Zavřít reklamu

Dosud neměl Apple v Google Play Store žádnou vlastní aplikaci, pokud nepočítáme Beats Music, která v obchodu s aplikacemi pro Android figurovala již před akvizicí Applu. V letošním roce se ale tento trend změní – Apple pro zařízení s Androidem oficiálně vyvine historicky první aplikace. Vyžádala si to jeho nová hudební streamovací služba Apple Music. Ta navíc nebude jen pro Android, ale také pro desktopové Windows.

Právě jako bral v roce 2003 Apple Windows, musí brát v roce 2015 také Android. Před 12 lety představil iTunes pro Windows, což se ve finále ukázalo jako klíčový krok, aby se svým iPodem a hudebním obchodem ovládl celý trh. Nyní je v podobně silném postavení Android od Googlu.

Pokud chcete uspět na již poměrně slušně zaplněném trhu hudebních streamovacích služeb, nemůžete ignorovat operační systém, který má více než 80% podíl na všech prodaných a aktivovaných mobilních zařízeních. Kdyby Apple Music zůstalo pouze na iPhonech, iPadech a Macích, nemělo by proti Spotify a dalším prakticky žádnou šanci. A Apple to ví.

Novou hudební službu Apple nepřinese pro uživatele Androidů a Windows primárně kvůli vlastním ziskům, ale zejména proto, aby tím nalákal zákazníky k vlastní platformě. Aby jejich příští zařízení byl iPhone nebo iPad a ne další tablet s Androidem.

Ostatně k otázce výdělků z konkurenčních platforem vznesl dobrý dotaz John Gruber z Daring Fireball, kterého zajímá, zda nyní i Apple, když bude nabízet svou aplikaci spolu s 10dolarovým předplatným v Play Storu, bude odvádět Googlu tradiční 30procentní „daň“. Například Spotify si totiž na Apple stěžovalo, že díky těmto stejným pravidlům v App Storu si kalifornská firma vytváří výhodnější pozici. Nyní by ale teoreticky stejně mohl argumentovat Apple vůči Googlu.

Nicméně Apple Music na Androidu nebude pro uživatele znamenat to stejné jako Apple Music na iOS. Když odmyslíme první tři měsíce zdarma, které Apple ke své nové službě nabízí, bude stát Apple Music měsíčně 10 dolarů. Pokud si však jako uživatel jablečného železa nezaplatíte, budete moci zdarma nadále poslouchat rádio stanice (s omezeným přeskakováním písniček) včetně Beats 1 a také využívat službu Connect. Na Androidu buď budete platit za kompletní přístup ke službě, nebo ji nebudete moct využívat vůbec.

 

První aplikace Applu v Google Play Store by však neměla být brána jako náznak, že začne kalifornský gigant pro Android vyvíjet ve velkém. Byť nyní shodou okolností posíla na konkurenční platformu také další aplikaci Move to iOS představenou v iOS 9, která má zajistit snadný přechod z Androidu na iOS, další tituly čekat spíše nemůžeme. Také iTunes ve zmiňovaném roce 2003 byly jen ojedinělou vlaštovkou a aplikace nebo služby jako iMessage a nové News si Apple bude pravděpodobně nadále stražit na vlastních platformě.

Zdroj: The VergeCult of Mac

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.