Zavřít reklamu

Ať už se jedná o žáka první třídy základní školy, nebo člověka v důchodu, každý má na programu dne plnění nějakých těch úkolů. Může se jednat nejen o ty domácí v případě školáků, ale třeba i jen to nezapomenout vyrazit na ozdravnou procházku. Někdo má těch plánovaných úkolů méně, jiný více. Těchto 8 jednoduchých tipů pro lepší seznamy úkolů vám ale pomůže, ať už jich máte naplánováno jakkoli velké množství. 

Vyberte správnou aplikaci 

To nejtěžší hned na začátek. Samozřejmě si své úkoly můžete psát na kus papíru, ale to není přívětivé ani efektivní, navíc aplikace vám poskytnou značnou přidanou hodnotu (viz níže). Problém je jen v tom, že App Store aplikací na úkoly nabízí skutečně veliké množství a na vás je rozhodnout se, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Můžete sáhnout třeba po té Applu, Microsoftu, ale klidně i Googlu, nebo ostatně po kterékoli jiné. Důležité je, že si některou skutečně nainstalujete, spustíte ji a opravdu ji začnete používat. Pokud vám pak nebude vyhovovat, kdykoli můžete přejít k jiné. Některé totiž podporují i import dat.

Vytvořte více než jeden seznam 

Neměli byste mít jen jeden společný seznam úkolů. Měli byste jich mít několik, a to ty, které pokrývají hlavní kategorie vašeho života – pracovní úkoly, osobní úkoly, domácí práce atd. Mít více než jeden seznam vám tak pomůže lépe se na ty v dané sekci soustředit. Když jste v práci, nechcete být rozptylováni tím, co musíte udělat, až přijdete domů a naopak když jste doma, nechcete se zatěžovat myšlenkami na své pracovní povinnosti.

Zapište si své úkoly, jakmile vzniknou 

Když se vám v hlavě objeví nový úkol, nebo jakmile vám ho někdo přiřadí, zapište si ho co nejrychleji. Je to samozřejmě z toho důvodu, abyste na to nezapomněli, ale také proto, že když budete na daný úkol myslet proto, abyste si jej jen zapsali, už tím může k jeho splnění vzniknout averze. Když jej pak ve svém seznamu uvidíte, nebude se vám do něho chtít a budete se muset k jeho splnění přemlouvat. Ideální je tedy zapsat jej, a ihned zapomenout. Aplikace vám ho přece připomene.

Zařazujte do seznamu úkoly a nikoli cíle 

Cíle jsou dlouhodobé úspěchy nebo požadované výsledky a obvykle je obtížné je kvantifikovat. Příkladem může být „chci umět plynně anglicky“. Zařadit toto na svůj seznam úkolů by nebylo příliš efektivní. Úkoly jsou oproti tomu akce, které podnikáte k dosažení cíle. Proto je mnohem snazší zapsat si je, protože jsou konkrétnější. Na každý den si tak naplánujte spíše naučení se nové lekce z angličtiny atd. 

Přidejte termíny 

Je to kruté, ale musí to být. Jakmile má nějaký úkol datum svého splnění, přidejte jej. Je tomu především z toho důvodu, že termín je první fakt, který určuje priority. Jeho přidání je důležité i k tomu, abyste si mohli naplánovat např. celý pracovní týden. Aplikace vám totiž ukazují, co máte na který den naplánováno. Termíny je lepší přidávat i těm úkolům které nemají pevné datum splnění. Bude vás to totiž tlačit k tomu je skutečně splnit, a ne si je jen donekonečna předčítat jako nějakou mantru.

Rozlište důležitost 

Termín je jen jednou věcí, kterou můžete své úkoly prioritizovat. Druhou je řazení, které nemusí být závislé na čase v daném dni. U zadávaných úkolů ale můžete používat i emotikony, které odlehčí i sebetěžší úkol. Mnohé aplikace pak poskytují také barevné štítky. Na první pohled tak uvidíte důležitost, kdy červená značí prioritní vyřízení, zelená pak třeba splnění úkolu jen tehdy, pokud vám na něho zbyde čas.

Denně své úkoly revidujte 

Začněte každý den tím, že si prohlédnete svůj seznam úkolů a zhodnotíte, zda jste si je rozumně nastavili. Pokud ne, a můžete tak učinit (zadané pracovní povinnosti těžko odsunete), klidně je přeorganizujte (to ale ne jen proto, že budete raději prokrastinovat). Od rána tak budete vědět, co vás čeká, a lépe se na takovou činnost připravíte. Pokud aplikaci přes den nespustíte, nezapomeňte si večer splněné úkoly odškrtnout.

Omezte se na 3 až 5 úkolů denně 

Samozřejmě záleží na náročnosti daných úkolů, jejich nekonečný seznam má ale za následek jediné – nechuť. Paradoxní totiž je, že čím více úkolů máte splnit, tím méně se vám do nich chce. Mějte jich tak pro každý den naplánované jen takové množství, které můžete reálně zvládnout. Nebudete tak frustrováni tím, co všechno v něm nestihnete.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více