Zavřít reklamu

5G neboli 5. generace bezdrátových systémů slaví 5 let. Tento telekomunikační standard mobilní sítě, který technicky navázal na standard 4G, byl poprvé spuštěn v dubnu roku 2019 a to v Jižní Koreji. Jak aktuálně vypadá pokrytí 5G v České republice? 

Hlavním přínosem této technologie je v přibližně desetinásobném zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G. To má kromě obsloužení více zařízení a zákazníků také umožnit využívání nových technologií především v průmyslu, robotice, internetu věcí, autonomních vozidlech, virtuální a rozšířené realitě atd. 

Telefony Applu mají 5G již od iPhonu 12, podporují jej tedy i řady 13, 14 a 15. Ne pro každého je 5G životně důležité a mnozí jej berou jen jako marketingový tahák. Ostatně mnozí výrobci (zejména Samsung), pořád své telefony pojmenovává přídomkem „5G“ aby bylo evidentní, že dané zařízení tento standard podporuje. Jde už ale i u nás o skutečný standard? Pokrytí České republiky se skutečně zlepšilo, kdy je to vidět u všech tří operátorů, nejvíce ale u Vodafonu a O2. 

Informace zde uvedené vycházejí z volně dostupné mapy pokrytí, kterou najdete na stránkách každého z operátorů. Vodafone jasně rozšířil pokrytí všude tam, kde jej již nabízel. V případě O2 se zásadním způsobem vylepšilo pokrytu Moravy, rezervy jsou především na Plzeňsku. T-Mobile má podle srovnání map nejslabší, kdy jasně zaostává především kolem Pelhřimova.

.