Zavřít reklamu

Již minulý rok jsme se dočkali rozdělení operačního systému iOS na dvě „části“ – na jablečných telefonech i nadále zůstal klasický iOS, v případě iPadů však uživatelé po novu již rok využívají iPadOS. Apple právě před malou chvílí vydal v rámci první letošní jablečné konference s názvem WWDC20 v pořadí již druhou verzi iPadOS, tentokrát s označením iPadOS 14. V případě, že patříte mezi uživatele iPadu, tak vás určitě bude zajímat, jaké všechny novinky Apple v rámci nové verze iPadOS chystá. Pokud se chcete dozvědět více, tak rozhodně dočtěte tento článek až do konce.

iPadOS 14
Zdroj: Apple

Apple právě představil iPadOS 14. Co je nového?

Widgety

Operační systém iOS 14 s sebou přinese parádní widgety, které budeme moci umístit kdekoliv na plochu. Stejné funkce se samozřejmě dočká i iPadOS 14.

Lepší využití displeje

Jablečný tablet je bezpochyby perfektním zařízením s úžasným displejem. Z tohoto důvodu se v Applu, že používání displeje ještě vylepší, a proto se rozhodli pro přidání bočního panelu do hned několika aplikací, čímž značně usnadní celkové používání iPadu. Velký displej je perfektní například pro procházení fotek, psaní poznámek či práci se soubory. Právě do těchto programů nově zamíří rozbalovací boční panel, kde se postará o řadu nejrůznějších záležitostí a značně zpříjemní používání. Obrovskou výhodou je, že tato novinka bude plně podporovat drag and drop. Co to vlastně znamená. S touto podporou si budete moci prohlížet jednotlivé fotografie a v sekundě je přetáhnou do bočního panelu a kupříkladu je tak přesunout do jiného alba.

Přiblížení k macOS

iPad můžeme označit za plnohodnotný pracovní nástroj. Apple se navíc s každou aktualizací snaží iPadOS přiblížit k Macu a usnadnit tak uživatelům jejich práci. To nově dokazuje například univerzální vyhledávaní v rámci celého iPadu, které je téměř totožné se Spotlightem z macOS. Další novinkou v tomto směru je práce s příchozími hovory. Ty vám doposud překryly celou obrazovku a odtrhly vás tak od práce. Nově se vám ale pouze rozbalí panel z boční strany, čímž vás iPadOS o příchozím hovoru informuje, ale nenaruší tak vaši práci.

Apple Pencil

Ihned po příchodu Apple Pencil si ji uživatelé iPadů zamilovali. Jedná se o perfektní kousek technologie, který každý den pomáhá studentům, podnikatelům a dalším se záznamem jejich myšlenek. Apple se nyní rozhodl přinést skvělou funkci, která vám umožní psát do jakéhokoliv textového pole. Díky té je používání jablečného stylusu o několik úrovní chytřejší. Cokoliv nyní totiž nakreslíte či napíšete pomocí  Pencil, systém pomocí strojového učení automaticky rozpozná váš vstup a předělá jej do perfektní podoby. Pro příklad si můžeme uvést například nakreslení hvězdičky. Většina uživatelů ji dělá jedním tahem, což je poměrně krkolomné. iPadOS 14 ale nově automaticky pozná, že se jedná o hvězdu a automaticky ji převede do parádního tvaru.

To se samozřejmě netýká pouze symbolů. Apple Pencil totiž stejně spolupracuje i s psaným textem. Pokud tedy například do vyhledávače v Safari zadáte Jablickar, systém opět automatický rozpozná váš vstup, převede váš tah do znaků a vyhledá náš magazín.

Nutno podotknout, že iPadOS 14 je prozatím k dispozici pouze pro vývojáře, veřejnost se tohoto operačního systému dočká až za několik měsíců. I přesto, že je systém určen výhradně pro vývojáře, tak existuje možnost, pomocí které si jej můžete nainstalovat i vy – klasičtí uživatelé. Pokud chcete zjistit, jak na to, tak rozhodně sledujte náš magazín i nadále – již zanedlouho se zde totiž objeví návod, díky kterého si iPadOS 14 budete moci  bez problémů nainstalovat. Už nyní vás však upozorňuji, že se bude jednat o úplně první verzi iPadOS 14, která bude zcela jistě obsahovat nespočet různých chyb a některé služby nebudou dost možná vůbec fungovat. Instalace tedy bude jen a jen na vaši pěst.

Článek budeme aktualizovat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.