Zavřít reklamu

V úterý čeká Apple velký den. Spouští se nová hudební streamovací služba Apple Music, která může rozhodnout o budoucnosti kalifornské firmy v hudebním světě. Tedy tam, kde za poslední více než dekádu způsobila revoluci, a nyní se poprvé ocitá v trochu jiné pozici – dohání. Mnohé trumfy ale nadále drží ve vlastních rukou.

Je to skutečně trochu netradiční pozice. Od Applu jsme byli za posledních patnáct let zvyklí, že když přišel s něčím pro sebe novým, obvykle to bylo nové i pro většinu ostatních. Ať už to byl iPod, iTunes, iPhone, iPad. Všechny tyto produkty způsobily větší či menší rozruch a určily směřování celého trhu.

S Apple Music, tedy streamovací hudební službou, ovšem Apple nepřichází jako první. Ani jako druhý, třetí nebo čtvrtý. Přichází prakticky jako poslední, s poměrně výrazným zpožděním. Například Spotify, největší konkurent, funguje už sedm let. Proto bude nesmírně zajímavé sledovat, jak dokáže Apple ovlivnit trh, který vlastně sám nevytváří, jak se mu už kolikrát povedlo.

Pionýr hudebního průmyslu

Apple se dříve často a rád označoval jako „počítačová firma“. To už dnes neplatí, největší zisky do Cupertina proudí z iPhonů, ale důležité je si uvědomit, že Apple nevyrábí pouze hardware. Po příchodu nového milénia se o něm klidně mohlo mluvit jako o „hudební firmě“ a téměř po patnácti letech bude o tento status usilovat Tim Cook a spol. znovu.

Ne že by snad hudba přestala hrát v Applu roli, nadále zůstává zakořeněna v jablečném DNA, ale sám Apple moc dobře ví, jak rychle se časy mění, a to, co začalo fungovat v roce 2001 a postupně se rozvinulo v obrovsky výdělečný byznys, potřebuje revizi. Relevanci by Apple v hudebním světě i bez ní určitě ještě dlouhé roky neztratil, ale dělal by chybu, kdyby se tentokrát nepřidal k trendu započatým někým jiným.

[youtube id=“Y1zs0uHHoSw“ width=“620″ height=“360″]

Ale vraťme se ještě zpět do zmiňovaného roku 2001, kdy Apple začal tehdy v nejistotě se pohybující hudební průmysl proměňovat. Bez jeho kroků by totiž nikdy nemohlo Rdio, další konkurent, ironicky vítat Apple na poli streamované hudby. Žádný streaming by totiž bez Applu vůbec nemusel existovat.

Příchod prvních iTunes v roce 2001 a krátce nato vydání iPodu ještě neznamenalo revoluci, ale ukázalo směr. Klíčový pro obrovský boom byl rok 2003. Vycházejí iTunes pro Windows, iPod s podporou synchronizace přes USB a neméně důležitý iTunes Music Store. V tu chvíli se hudební svět Applu otevřel všem. Už nebyl omezen pouze na Macy a FireWire, což bylo pro uživatele Windows neznámé rozhraní.

Velice důležité v celé expanzi Applu bylo také jeho umění přesvědčit nahrávací společnosti a hudební vydavatele, že začít prodávat hudbu online je nevyhnutelné. Manažeři to sice zprvu zcela odmítali, báli se, že to ukončí celé jejich podnikání, ale když pak viděli, jak funguje Napster a rozmáhá se pirátství, dokázal s nimi Apple podepsat smlouvy pro otevření iTunes Music Storu. Právě to položilo základy pro hudbu dneška – její streamování.

Udělat to správně

Do oblasti streamované hudby vstupuje Apple až nyní. Nepřichází tedy jako u některých svých jiných produktů s něčím inovativním, čímž bourá zavedené pořádky, ale tentokrát volí svou jinou oblíbenou strategii: udělat něco ne co nejrychleji, ale především správně. Nutno říct, že Apple si dal tentokrát opravdu na čas. Služby jako Spotify, Rdio, Deezer nebo Google Play Music fungují již několik let.

Například švédské Spotify, lídr trhu, aktuálně hlásí na 80 milionů aktivních uživatelů, a proto si v Applu uvědomovali, že aby mohli reálně oslovit i tyto stávající uživatele streamovacích služeb, musí přijít s něčím minimálně stejně dobrým, ale v ideálním případě ještě lepším.

Proto kalifornský gigant i přes nekončící spekulace médií příchod své nové služby neuspěchal. Proto před rokem učinil největší investici ve své historii, když za tři miliardy dolarů koupil společnost Beats. Nyní se ukazuje, že jedním z hlavních terčů bylo Beats Music, streamovací služba, kterou vytvořili Jimmy Iovine a Dr. Dre. Právě tito dva jsou jedni z klíčových mužů stojících za Apple Music, které je vybudováno na základech Beats, byť maximálně integrováno do jablečného ekosystému.

A tady se dostáváme k tomu největšímu trumfu, jaký drží Apple ve svých rukou a může se nakonec ukázat pro úspěch nové služby jako zcela zásadní. Když pro zjednodušení zůstaneme pouze u Spotify jako hlavního konkurenta, nenabízí toho Apple Music moc jiného nebo navíc. Obě služby mají k dispozici pravděpodobně prakticky totožné (vyjma Taylor Swift) katalogy čítající přes 30 milionů skladeb, obě služby podporují všechny důležité platformy (Apple Music na Android dorazí na podzim), obě služby umí stahovat hudbu pro poslech offline a obě služby stojí (alespoň ve Spojených státech) stejných 10 dolarů.

Čekáním Apple všechny trumfy neztratil

Pak jsou tu ale dvě zásadní věci, kde bude Apple od prvního dne Spotify drtit. Apple Music přichází jako součást již existujícího a skvěle fungujícího ekosystému. Kdokoliv, kdo si koupí nový iPhone nebo iPad, bude mít na ploše připravenou ikonu s Apple Music. Čtvrtletně se prodají jen iPhonů desítky milionů a především pro ty, co dosud streaming neznali, bude Apple Music představovat nejsnazší vstup na tuto vlnu.

Dopomůže k tomu i úvodní tříměsíční zkušební období, během kterého nechá Apple streamovat hudbu všechny zákazníky zcela zdarma. To rázem jistě přiláká i spoustu uživatelů od konkurence, především pak ty, co jsou již na jablečný ekosystém napojeni. Aniž by museli provést jakoukoliv prvotní investici, mohou si po boku Spotify, Rdia nebo Google Play Music snadno vyzkoušet také Apple Music. Přitažlivé to bude také pro posluchače, kteří se dosud ve prospěch streamu nevzdali svých napěchovaných knihoven v iTunes. Ve spojení s iTunes Match jim nyní Apple Music nabídne maximální pohodlí v rámci jediné služby.

Druhá věc, která není tolik zásadní pro uživatele, ale z pohledu souboje Apple vs. Spotify také poměrně zajímavá, je, že zatímco pro Spotify je streamování hudby životně důležitou záležitostí, pro Apple je to jen kapka v moři produktů a služeb, přinášejících zisk. Zjednodušeně řečeno: pokud Spotify nenajde dlouhodobě udržitelný model, jak na streamování hudby dostatečně vydělávat, bude mít problém. A že se tato otázka často řeší. Apple to u jeho služby zas tak zajímat nemusí, byť ji samozřejmě nedělá kvůli tomu, aby prodělávala. Především to ale pro něj bude další dílek do skládačky, kdy uživateli v rámci vlastního ekosystému nabídne další funkci, pro kterou nebude muset jinam.

Podle mnohých – a také v to jistě doufá Apple – ale nakonec bude Apple Music odlišovat a hrát roli při rozhodování lidí, jakou službu zvolit, ještě jiná věc: radiová stanice Beats 1. Pokud vedle sebe do tabulky budete vypisovat funkce Spotify a Apple Music, zjistíte, že se liší jen tady – Apple se chce prosadit s rádiem, vyhovujícím tomu, že je rok 2015.

Rádio moderní doby

S nápadem vytvořit moderní rádio stanici přišel Trent Reznor, frontman skupiny Nine Inch Nails, kterého Apple získal na palubu také v rámci akvizice Beats. Reznor v Beats Music zastával pozici hlavního kreativního ředitele a také ve vývoji Apple Music měl zásadní slovo. Stanice Beats 1 bude zítra v podvečer našeho času spuštěna s velkým očekáváním, kdy budou všichni sledovat, jestli dokáže být rádio 21. století v podání Applu úspěšné.

Hlavním protagonistou Beats 1 je Zane Lowe. Toho Apple přetáhl z BBC, kde měl tento jednačtyřicetiletý Novozélanďan velice úspěšný pořad na Radiu 1. Dvanáct let působil Lowe v Británii jako přední „tastemaker“, tedy jako ten, který často udával hudební trendy a objevoval nové tváře. To on jako jeden z prvních upozornil na populární umělce jako Adele, Ed Sheeran nebo Arctic Monkeys. Stejný vliv na hudební průmysl a šanci oslovit miliony posluchačů po celém světě si od něj nyní slibuje také Apple.

Beats 1 bude fungovat jako klasická rádiová stanice, jejíž program budou určovat tři hlavní DJové, vedle Lowea ještě Ebro Darden a Julie Adenugaová. To však nebude všechno. Svůj prostor na Beats 1 dostanou i ti nejpopulárnější zpěváci jako Elton John, Pharrell Williams, Drake, Jaden Smith, Josh Home z Queens of the Stone Age nebo britské elektronické duo Disclosure.

Půjde tedy o naprosto unikátní model rádiové stanice, která by měla odpovídat dnešní době a dnešním možnostem. „V posledních třech měsících jsme se zoufale snažili přijít s novým slovem, které není rádio. Nezvládli jsme to,“ přiznal v rozhovoru pro The New York Times Zane Lowe, který ambicióznímu projektu maximálně věří.

Podle Lowea má Beats 1 reflektovat velice rychle se měnící svět popu a být tím kanálem, přes který se budou nové singly nejrychleji šířit. To je další přednost Beats 1 – budou ji vytvářet lidé. To je rozdíl například proti ve Spojených státech populárnímu internetovému rádiu Pandora, které nabízí hudbu vybíranou počítačovými algoritmy. Právě lidský faktor Apple během představování Apple Music významně propagoval a Zane Lowe se svými kolegy má být na Beats 1 důkazem, že je o co stát.

Apple Music navíc bude mít vedle Beats 1 také další sadu stanic (původní iTunes Radio) rozdělených dle nálad a žánrů, stejně jako Pandora, takže posluchači nebudou muset nutně poslouchat pořady a rozhovory různých DJů a umělců, pokud jim půjde pouze o muziku. Přesto by nakonec právě výběr hudby skutečnými znalci, DJi, umělci a dalšími živými bytostmi mohl být také jeden z taháků Apple Music.

Už Beats Music se těšilo velké chvále za to, jak úspěšně předkládá uživatelům hudbu na základě jejich vkusu. Je to sice věc, kterou umí i další včetně Spotify, ale američtí uživatelé (Beats Music jinde dostupné nebylo) často přiznávali, že Beats Music je z tohoto hlediska někde jinde. Navíc si můžeme být jisti, že Apple na těchto „lidských algoritmech“ ještě zapracoval, aby nabídl skutečně nejlepší výsledky.

O úspěchu Apple Music se nedozvíme hned. Úterní spuštění očekávané streamovací služby je teprve začátkem cesty za získáním co možná největšího počtu uživatelů, ale Apple má rozhodně v rukou mnoho es, kterými by mohl zanedlouho přebít současných 80 milionů uživatelů Spotify. Ať už se jedná o jeho dokonale fungující ekosystém, unikátní rádio Beats 1 nebo jednoduchý fakt, že jde o službu od Applu, což se dnes vždy dobře prodává.

Témata: ,
.