Zavřít reklamu

Kolem Apple TV je poslední dobou docela rušno. I když Apple vydal novou verzi svého smart boxu teprve loni na jaře, mohl by ještě letos představit její novou a o poznání odlehčenější verzi. Tzv. Apple TV Stick by navíc byl o poznání levnější. Právě cena je totiž to, co je na Apple TV kritizováno nejvíce. 

Apple TV je poměrně drahé zařízení, HD verze s 32GB interním úložištěm stojí 4 190 Kč, verze 4K začíná na 4 990 Kč, 64GB verze vás vyjde na 5 590 Kč. Konkurence v podobě Roku Streaming Stick 4K a Fire TV Stick od Amazonu se pohybují už od 30 do 60 dolarů, tedy od cca 700 do 1500 Kč (u nás lze Amazon Fire TV Stick sehnat za cca 1 400 Kč). A proto Apple TV na trhu smart boxů jasně prohrává, navíc tento cenový rozdíl značně brání v jeho konkurenceschopnosti s ostatními.

Cílem Applu by tedy bylo svou novinku odlehčit tak, aby byla alespoň částečně cenově konkurence schopná, ale pořád nepolevil ze svých vysokých standardů. Znamenalo by to tedy, že bychom se mohli pohybovat někde kolem „baťovské“ ceny 99 dolarů, tedy 2 400 Kč, což už je půlka aktuální ceny. Co by nám za ni ale Apple nabídnul?

Oželí majitelé Apple Arcade? 

Apple TV, kterou společnost loni představila, je vybavena čipem A12 Bionic pocházející z iPhonu XS. Výkonově je tedy aktuální generace daleko za svou konkurencí, tento čip také zajišťuje chod platformy Apple Arcade, která je v Apple TV dostupná. Jenže snížit cenu znamená šetřit ve všech ohledech, takže je klidně možné, že by zde musel Apple polevit a Apple Arcade z podpory odstranit. Stál by tak ale sám proti sobě – aby rostla jedna platforma (a druhá v podobě služby Fitness+), omezí růst druhé. Pokud nepřejde Apple Arcade na smysl streamování her, pravděpodobně zůstane v novém řešení čip stejný. Navíc Apple Arcade by bylo to, co by TV Stick Applu odlišovalo od ostatních, a mohla by to tedy být výhoda.

Šetřit by se ale určitě dalo na ovladači, který by nemusel být součástí produktu. Např. Amazon Fire TV Stick obsahuje hlasovou asistentku Alexa, takže Applu by stačilo, aby jeho Siri v jeho řešení neustále naslouchala, co se v domácnosti děje, a vy ji tak ovládali jen hlasem. A to by bylo i s ohledem na filozofii Applu poměrně očekávaný krok. Samozřejmostí je podpora AirPlay 2, jestli by ale došlo na 4K nebo 120Hz obnovovací frekvenci, je otázkou. Ta důležitá se točí i kolem interního úložiště a podpory aplikací.  

.