Zavřít reklamu

Média nedávno informovala o tom, že některé z aplikací společnosti Google zaznamenávají polohu uživatele i tehdy, kdy tuto možnost zakáže. Otázka soukromí a zabezpečení uživatelských dat je pro mnohé i nadále poměrně palčivým problémem. Nedávný průzkum, provedený profesorem Douglasem Schmidtem z Vanderbilt University, ukázal, jak si ve věci ochrany osobních dat vede operační systém Android ve srovnání s iOS.

V průběhu testování, jehož výsledky zveřejnila organizace Digital Content Next, se ukázalo, že u smartphonu s OS Android a mobilní verzí webového prohlížeče Chrome, běžící na pozadí, odeslal údaje o poloze do společnosti Google celkem 340x v průběhu čtyřiadvaceti hodin. K odesílání docházelo zhruba čtrnáctkrát za hodinu. Telefon s operačním systémem Android i ve stavu nečinnosti odešle data o poloze do Googlu zhruba padesátkrát častěji, než iPhone s prohlížečem Safari.

Google v případě Safari nemůže sbírat takové množství dat, jako u Chromu – to platí jak pro data z prohlížeče, tak i pro data z příslušného zařízení – pokud uživatel v danou chvíli zařízení aktivně nepoužívá. Společnost Google minulý týden oficiálně potvrdila, že k odesílání dat dochází i tehdy, kdy je v nastavení vypnuta funkce historie polohy. Pro důkladnější eliminaci odesílání dat musí uživatelé vypnout i aktivitu na webu a v aplikacích.

Společnost Google využívá polohu uživatelů a její historii zejména pro účely cílené reklamy, která tvoří nemalou část jeho příjmů. Vzhledem k tomu, že hlavní příjmy společnosti Apple plynou především z prodeje hardwaru, je cupertinská společnost v tomto směru důslednější a ohleduplnější vůči uživatelům. Na svůj přístup k ochraně soukromí je Apple patřičně hrdý a dalo by se říci, že tvoří i součást marketingové strategie společnosti.

Zdroj: AppleInsider

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více