Zavřít reklamu

Je tomu přes rok, co jsme se dozvěděli, jak bude vypadat a co bude umět první prostorový počítač Applu. Je tomu pak půl roku, co už je na trhu, a žádnou díru do světa zrovna neudělal. Společnost jej chce ale přepracovat, tedy udělat odlehčený Vision, který nebude mít vlastní čipy a bude vlastně spíše rozšířením iPhonu, iPadu nebo Macu. 

Ta myšlenka je poměrně prostá. Čipy jsou drahé, ty v iPhonech, iPadech i Macích ale skutečně výkonné. Tak proč z produktu řady Vision neudělat jen jisté rozšíření, u kterého by zpracovávání probíhalo v propojeném zařízení a headset by zobrazoval jen obsah? Bylo by to vlastně takové CarPlay, které také jede v iPhonu a displeje automobily jen zobrazují speciální jeho rozhraní. 

Tato myšlenka navíc není úplně nová. Samsung s ní přišel už v roce 2015, i když samozřejmě trochu jinak. Jeho idea byla taková, že jste si prostě jen do headsetu vložili telefon a ten k tomu přizpůsobil rozhraní tak, aby bylo pro váš mozek trojrozměrné. Mělo to úspěch? Jak jistě tušíte, nikoli. Samsung celkem prodal jen nějakých 5 milionů kusů tohoto řešení a veškeré snahy v tomto segmentu ukončil v roce 2018 (i když nyní spolu s Qualcommem aktivně pracuje na konkurenci pro Vision Pro). 

Cena ale není problém 

Řešení Samsungu bylo tedy velice levné. Platili jste vlastně jen za konstrukci, kterou jste si dali na hlavu, protože všechno ostatní probíhalo v telefonu. Apple toto ale posouvá na půli cesty k plnohodnotnému headsetu. I když bude nový Vision obsahovat displeje a základní prvky, bude mu chybět právě ten výkon, který si bude brát ze zařízení, které můžete mít kdekoli kolem sebe. 

Tím, že se omezí použitý hardware, se samozřejmě sníží i cena. Jenže Apple si dost možná neuvědomuje, že cena až takovým problémem být nemusí. Uživatelé spíše neví, k čemu by jim měl produkt linie Vision vlastně být a k čemu všemu by jej měli používat. Vision Pro je ale pořád samostatné zařízení. Novinka se ale bez jiného neobejde, a tudíž se dá předpokládat, že to bude mít v opodstatnění existence ještě těžší. 

.