Zavřít reklamu

Apple právě oznámil své výsledky hospodaření za první fiskální kvartál pro rok 2014. Stejně jako předchozí čtvrtletní výsledky zahrnující vánoční prodeje vytváří Q1 2014 další rekord v obratu i příjmech. Apple inkasoval 57,6 miliardy dolarů, z toho 13,1 miliardy zisku, což je meziroční skok o 6,7 procenta. Nezdaněný zisk zůstal naprosto stejný jako před rokem, což je dáno opět sníženou průměrnou marží, která spadla z 38,6 % na 37,9 %.

Nejvíce společnosti vynášely tradičně iPhony, kterých se prodal rekordní počet 51 milionů. iPhone 5s, 5c a 4s se prodával během Vánoc skutečně dobře, Apple bohužel neuvádí čísla k jednotlivým modelům. Velký zájem o nejnovější telefon byl však očekávaný vzhledem k rekordnímu prvnímu víkendu prodejů, kde se prodalo 9 milionů kusů. Na prodeje měla dopad také úspěšná spolupráce s největším čínským operátorem China Mobile, který má přes 730 milionů zákazníků a u nehož si dříve jeho zákazníci nemohli telefon s logem jablka koupit. Díky meziročnímu nárůstu o 7 procent nyní telefony představují 56 procent příjmu společnosti.

Skvěle se dařilo i iPadům, které se v říjnu dočkaly velké aktualizace v podobě iPadu Air a iPadu mini s Retina displejem. Apple prodal rekordních 26 milionů tabletů, což je o 14 procent více než v loňském roce. Tablety nadále rostou v oblibě na úkor klasických počítačů, nicméně na prodejích Maců se to neprojevilo. Ty naopak zaznamenaly růst skvělých 19 procent se 4,8 milionu prodaných kusů, čemuž pomohlo i představení nových modelů včetně Mac Pro. Zatímco ostatní výrobci počítačů zaznamenali další propad, Applu se podařilo po několika kvartálech prodeje zvýšit.

Již tradičně se propadly iPody, které jsou na dlouhodobém ústupu v důsledku kanibalizace iPhonem, propad je tontokrát hodně hluboký. Šest milionů prodaných kusů představuje pokles o 52 procent, navíc novou řadu přehrávačů by měl Apple představit až letos v druhé polovině roku.

Jsme vážně spokojeni s našimi rekordními prodeji iPhonů a iPadů, silnému prodeji produktů Mac a pokračujícím růstem iTunes, softwaru a služeb. Je skvělé, že máme nejspokojenější loajální zákazníky a pokračujeme ve velké míře v investici do naší budoucnosti, aby jejich zkušenost s našimi produkty a službami byla ještě lepší.

Tim Cook

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Hlavne by mohla vyjit uz aktualizace ios 7.1, protoze moje soucasne zkusenosti tak fantasticke nejsou, jak na iPhone 5S tak na iPadu Air – restarty, obcas nefunguje zmena orientace do landscape, nefunguje airdrop pouze pro kontakty, restarty…

    AirDrop mi nikdy nic nepřenesl… Máme doma iPad 4 a iPhone 5 a prostě to nefunguje. Vždycky to přenese soubor, pak nahlásí chybu a donekonečna se to ptá, jestli chci opakovat přenos.

    Akciový trh je fraška. Zatímco minulý čtvrtletní výsledek nebyla žádná sláva, tak šly akcie nahoru.
    Tento rekordní čtvrtrok akcionáři odměnili tím, že v afterhours poslali akcie o 8% dolů. (44$)

celý text

Čtěte více.