Zavřít reklamu

Od představení nových operačních systémů v čele s iOS 16 nás aktuálně dělí už jen pár týdnů. Konkrétně se iOS 16 a dalších nových systémů dočkáme již 6. června, a to na vývojářské konference WWDC22. Předpokládá se, že ihned po představení budou tyto systémy k dispozici ke stažení pro všechny vývojáře, stejně jako tomu bylo v minulých letech. Co se pak týče veřejného vydání, tak toho se klasicky dočkáme někdy ke konci roku. Aktuálně už se objevují různé informace a úniky o iOS 16, a proto se společně v tomto článku podíváme na 5 změn a novinek, kterých se (nejspíše) v tomto novém systému dočkáme.

Kompatibilní zařízení

Apple se snaží veškerá svá zařízení podporovat co možná nejdelší dobu. Co se týče iOS 15, tak tuto verzi systému si aktuálně můžete nainstalovat i na iPhone 6s (Plus) či iPhone SE první generace, což jsou téměř sedm, respektive šest let stará zařízení – u konkurenčních výrobců si o tak dlouhé podpoře můžete nechat zdát. Pravdou ale je, že na těch nejstarších zařízeních už iOS 15 nemusí fungovat úplně ideálně, takže i z tohoto hlediska lze předpokládat, že iOS 16 již na iPhone 6s (Plus) a SE první generace jednoduše nenainstalujete. Nejstarším iPhonem, na který tak bude možné budoucí iOS nainstalovat, bude iPhone 7.

InfoShack widgety

S příchodem operačního systému iOS 14 jsme se dočkali výrazného přepracování domovské stránky, kdy došlo k přidání knihovny aplikací a hlavně k přepracování widgetů. Ty se nově staly výrazně modernější a jednodušší, navíc k tomu si je můžeme přidat i na jednotlivé stránky mezi ikony aplikací, takže k nim máme přístup odkudkoliv. Pravdou ale je, že si uživatelé tak nějak stěžují na chybějící interaktivitu widgetů. V iOS 16 bychom se měli dočkat zbrusu nového typu widgetu, který má v Applu aktuálně interní název InfoShack. Jedná se o velké widgety, které v sobě mají několik menších widgetů. Nejlepší na tom je, že by se tyto widgety měly stát o mnoho více interaktivními, což je něco, po čem toužíme už několik let.

infoshack ios 16
Zdroj: twitter.com/LeaksApplePro

Rychlé akce

Ve spojení s iOS 16 se nyní mluví také o jakýchsi rychlých akcích. Někteří z vás mohou namítat, že rychlé akce už jsou aktuálně v určité podobě k dispozici, a to díky nativní aplikace Zkratky. Pravdou ale je, že nové rychlé akce by měly být ještě rychlejšími, jelikož si je budeme schopni nechat zobrazit přímo na domovské obrazovce. Nemělo by se však jednat o náhradu dvou tlačítek ve spodní části pro otevření fotoaparátu či zapnutí svítilny, nýbrž o jakési notifikace, které se budou zobrazovat na základě různých stavů. Například se vám bude moci objevit rychlá akce pro rychlou navigaci domů, zapnutí budíku, spuštění přehrávání hudby po nastoupení do auta apod. Myslím si, že tohle by uvítal rozhodně každý, jelikož všechny tyto rychlé akce mají být automatické.

Vylepšení Apple Music

Pokud chcete v dnešní době poslouchat hudbu, tak uděláte nejlépe, když si předplatíte nějakou streamovací službu. Za pár desítek korun měsíčně tak můžete získat přístup k milionům různých skladeb, alb a playlistů, a to bez nutnosti cokoliv stahovat a obtěžovat se s přenosem. Největšími hráči na poli hudebních streamovacích služeb jsou Spotify a Apple Music, kdy první zmíněná služba s velkým náskokem vede. To je způsobeno mimo jiné také lepším doporučováním obsahu, které má Spotify prakticky bezchybné, zatímco v Apple Music tak nějak tápe. V iOS 16 by se však tohle mělo změnit, jelikož by se do Apple Music měla dostat Siri, která by měla výrazně doporučování obsahu zlepšit. Kromě toho bychom se měli dočkat také představení nové aplikace Apple Classical, kterou ocení všichni milovníci vážné hudby, kterou zde najdou.

siri picks apple music ios 16
Zdroj: twitter.com/LeaksApplePro

Novinky v aplikacích a funkcích

Apple se v rámci iOS 16 zaměří mimo jiné i na vylepšení a přepracování některých nativních aplikací a funkcí. Výrazného přepracování by se měla dočkat například nativní aplikace Zdraví, kterou aktuálně hodně uživatelů považuje za nepřehlednou a všeobecně špatně řešenou. Údajně se také pracuje na vylepšení a přepracování nativní aplikace Podcasty a určitých změn by se měla dočkat také aplikace Mail, společně s Připomínkami a Soubory. Kromě toho bychom se měli těšit také na vylepšení režimů Soustředění. Bohužel ale aktuálně nelze říct, jakých změn a novinek se přesně dočkáme – nějaké přijdou, na konkrétní informace si však budeme ještě muset počkat.

.