Zavřít reklamu

Handheldy už jsou na trhu od roku 1989, kdy Nintendo vydalo svůj první Gameboy. Ten se stal celosvětovým hitem a prodalo se ho celkem necelých 120 milionů kusů. Gameboy začal éru mobilního hraní, která je v současné době na svém vrcholu, nebo možná ještě kousek pod ním. Nepředstavují ji ale mobilní herní konzole, nýbrž mobilní telefony a tablety.

Herní ovladač Moga pro Android.

Od chvíle, co Apple v roce 2008 otevřel svůj App Store, z iOS se nechtěně začala stávat obrovská herní platforma, která začala vytlačovat klasické hráče, Sony a Nintendo. V současné době Apple prakticky dominuje se svými 600 miliony prodaných iOS zařízeních mobilnímu hernímu trhu, zatímco dedikované handheldy Playstation Vita a Nintendo 3DS strádají i navzdory kvalitním titulům. Jedinou jejich záchranou byli hardcore hráči, kteří nedali dopustit na pohodlné fyzická tlačítka, D-pady a páčky.

Z velké části těžili i z toho, že jak pro iOS, tak pro Android dosud neexistoval žádný standard pro herní ovladače. Sice se objevilo několik pokusů, jenže díky fragmentaci a absence jakékoliv standardizace se neprosadil žádný z nich. Podporoval vždy totiž jen hrstku her. Jenže tato výhoda padá. Apple na WWDC 2013 představil framework pro herní ovladače a kýžený standard pro jejich výrobce. A dva výrazní hráči, Logitech a Moga, již ovladače připravují a budou dostupné na podzim, tedy v dobu, kdy bude iOS 7 k oficiálnímu stažení a bude představen i nový iPhone. Apple to potvrdil v jednom ze svých seminářů.

Pro vývojáře je to velká příležitost, jelikož Apple bude pravděpodobně v App Store zviditelňovat hry, které budou fyzické ovladače podporovat, a k této vlně se pravděpodobně připojí i velcí vydavatelé. Například na Androidu podporuje herní ovladače Moga (na obrázku výše) Gameloft, SEGA, Rockstar Games nebo čeští Mad Finger Games. Dá se očekávat, že se do této společnosti postupně připojí i další, například Electronic Arts nebo Chillingo.

Mobilní hry pro iOS si už dnes v některých případech nezadají s konzolovými tituly a díky nízké ceně jsou mnohem dostupnější, zatímco prémiové hry pro PSP Vita přijdou i na tisíc korun. Díky podpoře herních ovladačů Apple ještě více vytlačí současné handheldy a má zaděláno i na proměnu Apple TV v plnohodnotnou herní konzoli.

Více o herních ovladačích:

[related-posts]

.