Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění v technologickém světě, tak vám zajisté před několika dny neunikly zprávy o únicích nového Windows 11. Právě díky těmto únikům jsme se mohli dozvědět, jak měl nástupce Windows 10 vypadat. Už v té době jsme si mohli všimnout jistých podobností s macOS – v některých případech větších, v jiných zase menších. To, že se Microsoft mohl u některých novinek inspirovat u macOS, mu rozhodně nemáme za zlé, ba naopak. Pokud se nejedná vyloženě o kopírování, tak samozřejmě nemůžeme říci ani jediné slovo. Abyste byli v obraze, tak jsme pro vás připravili články, ve kterých se společně podíváme na celkově 10 věcí, ve kterých se Windows 11 podobá macOS. Prvních 5 věcí najdete tady, dalších 5 pak na našem sesterském magazínu, viz odkaz níže.

Widgety

V případě, že na vašem Macu v pravé části horní lišty klepnete na aktuální datum a čas, tak se vám na pravé straně obrazovky objeví oznamovací centrum, společně s widgety. Tyto widgety si zde samozřejmě můžete různě upravit – můžete změnit jejich pořadí, přidat nové či odebrat staré, apod. Díky widgetům získáte rychlý přehled například o počasí, nějakých událostech, poznámkách, připomínkách, baterii, akciích, apod. V rámci Windows 11 došlo taktéž k přidání widgetů. Ty se však nezobrazují na pravé straně, ale na té levé. Jednotlivé widgety jsou zde vybírány na základě umělé inteligence. Celkově rozhraní vypadá velmi podobně jako v macOS, což rozhodně není k zahození – widgety totiž doopravdy dokáží zjednodušit každodenní fungování.

Start menu

Pokud sledujete dění ohledně operačního systému Windows, tak mi jistě dáte za pravdu když řeknu, že se kvalita a všeobecná pověst jednotlivých majoritních verzí střídavě mění. Windows XP byly považovány za skvělý systém, Windows Vista poté za špatný, následně přišel skvělý Windows 7, pak zase ne tak úplně dobrý Windows 8. Skvělou pověst má nyní Windows 10, a pokud bychom se tohoto vzorce měli držet, tak by měly být Windows 11 opět špatné. Podle prvních uživatelských recenzí to ale vypadá, že Windows 11 budou skvělou aktualizací, a že tak dojde k narušení vzorce, což je určitě skvělé. Windows 8 byly považovány za špatné především kvůli příchodu nového Start menu s dlaždicemi, které se zobrazovaly přes celý displej. Ve Windows 10 se jich Microsoft kvůli obrovské kritice vzdal, ve Windows 11 však svým způsobem dlaždice přichází znova, byť tedy úplně jinak a rozhodně lépe. Start menu vám navíc nově může lehce připomínat Launchpad z macOS. Pravdou ale je, že Start menu se zdá býti opět o něco více propracované. V poslední době to spíše vypadá jako kdyby se chtěla jablečná společnost Launchpadu spíše zbavit.

windows_11_screeny1

Barevná témata

Pokud se v rámci macOS přesunete do předvoleb systému, tak si můžete nastavit barevný akcent systému, společně s barvou zvýraznění. Kromě toho je k dispozici také světlý či tmavý režim, který lze spustit ručně, anebo automaticky. V rámci Windows 11 je k dispozici podobná funkce, díky které si můžete nastavit barevná témata a systém si tak kompletně přebarvit. K dispozici jsou například následující kombinace: bílo-modrá, bílo-azurová, černo-fialová, bílo-šedá, černo-červená či černo-modrá. Pokud provedete změnu barevného témata, tak se konkrétně změní barva oken a celého uživatelského rozhraní, stejně tak i barva zvýraznění. Navíc k tomu dojde i ke změně tapety, která bude s vybraným barevným tématem ladit.

windows_11_dalsi2

Microsoft Teams

V rámci Windows 10 se nacházel předinstalovaný Skype. Tato komunikační aplikace byla velice populární před mnoha lety nazpátek, kdy ještě nepatřila pod křídla Microsoftu. Ten jej však před nějakou dobou odkoupil a bohužel to s ní šlo od desíti k pěti. I nyní se sice najdou uživatelé, kteří Skype preferují, rozhodně se ale nejedná o nejlepší aplikaci pro komunikaci. Když před téměř dvěma roky přišel COVID, tak se ukázalo, že je Skype pro firemní a školní hovory spíše nepoužitelný a Microsoft se pořádně opřel do vývoje Teams, který nyní považuje za svou primární komunikační platformu – stejně jako Apple považuje za svou primární komunikační platformu FaceTime. V rámci macOS FaceTime k dispozici nativně, stejně jako je nově ve Windows 11 nativně k dispozici Microsoft Teams. Tato aplikace se navíc nachází přímo ve spodním menu, takže k ní máte jednoduchý přístup. Její používání s sebou nese také mnoho dalších výhod.

Vyhledávání

Součástí operačního systému macOS je Spotlight, který jednoduše řečeno slouží jakožto Google pro systém jako takový. Můžete pomocí něj najít a otevřít aplikace, soubory či složky, navíc k tomu umí také provádět například jednoduché výpočty a vyhledávat na internetu. Spotlight lze jednoduše spustit klepnutím na lupu v pravé části horní lišty. Jakmile jej spustíte, objeví se uprostřed obrazovky malé okno, které slouží k vyhledávání. Ve Windows 11 se tato lupa nachází také, byť ale ve spodním menu. Po rozkliknutí se každopádně zobrazí prostředí, které je svým způsobem Spotlightu podobné – opět je ale o něco více propracované. Nachází se v něm totiž připnuté soubory a aplikace, ke kterým tak získáte okamžitý přístup, společně s doporučenými soubory, které by se vám aktuálně mohly hodit.

.