Zavřít reklamu

Apple na dnešní den svolal mimořádnou tiskovou konferenci, což není tak úplně zvykem. Očekávalo se, jaké řešení to vlastně Apple představí. A jak to dopadlo si můžete ve stručnosti přečíst v tomto článku.

Před začátkem konference si Apple neodpustil malý vtípek a pustil do éteru The iPhone 4 Antenna Song. Přehrát si ho můžete na YouTube.

Apple řekl, že problémy s anténou mají úplně všechny smartphony současnosti. Prozatím nejde ošálit fyzikální zákony, ale Apple i konkurence na tomto problému tvrdě pracují. Steve Jobs ukázal videa, jak signál při určitém stylu držení ztrácely i ostatní smartphony od konkurence. Apple upozornil i na Nokii, která na své telefony lepí nálepky, že se na těchto místech uživatel nemá dotýkat.

Při otázkách se ozval uživatel s Blackberry z publika a řekl, že to teď vyzkoušel na svém Blackberry a žádný takový problém nemá. Steve Jobs jen odpověděl, že tento problém nelze replikovat všude (a to je právě to, proč většina uživatelů iPhone 4 problém nemá).

Pokud si ale někdo zažádá, tak si na Apple webu může objednat pouzdro na iPhone 4 zdarma. Pokud si již pouzdro koupil, tak mu za něj Apple vrátí peníze. Lidé se Steva zeptali, jestli obal používá a on řekl, že ne. „Držím telefon přesně takhle (ukazující death grip) a problém jsem nikdy neměl“, řekl Steve Jobs.

Stejně tak Apple řekl, že iPhone odjakživa špatně zobrazoval sílu signálu. Apple tak přepracoval vzorec a ten se nyní používá v iOS 4.0.1. Lidé tak už neuvidí radikální pokles signálu při jistém držení telefon (například z 5 čárek signálu na pouhou jednu). Jak již psal server Anandtech, tak s novým iOS 4.0.1 by měl být pokles maximálně o dvě čárky.

Apple se zmínil o svých testovacích prostorech. Investoval do nich celkově 100 miliónů dolarů a jedná se o 17 různých testovacích místností. Jestli jim nechybělo testování z reálného provozu ale Jobs nezmínil. Každopádně zobrazené místnosti vypadali jak z hodně vzdáleného sci-fi filmu. :)

Apple pátral po tom, kolika lidí se vlastně problém s anténou týká. Předpokládali bychom, že se jedná o masu lidí. Applu si ale nějakým způsobem stěžovalo pouhých 0,55% uživatelů (a pokud znáte prostředí USA, tak víte, že zde si lidé stěžují úplně na všechno a chtějí za to náhrady). Také se podívali na to, kolik procent uživatelů vrátilo iPhone 4. Jednalo se o 1,7% uživatelů oproti 6% u iPhone 3GS.

Dále se pídili ještě po jednom důležitém čísle. Steva Jobse zajímalo, jakému procentu uživatelů vypadnou hovory. AT&T jim nemohlo prozradit data oproti konkurenci, ale Steve Jobs přiznal, že průměrně na 100 telefonátů má iPhone 4 více ztracených hovorů. O kolik? O necelý jeden hovor!

Jak je vidět, jednalo se o příliš nafouklou bublinu. Toto jsou tvrdá data, ty lze jen těžko rozporovat. Pokud ale někdo se svým iPhone 4 i po obdržení bumper case zdarma nebude spokojen, tak mu bude vrácena celá částka, kterou za telefon zaplatil. Někteří lidé ještě hlásí problémy s proximity senzorem a na tom Apple ještě stále pracuje.

Ačkoli Apple kolem problému mlčel, tak ho bral opravdu vážně. Jezdil se svojí technikou za lidmi, kteří hlásili problémy. Vše zkoumali, měřili a hledali příčiny problému. Bohužel jejich mlčenlivost jen nafukovala tuto bublinu. Ale jak Steve Jobs novinářům řekl: „Poté byste neměli o čem psát“.

Jinak to byl příjemně strávený večer, Steve Jobs vtipkoval, ale na druhou stranu bral vše s největší odpovědností. Odpovídal trpělivě na spoustu nepříjemných otázek. Ačkoli si myslím, že tato bublina jen tak nesplaskne, tak pro mě to je uzavřené téma. A ještě jednou děkuji všem, kteří byli u online přenosu. I díky nim to byl tak příjemný večer!

.