Zavřít reklamu

Společnost Samsung představila svou vrcholnou řadu smartphonů Galaxy S22, která čítá na tři rozdílné modely. Vrcholem je samozřejmě model Galaxy S22 Ultra, který přejímá mnohé prvky dříve úspěšné ale nyní již ukončené řady Note. A určitě jsou zde jisté prvky, které by se líbily i mnohým uživatelům iPhonů. 

S Pen 

To, že došlo ke sloučení řady Galaxy S s Galaxy Note, mělo za následek, že nově obsahuje nejvybavenější model řady Galaxy S22 vyhrazený slot pro stylus S Pen. Samsung s jeho podporou koketoval už v předchozí generaci, k té jste si ale museli S Pen koupit dodatečně, stejně jako pouzdro, do kterého jste jej uchytili. Nyní je slot přítomen přímo v zařízení, a to samozřejmě včetně pera samotného.

Logickou otázkou samozřejmě je, jestli by nějaký uživatel iPhonu možnosti jeho ovládání skrze stylus vůbec využil. Nicméně Samsung dlouhá léta ukazoval, že toto řešení mělo své zastánce, a proto se je pokusil aktuální novinkou uspokojit. Minimálně Max modely iPhonů poskytují dostatečně velký displej k tomu, aby jim společnost poskytla nějakou tu přidanou funkci. Zkušenosti se stylusy ostatně už má, takže by mohlo stačit jen Apple Pencil patřičně zmenšit a vymyslet, jak jej do těla iPhonu ukrýt.

Displej 

Není třeba bavit se o velikosti samotného displeje. Galaxy S22 Ultra disponuje 6,8“ velikostí, iPhone 13 Pro Max je o jeho desetinu menší. Řeč je zde spíše o maximálním jasu. Apple uvádí, že jeho Pro modely mají maximální jas (typický) 1000 nitů, v HDR pak 1200 nitů. Jenže Samsung tato čísla poměrně převálcoval. Jeho modely Galaxy S22+ a S22 Ultra totiž disponují jasem až 1750 nitů. Kontrastní poměr (typický) je u iPhonů 2 000 000:1, modely Samsungu přihazují o milion více. Společnost také vylepšila variabilní obnovovací frekvenci a jeho nejnovější vlajkový telefon umí podle potřeby přepínat z 1 Hz až na 120 Hz. Rozsah iPhonů 13 Pro začíná na 10 Hz.

Fotoaparáty 

I když očekáváme, že iPhony 14 Pro budou disponovat 48MPx fotoaparátem, na 108 MPx v případě modelu Galaxy S22 Ultra to stejně stačit nebude. To ale nemusí být pro iPhony nevýhoda, takže tento bod se netýká hlavního širokoúhlého fotoaparátu, jako teleobjektivu. Už předchozí vrcholný model Samsungu disponoval 10MPx periskopovým objektivem s desetinásobným optickým přiblížením. U Applu na podobný krok pořád čekáme a musíme se spokojit pouze s trojnásobným zoomem.

Rychlosti nabíjení 

Samsung rozhodně nepatří mezi ty společnosti, které by poskytovaly svým zařízením kdoví jak rychlá nabíjení. I když jej původně podle trendu také zrychloval, později usoudil, že tudy cesta nevede a vlastně rychlosti svým vlajkovým modelům snížil. V případě bezdrátového nabíjení se tak pořád drží na 15 W, což umí i iPhone, pokud k němu připojíte MagSafe nabíječku. Drátové nabíjení ale oficiálně zvládá jen 20W, kdežto nové modely S22+ a S22+ Ultra nabídnou 45 W. A právě to se zdá být jako ideální k tomu zkrátit čas nabíjení ale pořád neničit baterii. A pak je zde ještě reverzní 4,5W nabíjení, které Apple svým iPhonům, s jejichž pomocí byste tak nabili třeba AirPody, neposkytuje.

Cenová zvýhodnění 

Jak sehnat levnější iPhone? V případě nového modelu skutečně těžko. Maximálně kdyby nějaký prodejce uvolil od své marže a zákazníkům o její výši telefony zlevnil. Samsung má ale jinou cenovou politiku, kterou právě i u nové řady Galaxy S22 úspěšně razí. Pokud si totiž některý model předobjednáte, dostanete k němu sluchátka Galaxy Buds Pro zcela zdarma (jejich cena je přitom 5 990 Kč), navíc můžete ušetřit dalších 5 000 Kč při odevzdání svého starého zařízení a k tomu je zde ještě bonus 1 300 Kč po zadání patřičného kódu. Vše ale platí jen pro předobjednávky.

Abychom však nezůstali Samsungu nic dlužní, je zde také pár prvků, kterými by se od iPhonů mohla jeho vlajková řada smartphonů přiučit. 

Face ID 

Novinky sice obsahují poddisplejovou ultrazvukovou čtečku otisků prstů, Face ID je ale technologicky vyspělejší. 

MagSafe 

Technologii MagSafe lze využít nejen k rychlejšímu bezdrátovému nabíjení, ale i zajímavému řešení příslušenství. 

LiDAR skener 

Samsung se u novinek chlubí tím, jak vylepšil jejich portrétový režim, který umí korektně rozpoznat i chlupy domácích mazlíčků od jejich okolí. Na zadní straně Ultry pak nabízí hned čtverný fotoaparát, na alternativu LiDARu mu ale místo nezbylo. 

Filmařský režim 

Dá se očekávat, že dříve či později začnou tento efektní režim nahrávání videí kopírovat i ostatní výrobci zařízení s Androidem, ale Samsung to minimálně do své řady Galaxy S22 nestihl. 

.