Zavřít reklamu

Apple potvrdil, že se skutečně chystá provést svou největší akvizici v historii. Za tři miliardy dolarů (60,5 miliardy korun) pod svá křídla získá společnost Beats Electronics, která je známá pro svá ikonická sluchátka, hudební streamovací službu a v neposlední řadě také vlivné konexe v hudebním světě.

apple-beats

Za Beats Music, hudební streamovací službu založenou na předplatném, a Beats Electronics, které vytváří vedle známých sluchátek také reproduktory a další audio software, Apple zaplatí 2,6 miliardy v hotovosti, 400 milionů dolarů pak ve svých akciích.

Na palubu Apple se chystají také dva nejdůležitější muži Beats – rapová hvězda Dr. Dre a protřelý vyjednavač, hudební manažer i producent Jimmy Iovine. Značku Beats se Apple nechystá zavřít, naopak ji bude i po akvizici nadále využívat, což je zcela bezprecedentní krok, který nemá v historii jablečné společnosti obdoby.

Právě Dr. Dre a Jimmy Iovine měli být podle mnohých hlavním cílem Applu, protože oba mají velice dobré konexe v celém hudebním průmyslu, což by mohlo kalifornské společnosti výrazně usnadnit pozici při různých vyjednáváních, ať už by se mělo jednat o jeho hudební streamovací službu, ale také například o video, i v této oblasti se Iovine pohybuje. Ten má nyní po 25 letech opustit svou pozici předsedy nahrávací společnosti Interscope Records a spolu s Dr. Dre, vlastním jménem Andre Youngem, na plný úvazek nastoupí v Applu.

Iovine prozradil, že budou oba dva pracovat v divizích zabývajících se elektronikou a hudebním streamingem a budou se snažit propojit technologické a zábavní odvětví. Iovine uvedl, že jejich nové pozice se budou nazývat jednoduše „Jimmy a Dre“, a tak patrně ani jeden neusedne do nejužšího vedení Applu, jak se spekulovalo.

„Je smutnou skutečností, že je mezi Silicon Valley a L.A. prakticky vystavěna Berlínská zeď,“ vyjádřil se k akvizici výkonný ředitel Applu Tim Cook právě s odkazem na propojení dvou světů, toho technologického a šoubyznysu. „Ty dva se nerespektují, nerozumí si. Myslíme si, že s těmito pány získáváme velice vzácný talent. Líbí se nám model jejich služby s předplatným, protože si myslíme, že jako první ho uchopili správně,“ libuje si Tim Cook.

„Hudba je velice důležitou součástí všech našich životů a má také své speciální místo v našich srdcích v Applu. Proto do hudby neustále investujeme a spojujeme tyto neobyčejné týmy, abychom mohli nadále vytvářet ty nejinovativnější hudební produkty a služby,“ dodal Cook, který zatím neupřesnil, jak přesně sblížení obou společností – Applu a Beats – proběhne. Prozatím se zdá, že budou vedle sebe koexistovat obě konkurenční služby, Beats Music i iTunes Radio. Beats Music nyní spadne pod kontrolu Eddyho Cuea, hardware Beats zase bude mít pod kontrolou Phil Schiller.

„Vždy jsem ve svém srdci věděl, že Beats patří k Applu,“ reagoval na největší nákup v dějinách Applu Jimmy Iovine, dlouholetý přítel zesnulého Steva Jobse. „Když jsme společnost zakládali, byla naše idea inspirovaná Applem a jeho nedostižnou schopností propojit kulturu a technologii. Hluboký závazek Applu vůči hudebním fanouškům, umělcům, textařům a celému hudebnímu průmyslu je neobyčejná.“

Očekává se, že by se celý obchod měl s veškerými formalitami uzavřít do konce roku.

Zdroj: WSJ, The Verge

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Zajímavé. Spojení firmy, která vytváří po všech stránkách prvotřídní produkty (Apple), s firmou, která prodává dobře vypadající podprůměrné až průměrné produkty (tzv. naleštěná bída). Ta „idea inspirovaná Applem“ se mi u Beats hledá velmi těžko. Spíše než z ideového souznění tak Apple podezřívám z čistého pragmatismu, kterým je „vykradení“ backgroudu služby Beats Music, jenž dá vzniknout streamovací hudební službě pod taktovkou Applu (Apple totiž dobře ví, že prodej na iTunes jde do pozadí a budoucností je stream). A ta bídná sluchátka? Ta asi berou jako vývar bokem, který určitě v účetní uzávěrce nezamrzí.

  jako podnikatel bys jednal naprosto stejně. budoucnost je opravdu ve streamované hudbě. a pokud už někdo má celý background na prodej proč to nevyužít k akvizici. navíc zrovna tady kde získají 2 delmi důležité osoby na svoji stranu. To že pak místo Apple earpods najdeš v krabičce pecky od Beats sice tebe jako audiofila zamrzí, ale spousta mladých lidí, kteří hledí na image a audio je až na dalším místě, to k applu může přitáhnout. navíc pokud budou chtít za stream od beats chtít třeba předplatný 6E měsíčně, tak se jim ta investice vrátí během chvilky. pokud vím je 600M (možná víc nejsem si úplně jistej) aktivních iVěcí, a s čínou ty čísla porostou, a pokud by byť jen 1/10 používala stream tak je to 360M eur/dolarů měsičně. Za 8 měsíců mají investici zpět.

  Však já s rozhodnutím Applu souhlasím, špatný tah to určitě není. Jen jsem napsal, co si o celé akvizici myslím. Ono ani není divu, že Apple ponechá značku Beats, jelikož s jejich sluchátky nechce mít až tolik společného :) Jestli je budou přibalovat k Apple zařízením jako výchozí příslušenství, tím si jistý nejsem, spíše si myslím, že ne. Pro Apple je každopádně podstatné know how okolo Beats Music + určitě i ty v článku zmíněné konexe.

  Podle čeho tvrdíte, že audio z beatů stojí za houby ? Já sice vlastním jen jedny in ear pecky, ale rozhodně se považuji za audiofila a reprodukce je o něco málo kvalitnější než z in earů od applu, o EarPods ani nemluvím. Jednou jsem si vyzkoušel Pro a Studia a musím říct, že to byl masakr napříč žánry.

  No, já se tedy za audiofila nepovažuji, spíše za běžného posluchače-amatéra, který má už něco naposloucháno a může srovnávat. Stejně tak jsem ještě neviděl audiofila se 100% marketingovým produktem Beats na uších, takže bych s tím audiofilstvím brzdil :) Podle čeho tvrdím, že Beats stojí za houby? Podle poslechu. Pokud ale dunění v nízkých frekvencích a deku na všem ostatním považujete za „masakr napříč žánry“, tak nemám co dodat a možná budete i cílovka. Beats jsou sluchátka, jejichž cena ani vzdáleně neodráží zvukovou kvalitu, odhadem 3/4 ceny se platí za reklamní placebo Dr. Dre. Studia mají zvuk sluchátek za 1 až 2 tis. Kč, přičemž zvukovou kvalitu, za kterou zaplatíte u výrobců jako Audio-Technica, AKG, Shure aj. částku 5 tis. Kč a více, vám Beats ani nemohou nabídnout, jelikož takový produkt jednoduše nevedou. Klasická sluchátka od Applu a EarPods se pohybují v tendencích běžného levného příslušenství k telefonům, tam bych kdoví jakou kvalitu rovněž nehledal.

  souhlas. beats sluchátka jsou opravdu o ničem. ale pokud posloucháte RNB, hiphop, rap atd a nějaký DNB, tak jsou ideální. mají opravdu silný hutný basy. Taky je dělal Dre hlavně pro svoje uši.

celý text

Čtěte více.