Zavřít reklamu
iWant

Aplikace PhotoScan od Googlu snadno zdigitalizuje staré fotky

iWant

Další zajímavou aplikaci pro iPhone představil Google. Jedná se o šikovný doplněk k jeho Photos, ale jde používat i zcela nezávisle. Díky aplikaci PhotoScan můžete velice jednoduše zdigitalizovat staré papírové fotografie.

Postupů, jak dostat starší fotografie do počítače, je více. Nabízí se například tradiční skener, se kterým ovšem může být celý proces velice zdlouhavý. Proto Google přichází s aplikací PhotoScan, která pro digitalizaci starých fotek využívá zařízení, které máme neustále po ruce – mobilní telefon.

Možná vás napadne, že k převedení papírové fotky do digitální podoby vám stačí běžný fotoaparát, jakým iPhone disponuje, jenže s ním nejsou výsledky vždy tak dobré. Fotky mají často odlesky, navíc nejsou oříznuté a tak dále. Google celý tento proces vylepšil a zautomatizoval.

[twentytwenty] photoscan01 photoscan2

[/twentytwenty]

 

V aplikaci PhotoScan nejprve zaměříte celou fotografii a zmáčknete spoušť. Místo vyfocení si ale jen PhotoScan celou fotku zpracuje a následně na ní zobrazí čtyři body, které musíte zaměřit. Aplikace si je sama vyfotí a následně pomocí chytrých algoritmů vytvoří ideální sken papírové fotografie.

PhotoScan fotku automaticky ořízne, otočí a ze čtyř záběrů poskládá co nejlepší finální produkt, vždy pokud možno bez odlesků, které jsou hlavním kamenem úrazu. Celý proces zabere jen pár vteřin a je hotovo. Naskenovanou fotku si pak můžete uložit buď do knihovny nebo rovnou nahrát do Google Photos, pokud je používáte.

Skenování zatím rozhodně není bez chyb. Ne každou fotografii dokáže PhotoScan složit bezchybně a občas musíte skenování absolvovat vícekrát, ale zejména v odstraňování odlesků během našeho testování odváděla aplikace Googlu velmi dobrou práci. Na přiložených fotografiích můžete vidět, že fotka pořízená Fotoaparátem iPhonu 7 Plus je ostřejší a má o něco lepší barvy, ale PhotoScan zase zcela odstraní odlesk. Obě fotografie byly pořizovány na stejném místě ve stejných světelných podmínkách.

Vývojáři Googlu tak jistě ještě mají na čem pracovat, ale pokud se budou jejich algoritmy neustále zlepšovat, může být PhotoScan skutečně efektivním skenerem starých fotografií, protože jejich digitalizace je tímto způsobem opravdu rychlá.

PhotoScan by Google Photos
PhotoScan by Google Photos
Developer: Google LLC
Price: Free