postupně začal odstraňovat zmíněné popisky ve spodní části. Prvně u „jedenáctek“ odstranil popisek iPhone, u následující generace pak dokonce ze zad odstranil i certifikace, které přemístil na bok těla, kde nejsou prakticky vidět. Na zádech iPhonů 12 (Pro) a novějších už si tak všimnete jen  loga a fotoaparátu.

iphone xs popisky na zádech
.