Zavřít reklamu

S uvedením nejnovějšího Macu Pro na posledním WWDC se roztrhl pytel se spekulacemi o nových Apple monitorech. Není divu – Apple totiž v tuto chvílí nabízí své již de facto zastaralé monitory. Apple Thunderbolt Display sice je designovým klenotem a díky svým rozměrům jsou na pracovních plochách majestátem, ale kvůli poměru cena–výkon a nízkému rozlišení zde Apple značně zaostává. Rozlišení 27palcového monitoru za 27 tisíc, které je 2560 × 1440 pixelů, je s nástupem Retinových displejů a monitorů značně nedostačující.

Čím vlastně Apple zažehl diskuzi o nové generaci monitorů? Při demonstraci nové generace Macu Pro Phil Schiller zmínil, že nový nejvýkonnější jablečný počítač bude podporovat simultánně až tři 4K monitory. Co vlastně označuje 4K? Současný vysoký video-standard 1080p odpovídá rozlišení okolo 2K. 4K označuje monitory s rozlišením 3840 × 2160 obrazových bodů, což je přesně dvojnásobek oproti rozlišení 1080p, a to jak na výšku, tak na šířku.

Vzhledem k tomu, že Apple monitory s takovým rozlišením nenabízí, budou se muset vlastníci nových Maců Pro uchýlit k monitorům od společností jako Sharp nebo Dell. Než se Apple rozhodne k vydání vlastních 4K monitorů, může uplynout i několik měsíců, neboť drtivá většina analytiků věří, že kalifornská společnost nechystá žádné neočekávané uvedení nového produktu. Tento odhad podporuje fakt, že Apple nedávno začal prodávat a vzápětí rychle přestal nabízet 4K monitor od společnosti Sharp za cenu 3 500 liber, tedy přibližně 115 000 korun. Je však pravděpodobné, že spolu se startem prodeje nového Macu Pro se některé 4K displeje v Apple Online Store opět objeví.

Sharp není jedinou značkou, která se snaží expandovat na trh s 4K monitory. Společně s ním se na trhu pohybuje i Dell, Asus a Seiki. Všechny značky však nabízí monitory z velké většiny za ceny nedostupné průměrným spotřebitelům. Zatím jediným cenově dostupným monitorem je 39palcový displej od Seiki, který je zároveň nabízen jako televize. Framerate 30 Hz však odradí mnoho zákazníků, ačkoliv se cena pohybuje okolo pouhých 480 dolarů (okolo 10 tisíc korun). Dell nabízí svůj nejlevnější 32palcový monitor za 3 600 dolarů (72 tisíc korun). Tyto monitory, i přes svou vysokou cenu, představují rozsáhlý potenciál pro graficky zaměřené užitele, tedy pro design, fotografii a video editing.

Ačkoliv cena stále brzdí rozvoj tohoto tržního odvětví, můžeme očekávat v blízké budoucnosti neustále větší výběr a doufejme i nižší cenu. Skutečně čerstvý vítr by pak snad mohl Apple v roce 2014 přinést se svým vlastním 4K monitorem, který vypustí na trh doufejme i s přijatelnou cenou.

Zdroje: 9to5mac, CultOfMac
.