Zavřít reklamu

Apple k sobě přilákal Bena Schaffera, ředitele designu společnosti Nike. Podle zdroje z Nike je za odchodem sám Schaffer, který ve firmě působil jako ředitel studia inovací a pod jehož vedením byl Nike jmenován Fast Company jako nejvíce inovativní společnost v roce 2013. Ze studia inovací známého také jako „inovativní kuchyň“ vzešel například všem známý Nike FuelBand a nejnověji běžecké boty Flyknit.

FuelBand od Nike je populární i mezi členy vedení Apple, včetně generálního ředitele Tima Cooka a dále například Boba Mansfielda. Na základě „firemních“ zkušeností Applu s tímto náramkem pro měření aktivity to vypadá, že budoucí jablečný produkt by mohl mít podobné vlastnosti pro sledování aktivity uživatele. Apple také nedávno najal fitness experta a Nike konzultanta Jaye Blahnika, známého díky spolupráci právě na FuelBandu. Nejnovější přírůstek do společnosti – Ben Schaffer – se však na FuelBandu vůbec nepodílel, jeho devízou jsou zkrátka boty.

Shafferův proces vývoje běžecké boty Flyknit ale i tak může posloužit jako ukazatel toho, jak je pro něj design důležitý a zapadá do Apple kultury, která je postavena kromě výkonu právě také na dokonalém vzhledu veškerých zařízení. Když Jony Ive a jeho tým navrhovali nové „tělo“ pro MacBook a nyní pro iMacy, iPady a iPhony, společnost si uvědomila, že potřebuje zcela nový výrobní proces pro tvorbu těchto neuvěřitelně tenkých a lehkých zařízení.

Shafferovým cílem u Flyknit bylo vytvoření boty, která je na noze o mnoho lehčí, ale zároveň je z pevného a odolného materiálu.

V rozhovoru níže Shaffer vysvětluje, že Flyknit není jen o konečném produktu, ale také o procesu jeho vývoje.

Co dělá Flyknit opravdu jedinečným, je to, že nebyla vytvořena klasickým způsobem, kterým se boty dělají. Jako člen týmu, který strávil čtyři roky vývojem technologie, v podstatě „porážíte šicí stroj.“ Starý model Nike se tvořil z kousků, spousta různých materiálů se šila a kompletovala. Flyknit je revoluční v tom, že vrch boty a jazyk mohou být vytvořeny z polyesterové příze, díky čemuž „je bota zbavená nepodstatných částí,“ řekl Ben Shaffer.

Závodní bota Flyknit váží necelých 159 gramů, je o devatenáct gramů lehčí než konkurenční výrobky. Nike používá pouze tolik vlákna, kolik je jej potřeba pro to, aby byla bota odolná a dlouho vydržela.

Jak předtím vysvětlovali designéři Applu, společnost prochází stovky prototypů a návrhů designu před uvedením konečného produktu. Vzhled jablečných zařízení prochází vývojem také řadu let. Na základě Shafferova vtipkování směrem k tomuto vývoji designu se zdá, že chápe, jaký důraz klade skupina designérů na úroveň vzhledu svých výrobků:

Shaffer mi ukázal některé z 195 hlavních iterací, kterými prošly boty Flyknit v návrhářském studiu. Některé jsou stejně primitivní jako střevíček pro baletky. Při vývoji byla dřevěná hmota víceméně skenována na tisících profesionálních sportovců, které společnost Nike sponzoruje, a očekává se, že bota padne přesně tak dokonale jako střevíček na Popelčinu nožku.

[youtube id=“ubwwq7VcQ-0″ width=“620″ height=“350″]

Shaffer také ve videu výše vysvětlil proces návrhu. Z hlediska jeho zapadnutí do Apple kultury rozhovor v roce 2013 vysvětluje jeho úsilí o spolupráci s jinými návrháři:

Za posledních pět let byl součástí známé Nike „inovační kuchyně“, kde se vymýšlelo, experimentovalo, zjišťovalo, vyvíjelo a tvořilo na základě primárního cíle – pomoci dosahovat atletům jejich cílů. Jako vedoucí návrhář měl Shaffer po boku Hiroshiho Fujiwaru, Tinkera Hatfielda a Marka Parkera, právě pro vývoj těchto nejnovějších tenisek. My měli možnost promluvit si se Shafferem z očí do očí, abychom lépe porozuměli této nové úžasné technologii.

Tento přístup skvěle zapadá i do procesů spolupráce inženýrů v Applu, kdy probíhají diskuze mezi hlavním designérem Jonym Ivem a vedoucím softwaru Craigem Federighim.

[youtube id=“oH-5OwMJaTw“ width=“620″ height=“350″]

Ve videu výše Shaffer vysvětluje jeho specifickou roli v návrhářském studiu v Nike. S jeho zkušenostmi a vysokou pozicí, kterou ve společnosti Nike zastával, bude dle zdrojů jeho místo v Applu přímo v malé skupince designu Jonyho Iva. Shaffer se tam asi bude cítit jako doma, jeden z týmu návrhářů v roce 2012 vysvětloval, jak tým sedává kolem kuchyňského stolu a diskutuje o napádech.

Podle většiny předpokladů by měl Shaffer v Applu pracovat na nadcházejících produktech, které budou tzv. nositelné na těle. Byť se tedy nakonec ukázalo, že se samotným FuelBandem, který by mohl Apple tolik zajímat, příliš společného neměl, jeho znalosti z obuvního světa a především toho vývojového budou pro kalifornskou společnost neocenitelné.

Firma Nike již také potvrdila, že Ben Shaffer už není jejím zaměstnancem.

Zdroj: 9to5Mac.com, AppleInsider.com
Témata: ,
.