Zavřít reklamu

Apple se rozhodl vstoupit do dalšího jím dosud neprobádaného území. Se službou Apple Pay hodlá ovládnout svět finančních transakcí. Spojení nové služby Apple Pay, iPhonu 6 (a iPhone 6 Plus) a technologie NFC má být placení mobilními telefony u obchodníka jednodušší než kdy dřív.

Již od představení iPhonu 5 se zdálo, že Apple na rozmach technologie NFC vůbec nebere ohled. Pravda však byla úplně jinde – výrobce iPhonu vyvíjel vlastní svébytné řešení, jež zabudoval do nové generace svých mobilních telefonů i zbrusu nových hodinek Apple Watch.

Některé z funkcí těchto produktů přitom byly pro zavedení Apple Pay nezbytné. Nešlo přitom o pouhé zahrnutí NFC senzoru, důležitý byl například i dotykový senzor Touch ID nebo aplikace Passbook. Díky těmto aspektům by mohla být nová platební metoda Applu skutečně jednoduchá a bezpečná.

Do Apple Pay je možné přidat kreditní kartu dvěma způsoby. První z nich je získání údajů z účtu iTunes, skrze který nakupujeme aplikace, hudbu a tak dále. Pokud u svého Apple ID kreditní kartu nemáte, stačí iPhonem vyfotografovat tu fyzickou, kterou jste doteď nosili v peněžence. V ten moment se vaše platební údaje zanesou do aplikace Passbook.

Tu však není nutné při každé platbě spouštět. Apple se snažil celý proces co nejvíce zjednodušit, a tak stačí přiložit vrchní stranu telefonu na bezkontaktní terminál a položit přitom palec na senzor Touch ID. iPhone poté automaticky pozná, že se snažíte zaplatit, a aktivuje NFC senzor. Zbytek probíhá podobně jako můžete znát od bezkontaktních platebních karet.

Kromě iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus bude v budoucnu možné zaplatit i pomocí hodinek Apple Watch. Také v nich totiž bude NFC senzor přítomen. U náramkového přístroje však je třeba dbát na to, že chybí zabezpečení pomocí Touch ID.

Apple na úterní prezentaci oznámil, že američtí zákazníci budou moci jeho novou platební metodu z počátku využít v 220 tisících obchodů. Mezi nimi najdeme firmy jako je McDonald’s, Subway, Nike, Walgreens nebo Toys „R“ Us.

Platby Apple Pay také budou moci využít aplikace z obchodu App Store a již v první den spuštění služby můžeme očekávat aktualizace několika známých aplikací. Novou platební metodu bude (v USA) podporovat například Starbucks, Target, Sephora, Uber nebo OpenTable.

Apple Pay bude možné od října tohoto roku využít u pětice amerických bank (Bank of America, Capital One, Chase, Citi a Wells Fargo) a tří vydavatelů kreditních karet (VISA, MasterCard, American Express). Ohledně dostupnosti v dalších zemích prozatím Apple nepodal žádné informace.

Podle oficiálních informací nebude služba Apple Pay nijak zpoplatněna, a to jak pro uživatele, tak obchodníky nebo vývojáře. Společnost tak tuto funkci zjevně nevidí jako možnost k dalšímu profitování jako například u obchodu App Store, ale spíše jako nadstavbovou funkci pro uživatele. Jednoduše řečeno – Apple chce přitáhnout nové zákazníky, ale nechce z nich touto cestou vytáhnout peníze. Podobně jako v případě App Store, kde si bere Apple z každého nákupu aplikace 30 procent, by měla kalifornská společnost i v případě Apple Pay získávat určitý poplatek za každou iPhonem provedenou transakci u obchodníka. Sama společnost ovšem tuto informaci zatím nepotvrdila, výše jejího podílu z transakcí tak není známa. Apple si také podle slov Eddyho Cuea nebude vést záznamy o uskutečněných transakcích.

Zejména u uživatelů ve Spojených státech by se tato funkce mohla setkat s pozitivní odezvou. V zámoří totiž překvapivě nejsou pokročilé platební karty tak časté jako například v České republice. Čipové či bezkontaktní karty nejsou v USA zdaleka běžnou záležitostí a velká část Američanů stále používá karty embosované, magnetické, podpisové.

.