Zavřít reklamu
apple-pay

Apple se rozhodl vstoupit do dalšího jím dosud neprobádaného území. Se službou Apple Pay hodlá ovládnout svět finančních transakcí. Spojení nové služby Apple Pay, iPhonu 6 (a iPhone 6 Plus) a technologie NFC má být placení mobilními telefony u obchodníka jednodušší než kdy dřív.

Již od představení iPhonu 5 se zdálo, že Apple na rozmach technologie NFC vůbec nebere ohled. Pravda však byla úplně jinde – výrobce iPhonu vyvíjel vlastní svébytné řešení, jež zabudoval do nové generace svých mobilních telefonů i zbrusu nových hodinek Apple Watch.

Některé z funkcí těchto produktů přitom byly pro zavedení Apple Pay nezbytné. Nešlo přitom o pouhé zahrnutí NFC senzoru, důležitý byl například i dotykový senzor Touch ID nebo aplikace Passbook. Díky těmto aspektům by mohla být nová platební metoda Applu skutečně jednoduchá a bezpečná.

apple-pay-credit-cards-iphones

Do Apple Pay je možné přidat kreditní kartu dvěma způsoby. První z nich je získání údajů z účtu iTunes, skrze který nakupujeme aplikace, hudbu a tak dále. Pokud u svého Apple ID kreditní kartu nemáte, stačí iPhonem vyfotografovat tu fyzickou, kterou jste doteď nosili v peněžence. V ten moment se vaše platební údaje zanesou do aplikace Passbook.

Tu však není nutné při každé platbě spouštět. Apple se snažil celý proces co nejvíce zjednodušit, a tak stačí přiložit vrchní stranu telefonu na bezkontaktní terminál a položit přitom palec na senzor Touch ID. iPhone poté automaticky pozná, že se snažíte zaplatit, a aktivuje NFC senzor. Zbytek probíhá podobně jako můžete znát od bezkontaktních platebních karet.

Kromě iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus bude v budoucnu možné zaplatit i pomocí hodinek Apple Watch. Také v nich totiž bude NFC senzor přítomen. U náramkového přístroje však je třeba dbát na to, že chybí zabezpečení pomocí Touch ID.

Apple na úterní prezentaci oznámil, že američtí zákazníci budou moci jeho novou platební metodu z počátku využít v 220 tisících obchodů. Mezi nimi najdeme firmy jako je McDonald’s, Subway, Nike, Walgreens nebo Toys „R“ Us.

Platby Apple Pay také budou moci využít aplikace z obchodu App Store a již v první den spuštění služby můžeme očekávat aktualizace několika známých aplikací. Novou platební metodu bude (v USA) podporovat například Starbucks, Target, Sephora, Uber nebo OpenTable.

apple-pay

Apple Pay bude možné od října tohoto roku využít u pětice amerických bank (Bank of America, Capital One, Chase, Citi a Wells Fargo) a tří vydavatelů kreditních karet (VISA, MasterCard, American Express). Ohledně dostupnosti v dalších zemích prozatím Apple nepodal žádné informace.

Podle oficiálních informací nebude služba Apple Pay nijak zpoplatněna, a to jak pro uživatele, tak obchodníky nebo vývojáře. Společnost tak tuto funkci zjevně nevidí jako možnost k dalšímu profitování jako například u obchodu App Store, ale spíše jako nadstavbovou funkci pro uživatele. Jednoduše řečeno – Apple chce přitáhnout nové zákazníky, ale nechce z nich touto cestou vytáhnout peníze. Podobně jako v případě App Store, kde si bere Apple z každého nákupu aplikace 30 procent, by měla kalifornská společnost i v případě Apple Pay získávat určitý poplatek za každou iPhonem provedenou transakci u obchodníka. Sama společnost ovšem tuto informaci zatím nepotvrdila, výše jejího podílu z transakcí tak není známa. Apple si také podle slov Eddyho Cuea nebude vést záznamy o uskutečněných transakcích.

Zejména u uživatelů ve Spojených státech by se tato funkce mohla setkat s pozitivní odezvou. V zámoří totiž překvapivě nejsou pokročilé platební karty tak časté jako například v České republice. Čipové či bezkontaktní karty nejsou v USA zdaleka běžnou záležitostí a velká část Američanů stále používá karty embosované, magnetické, podpisové.

Student žurnalistiky, náruživý hráč, nově nadšený fotograf a hlavně velký fanoušek techniky. Zejména té s nakousnutým jablkem.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    No, na keynote to vypadalo úplně suprově… Udělalo to z PayPalu zastaralou kasičku na peníze :D Otázka ale je, jak to bude u nás v ČR fungovat… Moc růžově to nevidím

    No, do té doby, než tedy u nás začne fungovat Apple Pay, tak Pay Pal bude zatím super služba… a řekl bych, že to bude poměrně dlouho :-)

    Je to jednoduchý. Pokud Apple nebude chtít žádné transakční náklady, tak se to rozšíří rychle, protože to bude pro obchodníka levnější než platba klasickou kartou..

celý text

Čtěte více.