Zavřít reklamu

Asi před pěti lety potřeboval Johny Ive, šéf designu ve společnosti Apple, do MacBooku přidat novinku: malé zelené světélko vedle přední kamery. To by signalizovalo její zapnutí. Vzhledem k hliníkovému tělu MacBooku by však muselo světlo být schopno projít kovem – což ale není fyzikálně možné. Svolal si tedy nejlepší inženýry v Cupertinu na pomoc. Společně přišli na to, že by mohli využít zvláštní lasery, které by v kovu vyhloubily miniaturní otvory, okem neviditelné, které by však umožnily světlu projít. Našli jednu americkou firmu, která se na využití laserů specializuje a po lehkých úpravách mohla jejich technika posloužit k danému účelu.

Ačkoliv jeden takový laser stojí přibližně 250 000 dolarů, Apple přesvědčil představitele této firmy, aby s Applem uzavřeli exklusivní smlouvu. Od té doby je Apple jejich věrným zákazníkem, odebírající stovky takových laserových zařízení, které umožňují vytvářet světélkující zelené body v klávesnicích a laptopech.

Zřejmě málokdo se někdy pozastavil nad tímto detailem. Avšak způsob, jakým tento problém společnost vyřešila, je symbolický pro celé fungování výrobního řetězce Apple produktů. Tim Cook jako šéf organizace výroby pomohl firmě vybudovat ekosystém dodavatelů, kteří jsou pod naprostou kontrolou Cupertina. Díky vyjednávacím a organizačním schopnostem dostává Apple obrovské slevy jak od dodavatelů, tak od dopravních společností. Tato téměř dokonalá organizace výroby z velké části stojí za stále rostoucím bohatstvím firmy, která si je schopna držet průměrně 40% marži na produktech. V hardwarovém odvětví nemají taková čísla obdoby.

[do action=“citace“]Sebevědomý Tim Cook a jeho tým nám možná opět ukáží, jak se dá vydělávat i na televizích.[/do]

Perfektní zvládání celého výrobního procesu včetně prodeje umožňil Applu ovládnout i odvětví, které bylo známé svými nízkými maržemi: mobilní telefony. I tam konkurence a analytici varovali firmu před specifickým stylem prodeje mobilních telefonů. Apple na jejich rady ale nedal a pouze aplikoval své zkušenosti nasbírané za 30 let – a povzbudil toto odvětví. Pokud budeme věřit, že Apple opravdu v blízké budoucnosti vydá vlastní televizní set, kde jsou marže opravdu v řádech jednotek procent, sebevědomý Tim Cook a jeho tým nám možná opět ukáží, jak se dá vydělávat i na televizích.

Apple s tímto důrazem na organizaci výroby a dodavatelů začal ihned po návratu Steva Jobse do firmy v roce 1997. Apple dělily jen tři měsíce od bankrotu. Měl plné sklady neprodaných produktů. V tu dobu však většina výrobců počítačů dovážela své výrobky díky mořské dopravě. Avšak aby nový, modrý a poloprůhledný iMac byl včas na americkém trhu na Vánoce, Steve Jobs skoupil za 50 milionů dolarů všechna dostupná místa v letadlech převážející zboží. To později znemožnilo ostatním výrobcům doručit včas své výrobky zákazníkům. Podobná taktika byla použita při zahájení prodejů hudebního přehrávače iPod v roce 2001. Cupertinští zjistili, že je levnější z Číny posílat přehrávače rovnou zákazníkům a tak prostě vynechali převoz do USA.

Důraz na dokonalost výroby dokazuje i fakt, že Johny Ive a jeho tým často žijí měsíce v hotelích při cestách po dodavatelích, kdy kontrolují výrobní procesy. Když se začal poprvé vyrábět MacBook s jednolitým hliníkovým tělem, trvalo měsíce, než byl tým Applu spokojen a rozjela se plná výroba. „Mají naprosto jasnou strategii a každá část celého procesu se od této strategie odvíjí“, říká Matthew Davis, analytik výrobních řetězců firmy Gartner. Každoročně (od roku 2007) označuje strategii společnosti Apple za nejlepší na světě.

[do action=“citace“]Taktika umožňuje mít mezi dodavateli téměř neslýchaná privilegia.[/do]

Jakmile přijde čas produkty vyrábět, Apple nemá problém s finančními prostředky. Má k dispozici přes 100 miliard dolarů k okamžitému použití a dodává, že hodlá už tak obrovských 7,1 miliardy, které investuje do dodavatelského řetězce, letos zdvojnásobit. I přesto vyplácí přes 2,4 miliardy dolarů dodavatelům již před zahájením výroby. Tato taktika umožňuje mít mezi dodavateli téměř neslýchaná privilegia. Například v dubnu 2010, když se začal vyrábět iPhone 4, firmy jako HTC neměly k dispozici dostatek displejů do svých telefonů, protože výrobci veškerou produkci prodávali Applu. Zdržení u komponent se někdy šplhá až k několika měsícům, obzvlášť když Apple vydává nový produkt.

Dohady o nových produktech ještě před vydáním jsou často podporovány opatrností Applu, který nechce nechat uniknout žádné informace před oficiálním uvedením produktu. Minimálně jednou Apple převážel své produkty v krabicích od rajčat, aby snížil pravděpodobnost úniku. Zaměstnanci firmy Apple kontrolují vše – od překládání z dodávek do letadel, až po distribuci do obchodů – musí zajistit, že se ani jediný kus nedostal do nesprávných rukou.

Obrovské zisky Applu, které se pohybují přibližně okolo 40 % z celkových příjmů, jsou na místě. Převážně díky efektivitě dodavatelského a výrobního řetězce. Tuto strategii léta zdokonaloval Tim Cook, ještě pod křídly Steva Jobse. Můžeme si být téměř jisti, že Cook jako výkonný ředitel, zajistí efektivitu v Applu i nadále. Protože správný výrobek ve správný čas může vše změnit. Cook často pro tuto situaci používá příměr: „Nikdo už nemá zájem o zkyslé mléko.“

Zdroj: Businessweek.com
.