Zavřít reklamu

Apple potvrdil, že se skutečně chystá provést svou největší akvizici v historii. Za tři miliardy dolarů (60,5 miliardy korun) pod svá křídla získá společnost Beats Electronics, která je známá pro svá ikonická sluchátka, hudební streamovací službu a v neposlední řadě také vlivné konexe v hudebním světě.

Za Beats Music, hudební streamovací službu založenou na předplatném, a Beats Electronics, které vytváří vedle známých sluchátek také reproduktory a další audio software, Apple zaplatí 2,6 miliardy v hotovosti, 400 milionů dolarů pak ve svých akciích.

Na palubu Apple se chystají také dva nejdůležitější muži Beats – rapová hvězda Dr. Dre a protřelý vyjednavač, hudební manažer i producent Jimmy Iovine. Značku Beats se Apple nechystá zavřít, naopak ji bude i po akvizici nadále využívat, což je zcela bezprecedentní krok, který nemá v historii jablečné společnosti obdoby.

Právě Dr. Dre a Jimmy Iovine měli být podle mnohých hlavním cílem Applu, protože oba mají velice dobré konexe v celém hudebním průmyslu, což by mohlo kalifornské společnosti výrazně usnadnit pozici při různých vyjednáváních, ať už by se mělo jednat o jeho hudební streamovací službu, ale také například o video, i v této oblasti se Iovine pohybuje. Ten má nyní po 25 letech opustit svou pozici předsedy nahrávací společnosti Interscope Records a spolu s Dr. Dre, vlastním jménem Andre Youngem, na plný úvazek nastoupí v Applu.

Iovine prozradil, že budou oba dva pracovat v divizích zabývajících se elektronikou a hudebním streamingem a budou se snažit propojit technologické a zábavní odvětví. Iovine uvedl, že jejich nové pozice se budou nazývat jednoduše „Jimmy a Dre“, a tak patrně ani jeden neusedne do nejužšího vedení Applu, jak se spekulovalo.

„Je smutnou skutečností, že je mezi Silicon Valley a L.A. prakticky vystavěna Berlínská zeď,“ vyjádřil se k akvizici výkonný ředitel Applu Tim Cook právě s odkazem na propojení dvou světů, toho technologického a šoubyznysu. „Ty dva se nerespektují, nerozumí si. Myslíme si, že s těmito pány získáváme velice vzácný talent. Líbí se nám model jejich služby s předplatným, protože si myslíme, že jako první ho uchopili správně,“ libuje si Tim Cook.

„Hudba je velice důležitou součástí všech našich životů a má také své speciální místo v našich srdcích v Applu. Proto do hudby neustále investujeme a spojujeme tyto neobyčejné týmy, abychom mohli nadále vytvářet ty nejinovativnější hudební produkty a služby,“ dodal Cook, který zatím neupřesnil, jak přesně sblížení obou společností – Applu a Beats – proběhne. Prozatím se zdá, že budou vedle sebe koexistovat obě konkurenční služby, Beats Music i iTunes Radio. Beats Music nyní spadne pod kontrolu Eddyho Cuea, hardware Beats zase bude mít pod kontrolou Phil Schiller.

„Vždy jsem ve svém srdci věděl, že Beats patří k Applu,“ reagoval na největší nákup v dějinách Applu Jimmy Iovine, dlouholetý přítel zesnulého Steva Jobse. „Když jsme společnost zakládali, byla naše idea inspirovaná Applem a jeho nedostižnou schopností propojit kulturu a technologii. Hluboký závazek Applu vůči hudebním fanouškům, umělcům, textařům a celému hudebnímu průmyslu je neobyčejná.“

Očekává se, že by se celý obchod měl s veškerými formalitami uzavřít do konce roku.

Zdroj: WSJ, The Verge
.