Zavřít reklamu

Dnes je tomu přesně 5 let od spuštění revolučního obchodu s mobilními aplikacemi App Store. Pojďme se podívat do historie jedné digitální revoluce.

Představení

První iPhone byl představen 9. ledna roku 2007 a podporoval pouze aplikace přímo od Apple. To vyvolalo negativní reakce, které však byly vyslyšeny až za celý rok a půl. Steve Jobs byl zpočátku proti možnosti instalovat aplikace třetích stran. App Store byl oficiálně spuštěn 10. července 2008 jako další část iTunes Store. Den poté Apple uvolnil do prodeje iPhone 3G s operačním systémem iPhone OS (který je nyní označován jako iOS) 2.0, ve kterém už byl instalovaný App Store. Aplikace třetích stran tedy konečně dostaly zelenou, což odstartovalo další velký úspěch firmy Apple.

iPhone s iPhone OS 2.

Steve Jobs opět vsadil na jednoduchost. App Store měl co nejvíce usnadnit vývojářům práci. Oni nakódují aplikaci pomocí připraveného SDK pro iPhone OS. Apple se postará o všechno ostatní (marketing, zpřístupnění aplikace zájemcům…) a v případě placené aplikace vydělá každý. Ze zpoplatněné aplikace dostali vývojáři 70 % z celkového zisku a Apple si vzal zbylých 30 %. A tak je to do dnes.

Ikona App Store.

Samotný Apple připravil několik aplikací. Motivoval tím vybrané vývojáře a ukazoval možnosti využití. Základní kameny App Store byly položeny.

Jednou z prvních aplikací byla i Apple Remote.

Revoluční obchod

Apple vytvořil nový způsob distribuce softwaru. Zájemce o aplikace nalezl vše na jednom místě, platil jednoduše přes svůj účet či iTunes Card a navíc měl jistotu, že se do jeho telefonu nedostane škodlivý kód. Pro vývojáře to ale tak jednoduché není. Aplikace prochází schvalovacím procesem Applu, musí odpovídat určitým požadavkům a v případě neschválení se do digitálního obchodu nedostane.

Apple láká vývojáře do svého App Store.

App Store také umožnil instalaci aplikací přímo v telefonu, nemuseli jste tedy aplikace kopírovat z počítače, což však šlo, díky App Store v iTunes, také. Uživatel dal jen aplikaci instalovat a o nic jiného se nestaral. Během chvíle byla aplikace připravena k použití. Prostě jednoduchost na prvním místě. A další jednoduchou záležitostí byly aktualizace. Vývojář vydal update aplikace, uživatel uviděl upozornění na App Store ikonce a po přečtení změn v nové verzi aplikace už jste stahovali. A tak to funguje do dnešního dne. Až v září tohoto roku to lehce změní iOS 7, díky automatickým aktualizacím. A to nejdůležitější pro vývojáře? Neplatili žádné poplatky, o vše se staral Apple. Byl to opravdu skvělý krok.

10. 7. 2008. Apple právě otevřel svůj App Store. Nabídka prvních aplikací v iTunes.

Microsoft, který přišel s podobným obchodem mnohem později, dokonce platil prvním 10 000 vývojářům za uvedení aplikace do Windows Store. Začínal totiž od nuly, když App Store byl již leaderem na trhu, a velmi dobře mu sekundoval i Android market (Google Play), bylo velmi těžké. Microsoft tedy musel vývojáře nějak motivovat, aby mohl začít konkurovat App Store a Google Play.

Steve Jobs představuje v roce 2008 App Store:
[youtube id=“x0GyKQWMw6Q “ width=“620″ height=“350“]

There’s an App for that

A jak se App Storu po jeho uvedení dařilo? Hned za první 3 dny se počet stažení aplikací vyšplhal na 10 milionů. Vývojáři mohli využít všechny přednosti iPhonu a vytvořit tak skvělé aplikace. Dotykový displej s úhlopříčkou 3,5″, akcelerometr, GPS a grafika s 3D čipem umožnili vývojářům začít budovat legendy pomocí aplikací – iPhone a App Store. Ze smartphonu se během několika let stal mocný nástroj. Herní konzole, mobilní kancelář, videokamera, fotoaparát, GPS navigace a další, vše v jedné malé krabičce. A to se nebavím jen o iPhone jako smartphonu. App Store na tom má obrovskou zásluhu. Vždyť už v roce 2009 se Apple nebál vypustit známou reklamu There’s an App for that, která ukazovala, že na iPhonu můžete mít aplikaci prakticky na cokoliv.

Vývoj

Při prvním spuštění App Store bylo k dispozici pouze 552 aplikací. V té době ještě nebyl na pultech obchodů iPad a byly tak aplikace pouze pro iPhone a iPod Touch. Ve zbytku roku 2008 vývojáři vytvořili už 14 479 aplikací. O rok později už to byl mnohem větší skok, celkem 113 482 aplikací. Do roku 2012 bylo vytvořeno neuvěřitelných 686 044 aplikací a na App Store se připojilo za tento rok (2012) 95 468 nových vývojářů. V tuto chvíli (červen 2013) je na App Store více jak 900 000 aplikací. Z toho přes 375 000 aplikací je pouze pro iPad. A čísla neustále narůstají.

První verze App Store v iPhone, v pozadí iTunes se hrou Super Monkey Ball od společnosti SEGA.

Pokud se budeme bavit o počtu stažení, malá čísla nás také nečekají. Připomeneme si však pouze ty větší. Několik let trvalo, než App Store dosáhl 25 miliard stažení. Stalo se tomu 3. března 2012. Na dalším milníku je vidět ohromné zvětšení uživatelské základny a i aplikací. Po více jak roce, 16. května 2013, totiž App Store překonal dvojnásobek předchozího rekordu. Neuvěřitelných 50 miliard stažení.

Zajímavé je i sledovat vývoj podílu aplikací, které byly zdarma a placené. V průběhu 5 let od otevření virtuálního obchodu s aplikacemi se situace výrazně změnila. Zatímco chvíli po uvedení bylo rozložení 26 % všech aplikací zdarma a 74 % aplikací placených, během následujících let se podíl posunul ve prospěch aplikací zdarma. Tomu pomohl i fakt, že Apple ke konci roku 2009 uvedl In-App nákupy, proto mnoho aplikací bylo sice zdarma, ale za další obsah jste platili přímo v aplikaci. Nyní, v roce 2013, už je rozložení následující: 66 % všech aplikací je zdarma a 34 % aplikací je placených. Oproti roku 2009 to je velký obrat. Myslíte si, že je to špatně? Ovlivnilo to nějak příjmy? Omyl.

Peníze

App Store je zlatý důl pro vývojáře i Apple. Celkem Apple za aplikace vyplatil vývojářům 10 miliard dolarů, z toho byla polovina za poslední rok. V současné době je jedinou větší konkurencí obchod Google Play, který sice vzrůstá, ale na Apple stále z hlediska zisků nemá. Největší virtuální trh je stále ten v USA a v něm také dělala svůj průzkum firma Distimo. Denní příjem z Top 200 aplikací v Google Play je 1,1 milionů dolarů, zatímco Top 200 aplikací v App Store má denně příjem neuvěřitelných 5,1 milionů dolarů! To je skoro pětinásobek tržeb z Google Play. Google samozřejmě rychle stoupá a určitě bude podíly Apple postupně ukrajovat. Důležité je také dodat, že příjmy u App Store jsou z iPhone i iPad aplikací dohromady, což výrazně navyšuje příjmy.

Dárek

A to nejlepší pro uživatele. Apple při příležitosti výročí 5 let existence App Store rozdává opravdu skvělé aplikace a hry zdarma, o kterých jsme již psali. Najdete mezi nimi například Infinity Blade II, Tiny Wings, deník Day One a další.

Témata: , ,

Jsem student, co se zajímá o IT svět, Apple  a píše pro několik jablečných webů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.