Zavřít reklamu

Čtečka zpráv od kalifornské společnosti Apple News není žádná novinka. Aplikace byla představena s příchodem iOS 9 už v roce 2015. News nahradily starší aplikaci Kiosek, avšak dosud marně čekáme na oficiální představení a podporu v České republice (zatím jsou dostupné jen v USA, Austrálii a Velké Británii). News však celkem snadno lze dostat i do českého iPhonu, stačí jen v nastavení změnit region.

Pamatuji si, že již před dvěma lety jsem News okamžitě vyzkoušel, ale velmi brzy jsem aplikaci zase opustil a region změnil zpět na Českou republiku. Aplikace mě nějak výrazně nezaujala ani svým obsahem, ani funkcemi. Situace se ale změnila a nedávno jsem si na News opět vzpomněl a řekl jsem si, že bych mohl zkusit, co je nového.

Věděl jsem, že stačí jen v Nastavení > Obecné > Jazyk a oblast v regionu změnit Českou republiku na nějakou zemi, kde jsou již News podporované. Nastavený region přitom zařízení říká, jaké jednotky a měnu má v aplikacích používat. Z toho důvodu jsem záměrně jako region zvolil Velkou Británii namísto USA. V Mapách se mi i po nastavení stále zobrazují kilometry.

applenews2

Kdybych dal USA, měl bych trasu nastavenou v mílích. Jediné, na co jsem si musel zvyknout, jsou libry, například na dálnici D1 se mi ukazuje, kolik stojí dálniční známka, v britské měně. Každý si musí zvážit, zda mu za podobná omezení News stojí. Nejvíce to však musíte zvažovat co se týče obsahu, jelikož v News zatím logicky nejsou žádná česká média. Aplikaci tak ocení především ti uživatelé, jimž nevadí číst zahraniční texty v angličtině.

iPhone mám jinak i nadále v češtině s českým Apple ID, víc se nemění, a v případě přenastaveného regionu mohu News s klidem používat. Navíc se mi v aplikace Wallet zobrazilo i Apple Pay, ale to pochopitelně využít bohužel stále nemohu.

Svěží design a zajímavé funkce

Musím říct, že Apple na aplikaci News výrazně zapracoval a v posledních dvou letech ji vyladil k mnohem lepšímu uživatelského zážitku. Zaujalo mě, že i za tu dobu si aplikace stále pamatuje mé nastavené kanály a zprávy, které chci odebírat. Také jsem si okamžitě všiml, že v aplikaci přibylo mnoho nových zpravodajských webů z celého světa. Některé z nich však stále nelze používat, tedy číst si obsah, například z The New Yorker. Ten zkrátka u nás dostupný není, ani když nastavíte region na Spojené státy.

Tak či tak lze v News nalézt stovky mediálních domů, webů či blogů. Aplikace se po designové stránce podobá dalším službám od kalifornské společnosti, například Apple Music. Je evidentní, že se Apple snaží design a funkce sjednotit. Z toho důvodu naleznete v News spodní lištu, kde se nachází pět záložek – For You, Favorites, Explore, Search a Saved. Již z názvů je patrné, k čemu jaké funkce slouží.

applenews3

Jako domovská stránka slouží záložka For You. Zde se vám zobrazuje a pravidelně aktualizuje obsah ze všech kanálů, které odebíráte. Při každém spuštění tu naleznete čerstvé zprávy, které jsou přehledně členěny od těch nejzajímavějších až po odebírané kategorie. V horním řádku dokonce můžete spatřit náznak českého jazyka v podobě dne a data včetně mini předpovědi počasí. U každého článku pak můžete využít všechny ovládací prvky, na které jste v iOS zvyklí.

Podpora 3D Touch a haptické odezvy

Pokud používáte iPhone s 3D Touch, zkuste si na článek zatlačit. Rázem se vám zobrazí náhled a po mírném přejetí prstem směrem vzhůru můžete článek olajkovat, uložit na pozdější přečtení, sdílet nebo zrušit odebírání daného kanálu. U každé zprávy také můžete využít švihání doprava a doleva. Zobrazí se vám opět podobná nabídka, tedy like, sdílení nebo uložení. Všimněte si, že při švihání funguje i haptická odezva, což už ale začíná být u aplikací Applu standard.

Zprávy, jež chcete sledovat, můžete ovlivnit v sekci Favorites. V ní můžete rychle přejít na daný kanál a prolistovat se novými zprávami a jejich sekcemi. Rychle zde také můžete ovlivnit nastavení notifikací. Během používání mi totiž několikrát denně chodí upozornění, že mé oblíbené weby vydaly nové články. V sekci Explore naopak můžete vyhledávat skrze různé kategorie a hledat tak nové zdroje. Líbí se mi, že podobně jako u Apple Music, tak i zde mi News předhazují nové weby podle toho, co již sleduji.

Kategorie zaměřené na obsah

Aplikaci jsem si vyladil k obrazu svému a zaměřil ji primárně na svět Applu. V Explore se mi tak často zobrazují témata spojená se světem technologií. Nechybí ani tématické bloky, které shromaždují o dané věci všechny články, například iPhone, iPad, iOS či Mobile Apps. Když začnu tuto sekci odebírat, dostanu speciálně zaměřený obsah, což není na škodu. Často si chci přečíst novinky jen a pouze kolem iPadu Pro a tímto způsobem se dostanu k nejlepším zprávám.

V News také velmi dobře funguje vyhledávání pomocí různých klíčových slov. Články, které se mi líbí, si mohu uložit a později se k nim kdykoliv vrátit. V aplikaci přitom nenarazíte na jedinou obtěžující reklamu. Vše se nese v duchu čistého a jednoduchého designu, který je zaměřen na obsah a text. Snadno si také můžete například zvětšit písmo a celkově se mi texty v aplikaci velmi dobře čtou. News patří mezi vyspělé čtečky, které je radost používat.

Veškerý obsah v aplikaci je zcela zdarma. Myslím si, že je velká škoda, že kalifornská společnost News ještě oficiálně nespustila v České republice. Nic vám však nebrání v tom, abyste je už dnes začali používat. Třešničkou na dortu je pak rozšíření pro Safari, kdy si můžete jakýkoliv podporovaný zahraniční článek z webového prohlížeče otevřít v News.

Koho zpravodajství zajímá a holduje zahraničním médiím, doporučuji mu News vyzkoušet, jelikož to není vůbec složité a mnoha z v vás se tato jablečná čtečka může zalíbit. Jakmile ale změníte region zpět na Českou republiku, aplikace zmizí.

.