Zavřít reklamu

Skoro po čtyřech měsících od vydání první betaverze iOS 7.1 a tři týdny po poslední betě nové verze mobilního operačního systému vychází iOS 7.1 oficiálně pro širokou veřejnost. Pět sestavení potřebovala společnost pro vydání konečné verze, přičemž poslední šestá betaverze nenesla označení Golden Master, v oficiální verzi se tak nachází proti Beta 5 několik novinek. Nejzajímavější z nich je podpora CarPlay, která umožní propojit telefon s podporovaným automobilem a přinést prostředí iOS na palubní desku.

CarPlay Apple představil již minulý týden a oznámil spolupráci s některými automobilkami, například Volvo, Ford nebo Ferrari. Tato funkce umožní po připojení iOS zařízení přenést speciální verzi iOS na dotykovou obrazovku zabudovanou v autě. Svým způsobem se jedná o obdobu AirPlay pro motorová vozidla. V tomto prostředí pak lze ovládat některé funkce a aplikace, například hudbu (včetně audio aplikací třetích stran), mapy, zprávy, nebo provádět příkazy prostřednictvím Siri. Možnosti Siri přitom nekončí v rámci iOS, ale dokáže ovládat i funkce běžně dostupné jen přes fyzická tlačítka v autě.

Samotná Siri se dočkala ženské verze hlasu pro britskou angličtinu, australskou angličtinu a mandarínštinu. Některé jazyky se také dočkaly aktualizované verze hlasové syntézy, která zní mnohem přirozeněji než první verze digitální asistentky. Co víc, iOS 7.1 nabídne alternativu ke spuštění Siri. Nově lze držet tlačítko Home po dobu, co mluvíte a puštěním označíte konec hlasového příkazu. Běžně Siri rozpoznává konec příkazu sama a občas nepřesně ukončí poslouchání předčasně.

Aplikace Telefon má už z dřívějších betaverzi změněná tlačítka pro zahájení volání, položení hovoru a slider pro zvednutí telefonu tažením. Z obdélníku se stalo kruhové tlačítko a obdobný slider lze vidět i při vypínání telefonu. Menší změny zaznamenala i aplikace Kalendář, kam se konečně vrátila možnost zobrazení událostí z měsíčního přehledu. Navíc kalendář dostal do vínku i národní svátky.

Nabídka Zpřístupnění v Nastavení má několik nových možností. Lze nastavit tučné písmo na klávesnici v kalkulačce i na dalších místech v systému, omezení pohybu se nyní vztahuje i na multitasking, Počasí a Zprávy. Barvy v systému jde ztmavit, ztlumit bílý bod a všichni, komu chybí tlačítka s ohraničením, si mohou zapnout stínové obrysy.

V systému lze najít další řadu menších úprav. Změnilo se například vizuální provedení zapnutého tlačítka SHIFT a CAPS LOCK na klávesnici, stejně tak klávesa BACKSPACE je jinak barevně laděná. Fotoaparát zase umí automaticky zapínat HDR. Několik novinek lze nalézt i v iTunes Radio, to je však pro Českou republiku zatím stále nedostupné. Dále je zde možnost vypnout paralaxní efekt pozadí z nabídky wallpaperů.

Aktualizace je nicméně hlavně jedna velká oprava chyb. Výrazně by se měl zlepšit výkon iPhonu 4, který byl na iOS 7 tragický, i iPady by měly zaznamenat menší nárůst rychlosti. S iOS 7.1 se také značně zredukovalo náhodné restartování zařízení, zamrzání systému a dalších neduhů, které frustrovaly uživatele. Aktualizaci můžete provést buď připojením zařízení k iTunes nebo OTA z nabídky Nastavení > Obecné > Aktualizace softwaru. Mimochodem Apple propaguje iOS 7.1 i na svých stránkách.

.